Cząsteczki mają niezmiernie małą masę, dlatego – podobnie jak masę atomów – wyraża się ją w atomowych jednostkach masy. Masa cząsteczek zależy od masy atomów, które wchodzą w ich skład. Do określania masy cząsteczkowej niezbędna jest znajomość wzoru związku chemicznego. Na jego podstawie można także ustalić udział każdego pierwiastka w całej masie związku chemicznego.
Już wiesz
że do określania masy atomowej stosuje się atomową jednostkę masy, tj. 1 unit = 1,66 · 10Indeks górny -24-24 g;
masy atomowe to masa atomu wyrażone w atomowych jednostkach masy;
masa atomowa pierwiastka chemicznego to wielkość uśredniona, zależna od zawartości procentowej poszczególnych izotopów.
Nauczysz się
obliczać masę cząsteczkową prostych związków chemicznych;
określać stosunki masowe pierwiastków w związkach chemicznych;
ustalać skład procentowy związku chemicznego.
i4R8cvVoWJ_d5e194
1. Co to jest masa atomowa pierwiastka?
Masa atomu jest bardzo mała, stanowi tylko niewielką część grama (około 10Indeks górny -24-24 g). Z tego względu wyraża się ją w atomowych jednostkach masy, zwanych unitami. Wartość jednego unitu wynosi 0,00000000000000000000000166 g (1,66 · 10Indeks górny -24-24 g).
Atomy należące do tego samego pierwiastka mogą różnić się masą z uwagi na możliwość występowania odmian tego pierwiastka różniących się liczbą neutronów w jądrze. Dlatego masa atomowa pierwiastka jest średnią ważoną jego mas izotopowych. Przy jej obliczaniu uwzględniamy zawartość procentową izotopów danego pierwiastka. Średnie masy atomowe pierwiastków są podane w układzie okresowym.
Masa atomowa jest niepowtarzalną cechą pierwiastka i nie ma dwóch różnych pierwiastków, które miałyby jednakową jej wartość. Dlatego też znając tylko masę atomową, można zidentyfikować pierwiastek.
RQ2ZeJiWiWevz1
Polecenie 1
Korzystając z układu okresowego, odszukaj pierwiastki o masach atomowych: 32 u, 23 u, 4 u i 40 u, a następnie podaj ich nazwy oraz symbole chemiczne.
i4R8cvVoWJ_d5e241
2. Jak obliczamy masę cząsteczkową związku chemicznego?
Związki chemiczne są zbudowane z cząsteczek lub tworzą sieci krystaliczne, w których jony występują w określonym stosunku ilościowym. Wzór sumaryczny związku przedstawia budowę cząsteczki lub – gdy jest to związek jest jonowy – odpowiada najprostszemu stosunkowi stechiometrycznemu tworzących związek jonów. Masa tych najmniejszych struktur związków chemicznych, wyrażona w atomowych jednostkach masy, jest nazywana masą cząsteczkowąmasa cząsteczkowa związku chemicznegomasą cząsteczkową związku. Mimo że w nazwie tej występuje wyraz „cząsteczkowa”, to jednak jej zakres nie ogranicza się tylko do związków cząsteczkowych, ale obejmuje także substancje zbudowane z jonów.
Masa cząsteczkowa związku chemicznego jest równa sumie mas atomowych pierwiastków wchodzących w skład najmniejszej struktury związku chemicznego, która jest opisana wzorem chemicznym związku.
Ważne!
Masę atomową poszczególnych pierwiastków można odczytać z układzie okresowym. Jest ona zazwyczaj wyrażona liczbą niecałkowitą, z kilkoma cyframi po przecinku. W typowych obliczeniach chemicznych masy atomowe zaokrągla się do liczb całkowitychIndeks górny **. Jedynymi wyjątkami są masy atomowe chloru i miedzi:
Indeks górny **Dokonując przybliżeń, trzeba kierować się pewnymi zasadami: 1. Jeśli pierwsza cyfra po przecinku jest mniejsza od 5, to odrzucamy wszystkie cyfry znajdujące się za przecinkiem, na przykład:
2. Jeśli cyfra znajdująca się jako pierwsza po przecinku jest większa od 5, to zwiększamy cyfrę odpowiadającą jedności o 1, na przykład:
3. Dla chloru i dla miedzi pierwsza cyfra po przecinku wynosi 5 (ich mas atomowych nie zaokrągla się do liczb całkowitych).
