Zajmując nowe lądy i podporządkowując sobie ludność tubylczą, Europejczycy głosili, iż czynią to po to, aby - nauczając o Chrystusie - ludność tę przywieźć do zbawienia wiecznego. Zastanów się, czy był to rzeczywisty cel podbojów kolonialnych. Jeśli uważasz, że nie – postaw hipotezę (przypuszczenie), co było rzeczywistym celem podbojów kolonialnych.
Gospodarka w Nowym Świecie
System plantacyjny
Nowe terytoria, zdobyte w wyniku odkryć, spowodowały rozwój nowych form gospodarki rolnej. W miarę powstawania kolejnych metropilii, rolnictwo na zamorskich terytoriach zdominował system plantacyjny. Gospodarowanie Portugalczyków na opanowanych przez nich lądach, polegało na umasowieniu produkcji rolnej przez skupienie się na uprawie i sprzedaży jednego rodzaju rośliny. Na atlantyckich wyspach Portugalczycy założyli plantacje trzciny cukrowej i uruchomili na wielką skalę produkcję cukru.
Istotnym elementem „systemu plantacyjnego” było jego ścisłe podporządkowanie władzy centralnej (koronie), która nadzorowała obrót handlowy nowych kolonii. Dla zapewnienia skuteczniejszej kontroli produkcji i handlu, plantacjom, lokowanym na zarządzanych przez gubernatorów wyspach, wyznaczano konkretne porty docelowe obsługujące dane terytorium. Portem dla Portugalii była Lizbona, a dla Kastylii Sewilla z Kadyksem. Korzyści, jakie płynęły z tego sposobu zarządzania, były tak duże, że podobny charakter gospodarki w koloniach powieliły wszystkie kolejne państwa kolonialne – Holendrzy (Amsterdam), Francja (Bordeaux, Rouen, La Rochelle) i Anglia (Bristol, Londyn).
R1PIZxS8pXYhM
RYfM59z4ZP04z
RV062xmTqWevp
R68LTsChc2vu0
Ciekawostka
W XVI‑wiecznej Sewilli jeden z klasztorów ufundowała św. Teresa z Avila. Konwent stanął blisko portu, przy którym kwitła prostytucja i ciemne interesy. Święta nie chciała mieszkać blisko „śmietnika Sewilli”. W skromnym domu, który kupiła przy Santa Cruz, spała z innymi siostrami na ziemi. Zakonnice jadły same ziemniaki, nie miały nawet czym się okryć. Wspomógł ją brat, który właśnie wrócił z Ameryki. To właśnie z Sewilli, skąd wypływały statki do Indii, reformatorka dostała w prezencie kokos. Po wielu tygodniach przyjaciółka, która ofiarowała jej oryginalny owoc, zapytała, jak jej smakował. Święta Teresa się zdziwiła. Razem z innymi zakonnicami była przekonana, że to rodzaj lalki, którą przebiera się w różne czapeczki i ubranka. Dlatego w klasztorze kokos nosił sukienki.
RxsFXLlirl9ZV
RHsIFF8wGwcyM
R1SpDgj0dd4OA
R1XeIxZxkFd7L
Ćwiczenie 1
R1C4MQzFBACsP1
RVk0CJqJKu1Qk
Rl9cJn3ALRQSv
Ćwiczenie 2
R8dgmd9zxQPgf1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Do podanych krajów przyporządkuj właściwe porty:
Sewilla, Lizbona, Londyn, La Rochelle, Bordeaux
Hiszpania
Anglia
Francja
Portugalia
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
tlxgyILpPT_0000002H
Problem sił roboczej w koloniach
W XV wieku Europa borykała się ze skutkami wielkich pandemii poprzedniego stulecia. Niedobór ludności sprawiał, że trudno było zwerbować kolonistów chętnych do pracy na zamorskich plantacjach, zwłaszcza że doświadczenia europejskich chłopów nie miały zastosowania przy produkcji trzciny cukrowej. Dodatkowo konieczność ciężkiej pracy w warunkach gorącego i wilgotnego, tropikalnego klimatu powodowała bardzo wysoką śmiertelność i ustawiczny deficyt siły roboczej. Kolonizatorzy sprowadzali więc i zatrudniali niewolników zdobytych lub kupionych w Afryce, którzy okazali się znacznie bardziej wytrzymali.
