Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z linią chronologiczną przedstawiającą losy Barucha Spinozy. Odpowiedz na pytanie, jaki nurt filozoficzny reprezentował Spinoza?

R1U2lXHd3XWDC
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Odpowiedz na pytanie, jak w świetle rozmyślań Spinozy można zinterpretować frazę z wiersza Zbigniewa Herberta: zapragnął dosięgnąć Boga? Swoją wypowiedź uzasadnij.

RCsg409FjknjL
(Uzupełnij).
RzDvcQpbPmF5b1
Linia chronologiczna przedstawiająca losy Barucha Spinozy. 24.11.1632 Baruch de Spinoza (1632 - 1677), ca. 1665. Urodził się w Amsterdamie filozof holenderski, jeden z głównych przedstawicieli nowożytnego racjonalizmu. Obraz przedstawia portret młodego mężczyzny. Mężczyzna ma pociągłą twarz, mocno zaznaczone brwi i duże, ciemne oczy. Jego nos jest wąski i długi. Jego włosy są ciemne i długie, kręcące się od wysokości uszu. Mężczyzna ubrany jest w ciemny strój z dużym, białym kołnierzem. Opis: Urodził się 24 XI 1632 w Amsterdamie w mającej korzenie portugalskie rodzinie bogatych kupców żydowskich. Nauki pobierał w szkole żydowskiej, gdzie m.in. zapoznał się z filozofią Majmonidesa i kabalistów; następnie w szkole łacińskiej F.A. van Endena — eksjezuity, uczonego i racjonalisty; tam też najpewniej zapoznał się z kartezjanizmem. 1656 Fasada siedemnastowiecznej sefardyjskiej synagogi, znajdującej się w Amsterdamie, przy placu Mr. Visserplein Zdjęcie przedstawia wysoki, ceglany budynek. Znajdują się w nim liczne okna. Opis: Został wykluczony z amsterdamskiej gminy żydowskiej Wzbudził dezaprobatę żydowskich przywódców, głosił bowiem poglądy uznawane za bluźnierstwo. W 1656 został potępiony i wykluczony z gminy żydowskiej Amsterdamu i na zawsze utracił kontakt ze środowiskiem żydowskim. Był niezależnym uczonym zarabiającym na utrzymanie jako szlifierz szkieł optycznych. 1663 Zdjęcie przedstawia stronę tytułową łacińskojęzycznej księgi Kartezjusza. Opis: Opublikował Renati Des Cartes Principiorum Philosophiae Racjonalistyczne tendencje Spinozy ukształtowały się pod wpływem wolnomyślicieli żydowskich oraz filozofii R. Descartes’a, którą Spinoza wyłożył w swej pierwszej wydanej drukiem pracy, nadając jej postać dedukcyjną (w myśl postulowanej przez niego metody rozumowania na wzór geometrii — „more geometrico”). 1670 Zdjęcie przedstawia stronę tytułową łacińskojęzycznej księgi Spinozy Traktat o poprawie umysłu. Opis: Opublikował Tractatas Theologico-Politicus zawierający m.in. świecką krytykę historyczną i filozoficzną Biblii. 1675 Zdjęcie przedstawia stronę tytułową łacińskojęzycznej księgi Spinozy Etyka. Opis: Skończył pisać Etykę (wydana 1677). 21.2.1677 Zdjęcie przedstawia pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą Baruchowi Spinozie. Opis: Zmarł w Hadze.
Źródło: na podstawie Encyklopedii PWN.