Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą opisującą decyzje terytorialne obowiązujące dawnych sojuszników III Rzeszy, a następnie wykonaj kolejne polecenia.

Zapoznaj się z opisem mapy przedstawiającej decyzje terytorialne obowiązujące dawnych sojuszników III Rzeszy, a następnie wykonaj kolejne polecenia.

R1NwAJuSiEqPE1
Mapa przedstawia Europę po paryskich traktatach pokojowych. Ustanowiono wtedy granice Finlandii, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Węgier. Tereny utracone przez Finlandię to Karelia i Petsamo znajdujące się nad Jeziorem Ładoga. Tereny utracone przez Włochy to Dodekanez, Rodos, Istra, Kosowo, Czarnogóra, Albania i Triest na Bałkanach. Tereny utracone przez Bułgarię to Besarabia na terenie Mołdawii. Tereny utracone przez Bułgarię to Macedonia i wybrzeże Morza Egejskiego. Tereny utracone przez Węgry to Siedmiogród na terenie Rumunii, Ruś Zakarpacka na północny wschód od Węgier i Wojwodina na południowy zachód od Węgier.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Wskaż państwo, które na mocy postanowień traktatów paryskich poniosło największe straty terytorialne. Jak myślisz, z czego to wynikało?

RFKmYmJ8ppLus
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Wymień państwa, które w wyniku postanowień traktatów paryskich zyskały najwięcej. Wyjaśnij, dlaczego tak się stało.

R1R0veqBzNvfo
(Uzupełnij).
Polecenie 4

„Część granic ustalonych na mocy traktatów paryskich była potwierdzeniem zmian dokonanych w latach wojny, powrotem do stanu przedwojennego i zmianą przedwojennego przebiegu granic” – podaj po jednym przykładzie potwierdzającym każde z trzech stwierdzeń.

RunAWj9BnYVRv
(Uzupełnij).