Na szkolnej stołówce
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Nazywanie podstawowych produktów spożywczych.
Nazywanie i opisywanie głównych posiłków.
Wymienianie nazw dni tygodnia.
Zastosowanie w praktyce czasowników: jeść, pić.
Ćwiczenie rozumienia ze słuchu i rozwijanie sprawności mówienia.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Ułożysz szkolne menu.
Wymienisz nazwy dni tygodnia.
Zapamiętasz nazwy produktów spożywczych.
Narzędzia i środki dydaktyczne
Minecraft Education Edition – kraina 1−3,
ćwiczenie Genially.
Scenariusz lekcji
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć. Wyjaśnia, że kolejnym miejscem, które odwiedzi gracz, będzie szkolna stołówka, na której pozna on dania kuchni polskiej. Inicjuje pogadankę na temat potraw charakterystycznych dla Ukrainy. | Uczniowie uczestniczą w pogadance. | 10 min | pogadanka |
II. Część właściwa | Praca samodzielna ucznia z krainą. Kolejność zadań: - udaj się do stołówki, - porozmawiaj z Mają, Anią i Wojtkiem, - wykonaj dołączone zadanie, - porozmawiaj z Markiem, otwórz książkę i zapamiętaj samogłoski, - rozwiąż quiz, - zapisz na tablicy propozycję menu, - wykonaj zadanie, które przygotował dla ciebie Mateusz i podpisz obrazki na ścianie. | Uczniowie realizują każde zadanie, które napotkają w grze. Upewnij się, że dzieci rozumieją polecenia. Wskaż im czytnik immersyjny i pokaż, jak z niego korzystać. | 30 min | gra |
Uczniowie zapisują w zeszycie listę produktów spożywczych, które będą potrzebne do przygotowania potraw z menu. | Poproś uczniów, by wrócili do ćwiczenia w Genially i stworzyli odpowiednią listę produktów. | 15 min | praca indywidualna | |
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Co lubicie jeść? Co lubicie pić? | Wyjaśnij uczniom zastosowanie struktury czasowników: lubię jeść/ pić (+B.), nie lubię jeść/ pić (+D.). Uczniowie uczą się zadawać pytania i odpowiadać na nie. | 15 min | pogadanka | |
III. Zakończenie | Uczniowie wykonują rysunek ulubionej polskiej potrawy oraz wymieniają składniki potrzebne do jej przygotowania. | Dzieci prezentują na forum klasy swoje rysunki. | 20 min | praca indywidualna |