Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą interaktywną i wykonaj kolejne polecenia.

R1A4ZCNQKGO1b1
Mapa przedstawia powstania i plebiscyt na Górnym Śląsku 1919–1922. Centralny obszar wykreślony jest zieloną linią przerywaną jako granica obszaru plebiscytowego z 20 marca 1921 roku. Jego znaczna część obejmuje na zachodzie teren Niemiec, na południu mniejszy teren Republiki Czechosłowackiej oraz na wschodzie nieco większy obszar Polski. Ukazana jest granica podziału Górnego Śląska z 12 października 1921 roku będąca jednocześnie granicą polsko-niemiecką. Nazwy niektórych miast są podane po polsku oraz niemiecku. Ukazano zasięg I powstania śląskiego, które obejmowało obszar Polski z bitwami w Wodzisławiu, Pszczynie i Mysłowicach. Zasięg II powstania śląskiego obejmował już nieco większy teren na zachód na terenie Niemiec. Zasięg III powstania śląskiego przesunął się dalej na zachód i obejmował bitwy w miejscowościach Racibórz, Kędzierzyn, Góra Świętej Anny i Gogolin.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Porównaj granice obszaru plebiscytowego z granicą podziału Górnego Śląska. Które z państw zyskało większą część? Dlaczego tak się stało?

Porównaj granice obszaru plebiscytowego z granicą podziału Górnego Śląska. Odpowiedz na pytanie: które z państw zyskało większą część? Dlaczego tak się stało?

RRHzYlhw2Z644
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Wymień najważniejsze bitwy powstań śląskich.

R11R2YzWWBAqQ
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).