R11qOsVIDrCxA
tlxgyILpPT_0000002Q
Niewolnictwo
Dotarcie Kolumba do strefy wysp karaibskich, a Portugalczyków do równikowych wysp św. Tomasza, Książęcej oraz do Brazylii sprawiło, że intensywnie rozwijał się system plantacyjny. Kiedy jednak okazało się, że zatrudniona do pracy tubylcza ludność umiera masowo z powodu chorób przywleczonych przez Europejczyków, Indianie zaś nie nadają się do ciężkiej pracy, niezbędny stał się przywóz siły roboczej z Afryki. Okazało się również, że Murzyni są odporni na dziesiątkującą Europejczyków i Indian malarię. W miarę upływu czasu system plantacyjny, na niespotykanie większą skalę, zaczęli stosować także Anglicy (Barbados, Jamajka), Holendrzy (Antyle, Trynidad) i Francuzi (Haiti, Antyle). Spowodowało to wzrost handlu niewolnikami oraz liczby niewolników przewożonych do obu Ameryk z Afryki. Według dzisiejszych szacunków na plantacje Nowego Świata trafiło kilka milionów afrykańskich niewolników.
R1Fi38i2uGby5
Polecenie 2
Jakie były przyczyny oparcia gospodarki obszarów kolonialnych na kontynentach amerykańskich na pracy niewolniczej ludności murzyńskiej przywożonej z Afryki?
tlxgyILpPT_00000032
Gospodarka w Starym Świecie
Wpływ handlu kolonialnego na gospodarkę w Europie
Handel morski sprawił, że gwałtownie rozbudowywały się porty, które trzeba było dostosowywać do stale powiększającego się tonażu frachtowców, a te, aby przynosić zysk, musiały cały czas pływać. Wymuszało to zmiany, trzeba było zmodernizować pracę portów, wznieść magazyny i wybudować drogi w głąb kraju, którymi można było rozprowadzać towary. Te z kolei trzeba było też gdzieś magazynować i rozprowadzać. Niezbędne stało się powstanie giełd towarowych i banków, które zapewniały kapitał konieczny do tak wielkiego handlu. Wiodącymi krajami, w których skupiał się międzynarodowy handel, były Holandia i Anglia, a największe ówczesne giełdy powstały w Amsterdamie oraz w Londynie.
Rm8YT66HsNr63
Polecenie 3
Dla jakich terenów i jakiego państwa Gdańsk stanowił „okno na świat”?
RmMXDEyF6ErEJ
RjU5Bz5KTolJM
tlxgyILpPT_0000003R
Manufaktury
Następstwem europejskiego handlu kolonialnego były manufaktury. Nie sprawdzał się już dawny, średniowieczny system produkcji rzemieślniczej, w której odbiorca dokonywał zakupów bezpośrednio u producenta. Wymiana handlowa, coraz większe jednostki oceaniczne i potrzeby kolonii sprawiły, że narodził się pomysł, aby zatrudniać wielu rzemieślników wykonujących te same towary, najpierw w swoich warsztatach (tzw. manufaktura rozproszona), a następnie grupować ich w jednym budynku (tzw. manufaktura zcentralizowana).
RmktYquVvnTG7
R1H4sJrYsN8yq
R69ECRhRKROvJ
R1JCkBHQUDROd
Praca domowa
Polecenie 4.1
Na czym polegał wpływ handlu kolonialnego na gospodarkę w Europie ?
Polecenie 4.2
Jakie przemiany gospodarcze nastąpiły w Europie?
Polecenie 4.3
Wyjaśnij, jaki wpływ na położenie kobiet ukazanych na powyższej ilustracji miało wynalezienie przez Johna Kay’a tzw. „latającego czółenka”?
Polecenie 4.4
Wyszukaj w dowolnym źródle informacji wyjaśnienia słowa „luddyści”.
tlxgyILpPT_0000004W
Wzrost roli władzy centralnej (państwa)
Procesom gwałtownego rozwoju gospodarczego towarzyszył również wzrost znaczenia państwa, które zapewniało ochronę handlu i stymulowało rozwój przedsiębiorstw. Rozwijające się nowe gałęzie gospodarki podporządkowane zostały organom państwowym. Powstawał sprawny aparat administracyjny i sądowniczy, konieczne stało się powstanie wyspecjalizowanych urzędów, do których należało pobieranie podatków. Bez nich państwo nie mogłoby rozbudowywać niezbędnej dla gospodarki infrastruktury – budować kanałów, dróg, portów oraz utrzymywać armii i floty wojennej, które w razie potrzeby stałyby w obronie interesów kraju.
Wszystko to pochłaniało coraz więcej pieniędzy. Ich pobór byłby niemożliwy bez nowoczesnej administracji państwa. Istniejące, opierające się na tradycyjnych przywilejach i prawach urzędy nie były w stanie tego dokonać, więc konieczne było utworzenie równoległego aparatu administracji państwowej. Z czasem przejął on funkcje sprawowane dotąd przez tradycyjne urzędy.
R9LpHVgP2DolQ
R1XXUuoYT8lQc
RLs1x7FFHwOaV
Polecenie 5
Na czym polegał wpływ posiadania kolonii na wzmocnienie władzy centralnej w państwach, które posiadały kolonie? Jakie przemiany nastąpiły?