Obserwując przebieg reakcji chemicznych, stwierdzamy, że towarzyszą im różne efekty. Najważniejsze z nich wiążą się z powstawaniem nowych substancji i są to na przykład zmiana barwy mieszaniny reakcyjnej lub tworzenie się gazu. Przemianie jednych substancji w inne towarzyszą natomiast takie efekty, jak emisja światła czy dźwięku oraz wydzielanie bądź pochłanianie ciepła. W tym module zajmiemy się efektami energetycznymi, które towarzyszą reakcjom chemicznym.
Już wiesz
że substancje biorące udział w reakcji chemicznej to substraty, a substancje otrzymane w jej wyniku to produkty;
przebieg reakcji chemicznych zapisujemy za pomocą równań, używając symboli pierwiastków i wzorów związków chemicznych;
cyfry umieszczane przed symbolami pierwiastków i wzorami związków chemicznych w równaniach reakcji chemicznej to współczynniki stechiometryczne;
reakcje chemiczne można podzielić na reakcje syntezy, analizy i wymiany.
Nauczysz się
wyjaśniać, co to są reakcje egzoenergetyczne i endoenergetyczne;
podawać przykłady reakcji egzoenergetycznych i endoenergetycznych zachodzących w otoczeniu;
opisywać doświadczenia chemiczne, uwzględniając: szkło i sprzęt laboratoryjny; odczynniki chemiczne, schemat aparatury, obserwacje i wnioski;
stosować zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania doświadczeń chemicznych.
iwugnqUeFF_d5e182
1. Jakie efekty mogą towarzyszyć reakcjom chemicznym?
Wszystkim reakcjom chemicznym towarzyszy efekt energetyczny. Pod tym pojęciem rozumiemy wydzielanie energii do otoczenia bądź jej pobieranie przez reagujące ze sobą substancje. Podczas przemiany substratów w produkty układ może oddawać do otoczenia energię w różnej postaci – w formie ciepła, światła, pracy lub nawet elektryczności. Energia tego samego rodzaju podczas innych przemian chemicznych może być pobierana przez reagujące ze sobą substraty. To, czy w czasie reakcji energia będzie wydzielana, czy pobierana energia, zależy od reagujących ze sobą substancji.
RSsfq5txbuejk1
R1bERJ3hsLgPq1
Rb02bdCZpazqi1
RSR2mwhZDUXIg1
R1J63zzrmP7jC1
Rd8tHOhaK6LbK1
R1D6zmdOnjz3Y1
Zaskakujące może być to, że niezależnie od tego, czy reagujące ze sobą substancje wydzielają, czy pobierają energię, każda przemiana chemiczna wymaga pewnego nakładu energii, bez którego nie można jej zainicjować. Zanim skorzysta się z ciepła wydzielającego się podczas reakcji węgla z tlenem (spalania węgla), należy dostarczyć substratom odpowiednią ilość energii. Po zainicjowaniu reakcja (spalanie) przebiega już samorzutnie. Nie inaczej dzieje się w czasie poruszania się pojazdów mechanicznych. Ani benzyna, ani olej napędowy nie ulegają natychmiastowemu zapaleniu się w obecności tlenu z powietrza. Potrzebny jest jeszcze dodatkowy czynnik (energia), który zapoczątkowałby tę reakcję. W silnikach benzynowych jest to iskra elektryczna, natomiast w silnikach Diesla – sprężanie (zmniejszanie objętości) i ogrzewanie paliwa. Dopiero te impulsy inicjują reakcję paliwa z tlenem, która zachodzi z wydzieleniem energii.
RzLaxn9ZA2Oic1
Wszystkie reakcje różnią się między sobą ilością energii wymaganej do ich zapoczątkowania. Są przemiany, do których zainicjowania wystarczy niewielki nakład energii, na przykład lekki wstrząs, tak jak w przypadku substancji wchodzących w skład materiałów wybuchowych. Niektóre natomiast potrzebują większej ilości energii, aby zapoczątkować przemianę substratów w produkty.
iwugnqUeFF_d5e256
2. Czym różnią się od siebie reakcja utleniania i reakcja spalania?
Proces łączenia się substancji z tlenem może zachodzić powoli. Przykładem takiego procesu jest utlenianie żelaza do tlenku żelaza(III), który jest głównym składnikiem rdzy: stalowe lub żelazne części różnych przedmiotów rdzewieją stopniowo, bez widocznych efektów energetycznych. Może on także przebiegać bardzo gwałtownie, z wydzieleniem się energii w postaci dużej ilości ciepła i światła. W tym drugim przypadku mówimy o spalaniu. Reakcja spalaniareakcja spalaniaReakcja spalania jest reakcją z tlenem, która przebiega stosunkowo szybko, w gwałtowny sposób; towarzyszą jej efekty cieplne, świetlne a czasem nawet dźwiękowe.
