Czas trwania: 90 min

Cele i oczekiwane rezultaty

  • Udzielenie odpowiedzi na pytanie: Skąd jesteś?

  • Poznanie nazw wybranych państw i miast.

  • Poznanie nazw kolorów.

  • Nazywanie sposobów spędzania czasu wolnego.

  • Rozumienie ze słuchu i rozwijanie sprawności mówienia.

Kryteria sukcesu (językiem ucznia)

  • Zbudujesz maszty z flagą Polski i flagą Ukrainy i nazwiesz występujące na nich kolory.

  • Wymienisz nazwy wybranych państw.

  • Opowiesz o tym, co robisz w czasie wolnym.

Narzędzia i środki dydaktyczne

  • Minecraft Education Edition – kraina 1−3,

  • ćwiczenie Genially,

  • mapa polityczna Europy.

Scenariusz lekcji

1

Przebieg zajęć

Opis przebiegu zajęć

Komentarz metodyczno‑dydaktyczny

Czas

Metody / formy pracy

I. Wstęp

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć, prezentując na mapie położenie Polski i Ukrainy. Zadaje uczniom pytania: Skąd jesteś? Gdzie mieszkasz?

Uczniowie pracują z mapą (może być to mapa wisząca na ścianie, atlas lubmapa w internecie), wskazując Polskę i Ukrainę.

Następnie wklejają do zeszytu mapę Polski i zaznaczają Warszawę. Aby wygenerować mapę Polski, można skorzystać ze strony Worksheetworks i pobrać ją w postaci pliku pdf.

Następnie odpowiadają na pytania.

15 min

pogadanka

II. Część właściwa

Praca samodzielna ucznia z krainą.

Kolejność zadań:

- na korytarzu szkolnym odszukaj Arka,

- porozmawiaj z Arkiem, wykonaj dołączone zadanie oraz rozwiąż quiz,

- poproś Teleportera, aby przeniósł cię przed szkołę i zbuduj maszty z flagami,

- wykonaj zadanie z tablicy obok,

- podejdź do Darka, obejrzyj galerię i rozwiąż quiz,

- wróć do szkoły i odszukaj Hanię,

- wykonaj zadanie, które przygotowała dla ciebie Hania i podpisz zdjęcia umieszczone na ścianie obok,

- umieść w ramkach wybrane przedmioty ze skrzyni,

- uzupełnij zdania na tablicy obok.

Uczniowie realizują każde zadanie, które napotkają w grze. Upewnij się, że dzieci rozumieją polecenia. Wskaż im czytnik immersyjny i pokaż, jak z niego korzystać.

20 min

gra 

Uczniowie utrwalają odmianę czasownika: być.

Poproś uczniów o zapisanie w zeszycie odmiany czasownika być i wykonanie ćwiczeń interaktywnych z platformy Testy.Propolski.

20 min

praca indywidualna

Uczniowie wskazują na mapie kraje, które odwiedzili.

Uczniowie pracują z mapą, wskazując wybrane kraje europejskie i ich stolice. Zapisują je w zeszycie.

10 min

pogadanka

Dzieci dobierają się w pary, zadają sobie pytania: Co lubisz robić? Czego nie lubisz robić? i odpowiadają na nie.

Uczniowie utrwalają słownictwo związane ze sposobem spędzania wolnego czasu.

15 min

praca w parach

III. Zakończenie

Dzieci wskazują postać z gry, która przygotowała dla nich najtrudniejsze zadanie.

Zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności.

10 min

pogadanka

Mapa Minecraft Education

RlrnZoyXx2A7w

Plik MCWORLD o rozmiarze 14.99 MB w języku polskim