Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą interaktywną i określ, na terenie którego współczesnego państwa znajdowało się w czasach I wojny północnej najwięcej ośrodków miejskich o ważnym znaczeniu ekonomicznym i handlowym.

RDhfONShGvdZi
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RnWGCzY8d5IZR1
Mapa ilustruje Rzeczpospolita obojga narodów zajmowała teren północno- wschodniej Polski, Litwy, Łotwy część Estonii. Inflanty teren Łotwy, południe Estonii. Inflanty we wspólnym władaniu Polski i Litwy zajmowały teren Łotwy bez terenu Semigalii czyli terenu graniczącego miedzy Liwą i Łotwą. Kurladnia i Semigalia to lenno Korony Królestwa Polskiego (teren między Litwą i Łotwą). Ozylia dziś Sarema wyspana na Morzu Bałtyckim największa należąca do Estonii. Estonia wówczas zajmowała raptem połowę dzisiejszego terenu. Dago dziś Hiuma wyspa na Morzu Bałtyckim obecnie należąca do Estonii.
Rzeczpospolita Obojga Narodów. aństwo utworzone na mocy unii lubelskiej z 1569 r., w skład którego weszła Korona Królestwa Polskiego oraz Wielkie Księstwo Litewskie.
Inflanty (łac. Livonia) - nazwa krainy geograficznej znajdującej się między Dźwiną a Zatoką Ryską, pierwotnie zasiedlona przez plemiona bałtyckie i ugrofińskie, w XIII w. podbita przez niemiecki zakon kawalerów mieczowych. Inflanty w XVI w. stanowiły federację, na którą składały się posiadłości zakonu inflanckiego i biskupa ryskiego.
Inflanty we wspólnym władaniu Polski i Litwy. Część Inflant oddana królowi polskiemu, Zygmuntowi Augustowi pod osobistą zwierzchność na mocy układu wileńskiego z 1561 r. z wielkim mistrzem zakonu kawalerów mieczowy, Gothard Kettlerem; na sejmie w Grodnie w 1566 r. Inflanty zostały inkorporowane do Wielkiego Księstwa Litewskiego; w 1569 r. znalazły się w granicach Rzeczypospolitej i od tej pory stanowiły obok Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstw Litewskiego część składową Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Hołd krzyżaków gałęzi inflanckiej miał miejsce w Pozwolu 1557, obraz Maurycego Gottlieba.
Księstwo Kurlandii i Semigalii - lenno Korony Królestwa Polskiego powstałe w wyniku układu wileńskiego i sekularyzacji zakonu kawalerów mieczowych w 1561 r., w dziedzicznym władaniu rodu Kettlerów.
Ozylia(dziś Sarema) - wyspa na Morzu Bałtyckim, największa należąca do Estonii i czwarta co do wielkości na Bałtyku; w 1563 r. została opanowana przez wojska duńskie i znalazła się w posiadaniu Danii na mocy postanowień kongresu szczecińskiego z 1570 r.
Estonia. Część geograficzna Inflant; od XIII w. w posiadaniu niemieckiego zakonu kawalerów mieczowych, część północna została odkupiona od Danii w 1345 r. i od tej pory wchodziła w skład państwa zakonnego; na mocy pokoju szczecińskiego kończącego I wojnę północną z 1570 r. przeszła pod panowanie Szwecji.
Dago (dziś Hiuma) - wyspa na Morzu Bałtyckim, obecnie należąca do Estonii, w 1563 r. została opanowana przez Szwecję i weszła w skład jej posiadłości na mocy układu szczecińskiego z 1570 r.; od 1710 pod panowaniem Rosji.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o. na podstawie Atlas historyczny od starożytności do współczesności, Nowa Era, Warszawa 2019, s. 54-55, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Oceń, jaki był bilans I wojny północnej. Określ, które z państw biorących udział w konflikcie mogło być najbardziej zadowolone z jego wyników, a które najmniej.

ROv8lpnkHNe7H
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).