R12tTcfsgp3to1
RlEWiTXdcl76R1
RXcCjlNISZgEz1
Masy cząsteczkowe przykładowych związków chemicznych
Wzór sumaryczny
Nazwa związku
Wyrażenie na masę cząsteczkową związku
Wartość masy cząsteczkowej [u]
chlorek sodu
58,5
chlorek glinu
133,5
metan
16
kwas siarkowy(VI)
98
sacharoza
342
wodorotlenek magnezu
58
i4R8cvVoWJ_d5e305
3. Kiedy posługujemy się pojęciem masy cząsteczkowej pierwiastka chemicznego?
Niektóre pierwiastki chemiczne, takie jak: wodór, azot, tlen, fluor, chlor, brom czy jod, występują w postaci cząsteczek dwuatomowych. Określając ich masę posługujemy się pojęciem masy cząsteczkowej pierwiastkamasa cząsteczkowa pierwiastkamasy cząsteczkowej pierwiastka. Masa cząsteczkowa pierwiastka chemicznego jest iloczynem jego masy atomowej i liczby atomów tworzących cząsteczkę. Na przykład masa cząsteczkowa azotu zbudowanego z cząsteczek dwuatomowych o wzorze , wynosi:
Masy cząsteczkowe przykładowych pierwiastków
Nazwa pierwiastka
Budowa cząsteczki pierwiastka
Obliczenia masy cząsteczkowej
Masa cząsteczkowa [u]
azot
28
tlen
32
fluor
38
chlor
71
brom
160
jod
254
fosfor
124
siarka
256
i4R8cvVoWJ_d5e347
4. Jak obliczamy stosunek liczby atomów poszczególnych pierwiastków w związku chemicznym?
Na podstawie wzoru sumarycznego związku chemicznego można określić wzajemny stosunek liczby atomów (lub jonów) poszczególnych pierwiastków tworzących ten związek. Na przykład w chlorowodorze o wzorze sumarycznym na jeden atom wodoru przypada jeden atom chloru. Stosunek liczby atomów wodoru do liczby atomów chloru równy jest 1 : 1. W przypadku wody, której wzór sumaryczny jest następujący: , stosunek liczby atomów wodoru do liczby atomów tlenu wynosi 2 : 1.
RZad2XqMc5Uea1
Stosunek liczb atomów (lub jonów) poszczególnych pierwiastków w wybranych związkach chemicznych
Wzór chemiczny związku
Nazwa związku
Rodzaj stosunku liczbowego\*
Stosunek liczby atomów lub jonów tworzących związek
chlorek sodu
chlorek glinu
kwas siarkowy(VI)
sacharoza
\*Nie jest wielkim błędem, jeśli niezależnie od rodzaju związku (kowalencyjny czy jonowy) w opisie stosunku liczbowego będziemy posługiwać się pojęciem atom.
i4R8cvVoWJ_d5e384
5. Jak obliczamy stosunek masowy poszczególnych pierwiastków w związku chemicznym?
Wzór sumaryczny związku chemicznego zawiera informacje o tym, jakie pierwiastki wchodzą w jego skład tego związku oraz w jakich stosunkach ilościowych łączą się one ze sobą. Mając taką wiedzę, łatwo obliczyć stosunek masowystosunek masowy pierwiastkówstosunek masowy poszczególnych pierwiastków. Wielkość ta jest określana jako stosunek mas atomów poszczególnych pierwiastków wchodzących w skład związku chemicznego. W cząsteczce chlorowodoru o wzorze występuje jeden atom wodoru o masie atomowej 1 u i jeden atom chloru o masie atomowej 35,5 u. Stosunek masowy wodoru do chloru w cząsteczce chlorowodoru wynosi zatem 1 : 35,5.
