Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z linią chronologiczną, a następnie scharakteryzuj sytuację w Niemczech i we Włoszech po kongresie wiedeńskim.

RzCdbrONPO4xJ1
1815 Związek Niemiecki wypełnia polityczną próżnię w Europie środkowej. Utworzenie Związku Niemieckiego miało przeciwdziałać zjednoczeniu Niemiec i utrwalić zasadę równowagi sił w Europie. O nowym tworze mawiano nie bez złośliwości, że był to „Związek Książąt i Królów Niemieckich”. Spełnił jednak swoją rolę. Odrodziła się w nim rywalizacja Prus z cesarstwem Habsburgów (jak pamiętasz zapewne, w 1814 roku spierały się one o los Saksonii). Austria w nim górowała - przewodziła konferencjom związku i cieszyła się sympatią wielu mniejszych państw niemieckich. Związek spełnił zadanie: okazał się zbyt słaby na politykę ekspansjonistyczną, i jednocześnie zbyt silny, aby Francja znów mogła się pokusić o próbę jego pokonania.
Polecenie 2

Scharakteryzuj różnice i podobieństwa między włoskim a niemieckim ruchem rewolucyjnym.

R7Iil2pWsC7Ct
Twoja odpowiedź: (Uzupełnij).
Polecenie 3

Przedstaw, w jaki sposób Święte Przymierze broniło konserwatywnego porządku w Europie.

R1AbDq00pDPHX
Twoja odpowiedź: (Uzupełnij).