R1c2aIAhWLWSt1
Ry0rNTPC0CJpO1
RSsfq5txbuejk1
RdWAwugc8T1jU1
R1blCB4L11gMy1
iwugnqUeFF_d5e290
3. Jakie rodzaje reakcji chemicznych wyróżnia się ze względu na efekt energetyczny?
Wszystkim reakcjom chemicznym towarzyszą efekty energetyczne. Czasami są to efekty widoczne gołym okiem, a niekiedy – zmiany tak małe, że mogą zostać niezauważone. W zależności od kierunku przepływu energii przemiany chemiczne dzieli się na dwie grupy. Reakcje, podczas których dochodzi do wydzielania energii do otoczenia, nazywa się reakcjami egzoenergetycznymireakcja egzoenergetycznareakcjami egzoenergetycznymi. Te natomiast, którym towarzyszy przyjmowanie energii z otoczenia, to reakcje endoenergetycznereakcja endoenergetycznareakcje endoenergetyczne. Energia wydzielana lub przyjmowana przez reagujące ze sobą substancje może mieć postać ciepła, światła lub pracy.
R1TG5nArM9qKe1
R1BKuuuAJWnU01
iwugnqUeFF_d5e326
4. Jakie znamy przykłady reakcji egzoenergetycznych i endoenergetycznych?
Reakcja glinu z tlenem
Doświadczenie 1
Problem badawczy
Czy reakcja glinu z tlenem jest procesem egzoenergetycznym, czy endoenergetycznym?
Hipoteza
Reakcja glinu z tlenem to proces egzoenergetyczny.
Co będzie potrzebne
glin w postaci pyłu,
kolba napełniona tlenem,
łyżka do spalań umieszczona w korku dopasowanym do szyjki kolby stożkowej,
palnik gazowy.
Instrukcja
Napełnij łyżkę do spalań glinem w postaci pyłu.
Umieść łyżkę z glinem w płomieniu palnika.
Gdy pył glinowy zaczyna się żarzyć, natychmiast przenieś go na łyżce do kolby z tlenem.
Obserwuj zachodzące zmiany. Doświadczenie wykonuj w okularach ochronnych.
Podsumowanie
Pył glinowy pali się jasnym, oślepiającym płomieniem. Z glinu o połysku metalicznym powstaje substancja stała o białej barwie. W wyniku reakcji glinu z tlenem powstaje tlenek glinu:
Podczas tej przemiany wydziela się energia, dlatego jest to reakcja egzoenergetyczna. Reakcja glinu z tlenem jest reakcją utlenienia. Z uwagi na to, że ma gwałtowny przebieg, bo towarzyszy jej oddawanie energii w postaci światła i ciepła, stanowi szczególną jej odmianę, a mianowicie reakcję spalania. Stosując odpowiedni zapis w równaniu reakcji, można podkreślić efekt energetyczny przeprowadzonej reakcji utleniania:
RyvBWKao27Fl91
Rozkład substancji zawartej w proszku do pieczenia
Doświadczenie 2
Problem badawczy
Czy rozkład substancji zawartej w proszku do pieczenia jest reakcją egzoenergetyczną, czy endoenergetyczną?
Hipoteza
Rozkład substancji zawartej w proszku do pieczenia jest reakcją endoenergetyczną.
Co będzie potrzebne
proszek do pieczenia,
woda,
probówka,
statyw,
łapa do probówki,
palnik gazowy,
korek z rurką odprowadzającą,
łyżeczka,
zlewka.
Instrukcja
Do probówki wsyp 2 łyżeczki (3–4 g) proszku do pieczenia.
Probówkę zamknij korkiem z rurką odprowadzającą. Koniec rurki zanurz w zlewce z wodą.
Ogrzewaj zawartość probówki w płomieniu palnika.
Obserwuj zachodzące zmiany.
Podsumowanie
Po pewnym czasie z probówki wydziela się gaz. Podczas ogrzewania zawarty w proszku do pieczenia wodorowęglan sodu ulega rozkładowi, co można przedstawić w postaci równania reakcji:
W wyniku reakcji analizy wodorowęglanu powstają węglan sodu (ciało stałe), dwutlenek węgla i woda w stanie gazowym. Para wodna ulega skropleniu na ściankach probówki. Rozkład termiczny wodorowęglanu sodu następuje tylko podczas dostarczania ciepła do mieszaniny reakcyjnej. Jest to przykład reakcji endoenergetycznej.