W związku o wzorze ogólnym:
stosunek masowy jest następujący:
R1BAMKMpxZam31
Stosunek masowy pierwiastków w wybranych związkach chemicznych
Wzór chemiczny związku
Nazwa związku
Wyrażenie na stosunek masowy
Stosunek masowy
chlorek sodu
chlorek glinu
kwas siarkowy(VI)
sacharoza
i4R8cvVoWJ_d5e433
6. Jak obliczamy procentową zawartość pierwiastka w związku chemicznym?
Zawartość procentowązawartość procentowa pierwiastka w związkuZawartość procentową pierwiastka w związku chemicznym oblicza się według następującego wzoru:
gdzie:
Zawartość procentowa pierwiastka w związku chemicznym to stosunek masy atomów tego pierwiastka (wyrażonej w unitach) w najmniejszej części związku chemicznego do masy cząsteczkowej związku, pomnożony przez 100%. Za najmniejszą część związku chemicznego w przypadku związków kowalencyjnych uważa się cząsteczkę, a w związkach o budowie jonowej – najmniejszy zbiór powtarzających się jonów.
Zawartość procentowa to udział masowy, jaki ma dany pierwiastek w całej masie związku chemicznego. Dlatego czasami wielkość ta jest nazywana procentową zawartością masową. Gdy podane są zawartości procentowe wszystkich pierwiastków tworzących związek, wtedy mówimy o procentowym składzie związku chemicznego.
Skład procentowy chlorowodoru (procentowa zawartość wodoru i chloru w chlorowodorze)
Wzór sumaryczny chlorowodoru
Stosunek liczby atomów wodoru do liczby atomów chloru
Masa cząsteczkowa chlorowodoru
36,5 u
Procentowa zawartość wodoru
%
Procentowa zawartość chloru
Suma zawartości procentowych wodoru i chloru
Suma zawartości procentowej wszystkich pierwiastków wchodzących w skład związku chemicznego jest zawsze równa 100%. To oznacza, że nie znając zawartości procentowej jednego pierwiastka wchodzącego w skład związku, można ją łatwo obliczyć na podstawie znajomości tej wartości dla pozostałych składników tego związku.
Polecenie 2
Jaka jest zawartość tlenu w tlenku magnezu o wzorze jeśli zawartość procentowa magnezu w tym związku wynosi 60%?
RgzjMbjzfaoks1
Procentowa zawartość tlenu w wybranych związkach chemicznych
Wzór związku chemicznego
Nazwa związku chemicznego
Wyrażenie na procentową zawartość tlenu
Procentowa zawartość tlenu [%]
tlenek magnezu
40,0
tlenek siarki(IV)
50,0
tlenek siarki(VI)
60,0
kwas siarkowy(IV)
58,5
kwas siarkowy(VI)
65,3
Ćwiczenie 1
Ustal, jaki pierwiastek chemiczny kryje się pod literą , jeżeli wiadomo, że masa cząsteczkowa jego tlenku o wzorze wynosi 108 u.
Nieznanym pierwiastkiem jest azot.
Wiemy, że suma mas atomów wchodzących w skład cząsteczki związku chemicznego o wzorze wynosi 108 u. Ze wzoru związku możemy odczytać, że na masę cząsteczkową składają się: masa dwóch atomów pierwiastka i masa pięciu atomów tlenu. Dlatego możemy zapisać równanie:
Wstawiamy do równania masę atomową tlenu odczytaną z układu okresowego:
Dokonujemy dalszych obliczeń:
Po przekształceniach równania otrzymujemy masę atomową pierwiastka :
Masa atomowa nieznanego pierwiastka chemicznego wynosi 14 u. W układzie okresowym tylko jeden pierwiastek chemiczny ma taką masę – azot.
i4R8cvVoWJ_d5e611
Podsumowanie
Na podstawie wzoru związku chemicznego można obliczyć jego masę cząsteczkową, stosunek masowy poszczególnych pierwiastków chemicznych wchodzących w jego skład, oraz zawartość procentową tych pierwiastków.
