Sportowy styl
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Poznanie nazw ubrań.
Wymienianie nazw różnych dyscyplin sportowych.
Nazywanie przyborów szkolnych.
Rozumienie ze słuchu i rozwijanie sprawności mówienia.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Wymienisz ubrania, które masz na sobie podczas lekcji wychowania fizycznego.
Opowiesz o swojej ulubionej dyscyplinie sportowej.
Zaprezentujesz przybory szkolne ze swojego piórnika.
Narzędzia i środki dydaktyczne
Minecraft Education Edition − kraina 1−3,
ćwiczenie Genially.
Scenariusz lekcji
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody/ formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć, prezentując ubrania, które ma na sobie. | Uczniowie słuchają i powtarzają prezentowane przez nauczyciela słownictwo. | 15 min | pogadanka |
II. Część właściwa | Praca samodzielna ucznia z krainą. Kolejność zadań; - znajdź w szatni Pana Mikołaja, - wykonaj zadanie i podpisz ubrania, - udaj się na boisko i wykonaj zadanie, które przygotowała dla ciebie Basia, - uzupełnij tablicę, - posłuchaj Pana Zbyszka, - znajdź piórnik i dokończ zdania na tabliczkach, - zapisz przybory z twojego piórnika w książce. | Uczniowie realizują każde zadanie, które napotkają w grze. Upewnij się, że dzieci rozumieją polecenia. Wskaż im czytnik immersyjny i pokaż, jak z niego korzystać. | 20 min | gra |
Uczniowie na karteczkach zapisują nazwy ubrań, które mają na sobie. Wymieniają się karteczkami i sprawdzają, czy wszystkie nazwy zostały zapisane poprawnie. | Połącz uczniów w pary i rozdaj karteczki. | 20 min | praca w parach | |
Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdania: Dzisiaj jestem ubrany/ ubrana w... | Uczniowie kończą zdanie, wymieniając ubrania, które mają na sobie. | 10 min | praca indywidualna | |
Uczniowie zamieniają się piórnikami i wymieniają przybory szkolne z piórnika kolegi/ koleżanki. Nauczyciel wprowadza mechanizm tworzenia liczby mnogiej wybranych rzeczowników. | Prezentacja przyborów szkolnych: To jest..., To są... Zwróć uwagę na poprawną wymowę nazw przyborów szkolnych. | 10 min | prezentacja | |
III. Zakończenie | Dzieci siadają w kręgu, nauczyciel rzuca piłeczką do wybranego ucznia, który odpowiada na pytanie: Jaki sport lubisz? Jakiego sportu nie lubisz? | Uczniowie uczestniczą w zabawie, utrwalając słownictwo związane ze sportem. | 10 min | gra |
Dzieci wskazują, co im się podobało podczas zajęć, a co nie; co sprawiało im trudność. | Dzieci dzielą się wrażeniami z lekcji. | 5 min | pogadanka |