Czas trwania: 90 min

Cele i oczekiwane rezultaty

  • Wymienianie nazw kwiatów.

  • Poznanie nazw wybranych warzyw.

  • Odmienianie przez osoby czasownika: lubić.

  • Określanie rodzaju rzeczownika.

  • Nazywanie sposobów spędzania czasu wolnego.

  • Rozumienie ze słuchu i rozwijanie sprawności mówienia.

Kryteria sukcesu (językiem ucznia)

  • Wymienisz nazwy kwiatów i warzyw.

  • Określisz rodzaj rzeczownika.

  • Opowiesz o tym, co robisz w czasie wolnym.

Narzędzia i środki dydaktyczne

  • Minecraft Education Edition – kraina 1−3,

  • ćwiczenie Genially.

Scenariusz lekcji

1

Przebieg zajęć

Opis przebiegu zajęć

Komentarz metodyczno‑dydaktyczny

Czas

Metody / formy pracy

I. Wstęp

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć, zapraszając do szkolnego ogrodu. Przeprowadza burzę mózgów, pisząc na tablicy słowo: ogród.

Nauczyciel nawiązuje do tematu lekcji, rozdaje dzieciom karteczki samoprzylepne, na nich uczniowie piszą słowa, które kojarzą im się z ogrodem. Następnie przyklejają swoje propozycje na tablicy.

15 min

burza mózgów

II. Część właściwa

Praca samodzielna ucznia z krainą.

Kolejność zadań:

- udaj się do szkolnego ogródka,

- odszukaj Marię, wykonaj dołączone zadanie i zapisz na tabliczkach obok nazwy wybranych kwiatów,

- wykonaj zadania, które przygotowała dla ciebie Ada,

- porozmawiaj z Romkiem i zbuduj wazon,

- przeczytaj polecenie z tablicy, która wisi obok Tomka i wykonaj zadanie, które chłopiec dla ciebie przygotował,

- podpisz warzywa,

- porozmawiaj z Jolą, przeczytaj informacje z książki i rozwiąż quiz.

Uczniowie realizują każde zadanie, które napotkają w grze. Upewnij się, że dzieci rozumieją polecenia. Wskaż im czytnik immersyjny i pokaż, jak z niego korzystać.

25 min

gra

Uczniowie utrwalają odmianę czasownika: lubić.

Poproś uczniów o zapisanie w zeszycie odmiany czasownika: lubić.

10 min

praca indywidualna

Uczniowie, wykorzystując informacje z książki, określają rodzaj rzeczownika.

Nauczyciel podaje uczniom rzeczowniki, które dzieci zapisują w zeszycie i określają ich rodzaj.

25 min

praca indywidualna

Dzieci dobierają się w pary, zadają sobie wzajemnie pytania: Co lubisz robić? Czego nie lubisz robić? i odpowiadają na nie.

Uczniowie utrwalają słownictwo związane ze sposobem spędzania czasu wolnego.

10 min

gra 

III. Zakończenie

Dzieci wskazują postać z gry, która przygotowała dla nich najtrudniejsze zadanie.

Zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności.

5 min

pogadanka

Mapa Minecraft Education

R1Bl2yJvxLk4D

Plik MCWORLD o rozmiarze 14.99 MB w języku polskim