Masa cząsteczkowa związku chemicznego jest równa sumie mas atomów pierwiastków wchodzących w skład cząsteczki (jeśli związek jest kowalencyjny) lub najmniejszego zbioru powtarzających się jonów (jeśli związek ma budowę jonową). Wyraża się ją w atomowych jednostkach masy.
Stosunek mas poszczególnych pierwiastków tworzących związek chemiczny nazywany jest stosunkiem masowym pierwiastków w związku.
Udział masowy pierwiastka w związku chemicznym jest nazywany zawartością procentową. Można ją obliczyć ze stosunku masy atomów pierwiastka w najmniejszej strukturze związku chemicznego do masy cząsteczkowej związku pomnożonego przez 100%. Najmniejszą częścią związku kowalencyjnego są cząsteczki, natomiast związku o budowie jonowej – najmniejszy zbiór powtarzających się jonów.
Praca domowa
Polecenie 3.1
Uszereguj podane związki chemiczne według rosnących mas cząsteczkowych: , , .
Polecenie 3.2
Oblicz, w którym z wymienionych związków procentowa zawartość żelaza jest największa: , , .
i4R8cvVoWJ_d5e670
Słowniczek
masa cząsteczkowa pierwiastka chemicznego
masa cząsteczkowa pierwiastka chemicznego
masa cząsteczki pierwiastka chemicznego wyrażona w atomowych jednostkach masy
masa cząsteczkowa związku chemicznego
masa cząsteczkowa związku chemicznego
masa cząsteczki (związek kowalencyjny) bądź najmniejszego zbioru powtarzających się jonów o przeciwnych znakach (związek jonowy) wyrażona w atomowych jednostkach masy
stosunek masowy pierwiastków chemicznych
stosunek masowy pierwiastków chemicznych
stosunek mas poszczególnych pierwiastków wchodzących w skład związku chemicznego
zawartość procentowa pierwiastka w związku chemicznym
zawartość procentowa pierwiastka w związku chemicznym
udział masowy danego pierwiastka w związku chemicznym; stosunek masy atomów pierwiastka w najmniejszej strukturze związku chemicznego do masy cząsteczkowej związku pomnożony przez 100%; za najmniejszą część związku chemicznego uważa się cząsteczkę (w przypadku związków kowalencyjnych) bądź najmniejszy zbiór powtarzających się jonów (w związku o budowie jonowej)
i4R8cvVoWJ_d5e759
Zadania
Ćwiczenie 2
RPXC9i277B19s1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Oceń, czy podane zdania są prawdziwe, czy fałszywe.
Prawda
Fałsz
Masa cząsteczkowa pierwiastka lub związku chemicznego jest równa różnicy mas atomowych pierwiastków tworzących daną cząsteczkę.
□
□
Skład procentowy związku chemicznego to wyrażony w procentach stosunek masy pierwiastka w cząsteczce do masy całej cząsteczki.
□
□
Zawartość procentowa tlenu w tlenkach wszystkich pierwiastków jest taka sama.
□
□
Masa cząsteczkowa pierwiastka jest zawsze większa od jego masy atomowej.
□
□
Źródło: Agnieszka Kamińska-Ostęp, Bożena Karawajczyk, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 3
R1YeuU5rONYWE1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Oceń, czy podane zdania są prawdziwe, czy fałszywe.
Prawda
Fałsz
W przypadku pierwiastków do opisu ich masy można zamiennie stosować wyrażenia: „masa cząsteczkowa pierwiastka” lub „masa atomowa pierwiastka”.
□
□
Masę cząsteczkową związku jonowego oblicza się, sumując masy atomowe wszystkich pierwiastków wchodzących w skład najmniejszego zbioru powtarzających się jonów, pomnożone przez ich liczbę w tym zbiorze.
□
□
Masę atomową pierwiastków wyraża się w gramach.
□
□
Masę cząsteczkową wyraża się w atomowych jednostkach masy.
□
□
Skład procentowy związku chemicznego określa zawartość procentową poszczególnych pierwiastków w związku chemicznym.
□
□
Źródło: Agnieszka Kamińska-Ostęp, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 4
R180sHgzUzVDO1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Połącz nazwy substancji z wartościami ich masy cząsteczkowej.