Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R3nhpReSwSVpy1
Mapa przedstawia powstanie kościuszkowskie. Ziemie zabrane Rzeczypospolitej w 1795 roku w wyniku trzeciego rozbioru przez Prusy to tereny Augustowa, Tykocina, Drohiczyna, Warszawy. Ziemie zabrane przez Rosję to tereny Libawy, Mitawy, Wornii, Szawli, Kowna, Wilna, Troków, Grodna, Nowogródka, Krupczyc, Terespola, Łucka. Ziemie zabrane przez Austrię to tereny Maciejowic, Radomia, Lublina, Chełmu, Połańca, Racławic, Szczekocina. Granice rzeczypospolitej w 1794 roku obejmowały wymienione wcześniej ziemie zabrane w trzecim rozbiorze. Lenna Imperium osmańskiego to Hospodarstwo Mołdawskie pomiędzy Austrią a Rosją. Ośrodki przygotowania i wybuchu powstania to Libawa, Szawle, Wilno, Chełm, Kraków, Warszawa. Miejsce przysięgi Tadeusza Kościuszki 7 maja 1794 roku to Kraków. Kierunki marszu brygady generała Antoniego Madalińskiego w marcu 1794 roku to Płock, Szczekocin i Kraków. Główne kierunki działań wojsk generała Tadeusza Kościuszki to z Krakowa przez Racławice, Połaniec, Szczekocin, Radom, Warszawę do Maciejowic. Główne kierunki działań wojsk innych generałów polskich to z Szawl przez Wilno, Grodno do Warszawy oraz z Chełma do Radomia. Kordon wojsk pruskich był ustawiony pomiędzy Szczekocinem, Płockiem, Augustowem i rzeką Niemen. Kordon wojsk austriackich był ustawiony w okolicy Połańca i Chełmu. Kierunki działania wojsk rosyjskich to z Nowogródka do Grodna, z Rosji do Wilna, z Rosji przez Łuck do Chełmu, Terespolu i Warszawy, z Racławic do Warszawy. Kierunki działania wojsk pruskich to z Prus do Szczekocina, Krakowa i Warszawy. Kierunki działania wojsk austriackich to z Austrii pod Radom. Ogłoszenie uniwersału połanieckiego miało miejsce 7 maja 1794 roku. Ważniejsze bitwy powstania kościuszkowskiego to 12 VIII pod Wilnem, 19 IX pod Terespolem, 10 X pod Maciejowicami, 4 IV pod Racławicami, 6 VI pod Szczekocinem, 8 VI pod Chełmem, 2 X pod Bydgoszczem, 30 IX pod Gnieznem. W czasie powstania miało miejsce oblężenie Warszawy przez wojska pruskie i rosyjskie. Ośrodki powstania w Wielkopolsce od VIII do X 1794 roku to Wieluń, Sieradz, Kalisz, Słupca, Gniezno, Łabiszyn, Bydgoszcz, Świecie, Toruń, Brześć Kujawski, Gąbin. Wyprawa Henryka Dąbrowskiego na pomoc powstańcom wielkopolskim odbyła się we wrześniu i październiku 1794 roku. Rzeź Pragi i kapitulacja Warszawy miała miejsce 4 i 5 listopada 1794 roku. Abdykacja króla miała miejsce 25 listopada 1794 roku pod Grodnem. Główne kierunki zsyłki to do Stambułu, Wenecji, Paryża i Drezna.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1

Zapoznaj się z audiobookiem. W jaki sposób kariera wojskowa Tadeusza Kościuszki związana była z uwarunkowaniami społecznymi Rzeczypospolitej przedrozbiorowej?

R19oDoAi1Oj581
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RrOQrKEUVenw1
Nagranie dźwiękowe lekcji dotyczące patriotycznej legendy Tadeusza Kościuszko.
Na podstawie:
Krzysztof Karol Daszyk, „Bo imię jego jest Polska”. Tadeusz Kościuszko w patriotycznej legendzie i politycznym micie czasów porozbiorowych, Kraków 2018.
Józef Maksymilian Ossoliński o Tadeuszu Kościuszce, w: Powstanie kościuszkowskie, oprac. Władysław Bortnowski, Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 22, Warszawa 1959, s. 35.
Bartłomiej Szyndler, Tadeusz Kościuszko, 1746–1817, Warszawa 1991.
Wywiad z prof. Piotrem Ugniewskim w 270. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki,
Andrzej Zahorski, Naczelnik w sukmanie, Kraków 1990.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 2

Dopasuj opisy do ilustracji.

RZpTma3PwALXR
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Źródło: Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie./ Met Museum. /Wikimedia Commons, domena publiczna.
RM3cBGTK2HZq4
Wskaż wszystkie możliwe sposoby upamiętnienia działalności Tadeusza Kościuszko: Możliwe odpowiedzi: 1. Znaczek pocztowy, 2. Karta z serii „Wielcy dowódcy”, 3. Zegarek kieszonkowy, 4. Pomnik, 5. Ozdobny szal