W szkolnym sklepiku
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Poznanie słownictwa związanego z zakupami.
Wymienianie nazw sklepów.
Nazywanie asortymentu sklepiku szkolnego.
Rozumienie ze słuchu i rozwijanie sprawności mówienia.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Zapiszesz w minecraftowej książce listę zakupów.
Przygotujesz dialog w sklepie.
Stworzysz mapę myśli z produktami wybranego sklepu.
Narzędzia i środki dydaktyczne
Minecraft Education Edition− kraina 1−3,
ćwiczenie Genially.
Scenariusz lekcji
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody/ formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Czy w naszej szkole potrzebny jest sklepik? | Uczniowie siadają w kręgu i odpowiadają na pytanie. | 15 min | pogadanka |
II. Część właściwa | Praca samodzielna ucznia z krainą. Kolejność zadań: - udaj się do szkolnego sklepiku, - porozmawiaj z Olą i wykonaj dołączone zadanie, - przygotuj listę zakupów w książce, - przeczytaj dialog z tablicy i zapisz w książce swoją rozmowę z Olą, - pomóż Kasi i rozwiąż quiz. | Uczniowie realizują każde zadanie, które napotkają w grze. Upewnij się, że dzieci rozumieją polecenia. Wskaż im czytnik immersyjny i pokaż, jak z niego korzystać. | 25 min | gra |
Uczniowie tworzą dialogi, wcielając się w rolę kupującego oraz sprzedającego. | Nauczyciel łączy uczniów w pary i prosi o przygotowanie dialogu. Pary prezentują rozmowy na forum klasy. | 25 min | drama | |
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z nazwami sklepów i prosi o dopisanie produktów, które można w nich kupić. | Uczniowie połączeni w pary, tworzą proste mapy myśli. Nauczyciel może wykorzystać dołączony szablon notatki z Worksheetworks. | 15 min | praca indywidualna | |
III. Zakończenie | Uczniowie dokonują ewaluacji zajęć – w odpowiednim miejscu na tarczy zaznaczają kolorowym flamastrem odczucia dotyczące lekcji, swojego zaangażowania, atmosfery, pracy w parach. | Nauczyciel przeprowadza ewaluację zajęć, wykorzystując dołączoną kartę oceny. | 10 min | praca z kartą ewaluacyjną |