R18VN5372fF1Y1
Reakcje egzoenergetyczne to nie tylko te, którym towarzyszy emisja ciepła i światła. To także reakcje, podczas których zostaje wykonana praca przez wydzielający się gaz. Gdy ciecze i substancje stałe reagują ze sobą, tworząc gaz, może nastąpić tysiąckrotny, a nawet i większy wzrost objętości powstających produktów w stosunku do objętości substratów. Powstający gaz wypiera powietrze atmosferyczne. Jeśli przyrost objętości następuje w bardzo krótkim czasie, dochodzi do eksplozji. W poduszkach samochodowych wykorzystuje się azydek sodu – substancję o wzorze . Ten związek chemiczny podczas zderzenia, pod wpływem impulsu elektrycznego, natychmiast ulega rozkładowi. Powstaje wtedy azot, który w ułamku sekundy wypełnia całą poduszkę powietrzną i chroni pasażera przed dodatkowymi urazami. Reakcja analizy azydku sodu zachodzi według równania:
RDLDi9R08PAXU1
RkxoS7JD7aq371
iwugnqUeFF_d5e548
Podsumowanie
Wszystkie reakcje chemiczne, aby mogły się rozpocząć, wymagają pewnego nakładu energii. Każda przemiana chemiczna potrzebuje innej ilości tej energii.
Ze względu na efekty energetyczne reakcje chemiczne dzielimy na egzoenergetyczne i endoenergetyczne.
Reakcje egzoenergetyczne to przemiany chemiczne, podczas których następuje wydzielenie się energii z układu reakcyjnego do otoczenia w postaci ciepła, światła czy pracy.
Reakcje endoenergetyczne to przemiany chemiczne przebiegające z pobieraniem energii z otoczenia.
Reakcje spalania zawsze zachodzą z wydzieleniem energii, dlatego zaliczają się do reakcji egzoenergetycznych.
Praca domowa
Polecenie 1.1
Przemiany pokarmów w organizmie ludzkim są reakcjami egzoenergetycznymi. Znajdź informacje na temat ilości energii, jaką można uzyskać ze spalenia określonej masy (100 g) składników pokarmowych: węglowodanów, białek i tłuszczów. Oceń, który z pokarmów dostarcza najwięcej energii?
iwugnqUeFF_d5e604
Słowniczek
reakcja egzoenergetyczna
reakcja egzoenergetyczna
przemiana chemiczna, podczas której następuje wydzielenie energii z układu do otoczenia
reakcja endoenergetyczna
reakcja endoenergetyczna
przemiana chemiczna, która przebiega z pobieraniem energii z otoczenia
reakcja spalania
reakcja spalania
rodzaj reakcji utleniania, która polega na gwałtownym łączeniu się substancji z tlenem, czemu często towarzyszą efekty: świetlny, cieplny, a czasem dźwiękowy
iwugnqUeFF_d5e677
Zadania
Ćwiczenie 1
RcYwNTOnKAUyH1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Oceń, czy podane zdania są prawdziwe, czy fałszywe.
Prawda
Fałsz
Reakcja egzoenergetyczna to reakcja przebiegająca z pochłanianiem energii z otoczenia.
□
□
Reakcje spalania to gwałtowna reakcja z tlenem, której towarzyszą wydzielanie ciepła i świecenie.
□
□
Reakcja endoenergetyczna to reakcja przebiegająca z wydzielaniem przez reagujący układ energii w postaci ciepła lub wykonywanej pracy.
□
□
Źródło: Agnieszka Kamińska-Ostęp, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 2
RpMTbEuGYunEp1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Oceń, czy podane zdania są prawdziwe, czy fałszywe.
Prawda
Fałsz
Wszystkie reakcje z tlenem zachodzą gwałtownie.
□
□
Reakcje egzoenergetyczne wystarczy zapoczątkować, a dalej przebiegają one samorzutnie.
□
□
Każda reakcja spalania jest reakcją egzoenergetyczną.
□
□
Reakcja rozkładu wodorowęglanu sodu (składnika proszku do pieczenia odpowiedzialnego za rośnięcie ciasta) jest reakcją endoenergetyczną.
□
□
Każda reakcja endoenergetyczna z chwilą przerwania dopływu energii przebiega dalej samorzutnie.
□
□
Źródło: Agnieszka Kamińska-Ostęp, Bożena Karawajczyk, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 3
R127sPvvNNoEj1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Przydziel do odpowiednich kategorii wymienione przemiany.
reakcja glinu z tlenem, samozapalenie się pyłu węglowego, rozkład termiczny tlenku rtęci(II), rozkład wodorowęglanu sodu (składnika proszku do pieczenia) pod wpływem temperatury, fotosynteza, reakcja magnezu z tlenem, spalanie gazu ziemnego