Na placu zabaw
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Opowiadanie o sobie.
Opisywanie domu.
Odmienianie czasowników: kupić, pisać.
Liczenie do 10.
Rozumienie ze słuchu i rozwijanie sprawności mówienia.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Opowiesz o sobie.
Zbudujesz dom.
Stworzysz listę sprzętów do domu.
Narzędzia i środki dydaktyczne
Minecraft Education Edition − kraina 1−3,
ćwiczenie Genially.
Scenariusz lekcji
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Nauczyciel opowiada dzieciom, jak wygląda jego dzień. Następnie rysuje koło, dzieli na trzy części i wpisuje to, co robi rano, po południu i wieczorem. | Uczniowie słuchają i powtarzają prezentowane przez nauczyciela słownictwo. | 15 min | pogadanka |
II. Część właściwa | Praca samodzielna ucznia z krainą. Kolejność zadań: - udaj się plac zabaw i znajdź Michała, który ma dla ciebie kolejne zadania, - uzupełnij tabliczki, pomoże ci w tym wpis w książce, - posłuchaj Michała, - znajdź Kasię i zbuduj dla niej domek, - wykonaj zadanie, które przygotowała Kasia, - wykonaj zadania umieszczone na tablicach, - porozmawiaj z Anią, zajrzyj do książki i uzupełnij wpis na tablicy, - poproś o pomoc Panią Martę. | Uczniowie realizują każde zadanie, które napotkają w grze. Upewnij się, że dzieci rozumieją polecenia. Wskaż im czytnik immersyjny i pokaż, jak z niego korzystać. | 20 min | gra |
Uczniowie odmieniają w zeszycie czasowniki: pisać, kupić. | Poproś uczniów o zapisanie ćwiczenia w zeszycie. | 20 min | praca indywidualna | |
Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki. Uczniowie rysują na nich przedmioty będące wyposażeniem ich domu. Następnie nauczyciel wskazuje ucznia, który prezentuje rysunek na forum i prosi wybraną osobę o podanie nazwy widocznego przedmiotu. Ta wskazuje następnego ucznia. | Uczniowie biorą udział w grze tak długo, aż wszyscy zaprezentują swoje rysunki. | 25 min | gra | |
III. Zakończenie | Uczniowie utrwalają liczby od 1 do 10. Nauczyciel zadaje pracę domową. Prosi uczniów o narysowanie domu i opisanie go. | Do utrwalenia liczb nauczyciel wykorzystuje dołączone nagranie piosenki z YouTube. | 10 min | piosenka |