Na stołówce
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Poznanie nazw potraw.
Ćwiczenie wyrażania opinii na temat potraw.
Ćwiczenie zadawania pytań dotyczących potraw.
Poznanie czasowników związanych z przygotowaniem potrawy.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Poznasz nazwy posiłków i wyrazisz swoją opinię odnośnie nich.
Poznasz czasowniki, które pomogą ci opisać przygotowanie ulubionej potrawy.
Narzędzia i środki dydaktyczne
Minecraft: Education Edition (Arek, Wojtek, pani Kucharka),
transkrypcja wypowiedzi Wojtka.
Scenariusz
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody/ formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Wprowadzenie w temat posiłków, rozmowa o tradycyjnych potrawach ukraińskich i polskich. | Inicjowanie rozmowy, wprowadzenie słownictwa. | 10 min | rozmowa |
II. Część właściwa | Rozmowa o gustach kulinarnych. | Nauczyciel zadaje pytania: Co lubisz jeść? Co lubisz pić? | 10 min | Uczniowie zapisują w zeszytach informacje o sobie. Prowadzą rozmowy w parach. |
Praca samodzielna uczniów. | Uczniowie wykonują samodzielnie zadania: Arek. Nauczyciel asystuje uczniom i sprawdza ich notatki w grze. | 10 min | gra | |
Rozmowa o zainteresowaniach. | Nauczyciel wyjaśnia, że stołówka, to przestrzeń wspólna, która sprzyja zawieraniu przyjaźni i rozmowom z kolegami. Podczas jedzenia obiadu można dowiedzieć się ciekawych informacji o innych osobach. Uczniowie wykonują samodzielnie zadania: Wojtek. Nauczyciel asystuje uczniom. | 10 min | gra | |
Zainteresowania – utrwalenie umiejętności. | Nauczyciel inicjuje rozmowę w parach o zainteresowaniach. Uczniowie korzystają z transkrypcji wypowiedzi Wojtka, by stworzyć notatkę o sobie nawzajem. | 10 min | Praca w parach, korzystanie z transkrypcji wypowiedzi Wojtka, tworzenie notatki o zainteresowaniach kolegi lub koleżanki. | |
III. Zakończenie | Tworzenie przepisu. | Nauczyciel wprowadza nazwy czynności: doprawić, obrać, odcedzić, odparować, ostudzić, pokroić, polać, posmarować, posypać, roztopić, umyć, upiec, usmażyć, wysypać, wsypać, wymieszać, zetrzeć. Uczniowie tworzą synonimy do czynności, np. doprawić oznacza dodać przyprawy, poprawić smak czegoś. Wprowadzenie trybu rozkazującego (2 os. l. poj.), wspólne stworzenie przepisu na jajecznicę z zastosowaniem trybu rozkazującego. | 20 min | rozmowa, praca wspólna, zapis w zeszycie |
Praca samodzielna uczniów. | Uczniowie wykonują samodzielnie zadania: pani Kucharka. Nauczyciel asystuje uczniom. | 10 min | gra | |
Odczytanie zadania z gry. | Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali, jaką najdziwniejszą potrawę opisali w swoich zeszytach w grze (finał zadania | 10 min | głośne czytanie, wzbogacanie słownictwa |