Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się mapą interaktywną. Wskaż, jakie czynniki mogły utrudniać rozwój przemysłu w Związku Sowieckim, a jakie mu sprzyjały. Zwróć uwagę m.in. na złoża naturalne znajdujące się na terenie Związku Sowieckiego oraz warunki klimatyczne.

R1S8nKxMyHQH9
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
R1OvqGy87q0NE1
Mapa interaktywna. Mapa przedstawia rozwój przemysłowy ZSRS w latach 1922–1932. Zaznaczone są: donieckie zagłębie węglowe (Donbas) na zachodzie kraju, Uralsko-Kuźniecki Okręg Przemysłowy (Kuzbas) w środkowej części kraju, kompleks metalurgiczny w Magnitogorsku w zachodniej części kraju, Dniepropietrowska Elektrownia Wodna (Dnieprogres) w zachodniej części kraju, Fabryka samochodów w Gorkim (Niżnym Nowogrodzie) w północno-zachodniej części kraju. Osobno oznaczone są miejsca wydobycia bogactw naturalnych, które obejmują niemalże większość kraju. Mniej takich miejsc w północnej i północno-wschodniej części kraju. Wśród bogactw naturalnych ZSRS są: węgiel kamienny, uran, ropa naftowa, żelazo, miedź, nikiel, cynk i ołów, złoto, platyna, diamenty. Na mapie ukazana jest linia kolejowa Turkiestan-Sybiera (Turksib), która biegnie w południowej części kraju. Opisane ilustracje z treści mapy interaktywnej: Ilustracja przedstawia plakat z zaznaczonym na czerwono obszarem na mapie, do którego prowadzi wiele dróg. Na górze jest napis trzymany przez dwóch robotników. Radziecki plakat z 1921 r. mówiący, że Donbas jest sercem Rosji. Domena publiczna, wikipedia.org Zdjęcie przedstawia panoramę miasta z fabrykami i kominami. Uralsko-Kuźniecki Okręg Przemysłowy. Domena publiczna, gdehorosho.ru Zdjęcie przedstawia fabrykę z kominami. Zakłady w Magnitogorsku w 1930 r. Domena publiczna, wikipedia.org Zdjęcie przedstawia tamę. Elektrownia wodna Dnieprogres w 1929 r. Domena publiczna, wikipedia.org Zdjęcie przedstawia bramę wjazdową. Brama wejściowa do gorkowskiej fabryki samochodów. Vitaly Kuzmin, CC BY-SA 4.0, wikipedia.org Zdjęcie przedstawia robotników w trakcie budowania torów kolejowych. Linia kolejowa Turkiestan - Syberia w 1929 r. Domena publiczna, wikipedia.org
Źródło: Contentplus.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1WpRv8cpIEdy1
Mapa interaktywna. Mapa przedstawia zachodnią część Rosji. Prezentuje rozwój przemysłowy i ekonomiczny Rosji w latach 1860–1900. Oznaczone są cukrownie, ośrodki przemysłu spożywczego, ośrodki wydobycia żelaza i wytopu stali, linie kolejowe powstałe do 1860 i 1900 roku, a także główne ośrodki przemysłu, ośrodki przemysłu ciężkiego, przemysłu tekstylnego, ważne centra produkcyjne, porty i gałęzie przemysłu rozwijające się dynamicznie po 1860 roku (są to węgiel, złoto, miedź, wełna, len, skóra, tytoń). Wszystkie ośrodki przemysłowe posiadają połączenia kolejowe. Ważniejsze porty: Odessa, Sewastopol, Baku, Ryga, Sankt Petersburg.
Źródło: Contentplus.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Określ, które gałęzie przemysłu w okresie stalinizmu rozwijały się najdynamiczniej. Dlaczego niektóre branże były lepiej doinwestowane od innych?

R9pmyTKWZTYmC
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Rozważ, czy dziś stosuje się podobne kryteria do określenia stopnia rozwoju gospodarczego kraju.

R1Rv1RfF07VKc
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).