"Stacja Galaxy" Bezpieczne miejsce w sieci.
Autor: Joanna Goc (Apanasewicz)
Tworzymy mapę internetowych aktywności.
Czas trwania: 45 minut
Do kogo adresowany jest scenariusz?
nauczyciele i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
edukatorzy i edukatorki pracujący z dziećmi z edukacji wczesnoszkolnej
rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Cele zajęć:
rozwijanie świadomości istnienia różnorodnych możliwości korzystania z internetu
kształtowanie umiejętności różnicowania sposobów korzystania z zasobów internetowych (praca, rozrywka, uczenie się)
podnoszenie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z internetu
rozwijanie umiejętności współpracy i kreatywnego myślenia
Materiały do zajęć:
kartki A4
przybory do pisania i rysowania
duże arkusze papieru
grafiki dołączone do scenariusza
mapy miast, państw lub regionów (mogą być w formie elektronicznej)
Przebieg zajęć:
Zaproś dzieci, aby usiadły w kole, ale jeśli nie masz takiej możliwości, mogą pozostać w ławkach. Przygotuj duży arkusz papieru oraz flamastry, które posłużą do zapisywania propozycji podawanych przez dzieci. Jeśli realizowałeś, realizowałaś scenariusz pt. „Podróż do świata internetu” nawiąż krótko do niego i podsumuj to, czego się dowiedzieliście podczas tych zajęć.
Bazując na tym, co dzieci wiedzą na temat internetu z własnych doświadczeń i tego, co zadziało się na poprzednich zajęciach, poproś je, aby przez chwilę zastanowiły się, co ludzie robią w internecie. Chodzi o to, aby podawały konkretne czynności, np.: kupowanie artykułów, czytanie książek, prasy, wiadomości, spotkania online z rodziną lub służbowe, pisanie maili, słuchanie muzyki, oglądanie bajek, filmów, granie w gry, uczenie się języków obcych, rozwiązywanie zadań online doskonalących np. tabliczkę mnożenia czy ortografię, tworzenie prezentacji, lekcje online itp.
Zapisuj wszystkie propozycje podawane przez dzieci w jednej kolumnie, jedno pod drugim. Jeśli zabraknie miejsca, weź drugi arkusz papieru. Chodzi o to, aby zebrać jak najwięcej doświadczeń bliskich każdemu dziecku, bo zapewne będą wśród dzieci takie, które nie mają własnych urządzeń i nie grają online, ale np. rozmawiają z dziadkami przez aplikację do wideorozmów zainstalowaną w telefonie rodzica. Tu może się też pojawić pytanie, które z tych czynności dzieci wykonują w internecie same, a które z rodzicami. W zależności od wieku, odpowiedzi będą się różniły. To może pokazać, jak dużym wyzwaniem jest ta różnorodność doświadczeń dotyczących towarzyszenia osoby dorosłej w internetowym świecie dziecka i kontroli rodzicielskiej.
Kategorie, które mogą się pojawić podczas tego zadania to: praca, nauka, rozrywka, przyjemności, czytanie, gry, szkoła. Spróbujcie do każdej kategorii dopasować symbol zawarty w załączniku nr 1.

Kategorie umieszczone na karcie: czytanie, praca, komunikacja, granie, filmy, zdjęcia, muzyka, nauka, aktywności kreatywne, podróżowanie, finanse. Jeśli zabraknie ikony kategorii, którą wymyślą dzieci, wspólnie opracujcie jej wygląd graficzny.
Zadanie kreatywne. Przypomnij dzieciom bohaterów, których poznali na poprzednich zajęciach - Netkę i Webera. Dzieci wybierają się w podróż do świata internetu. Na poprzednich zajęciach tworzyliście zestaw podręczny - walizkę pełną rzeczy, które mogą się przydać podczas tej podróży. Jeśli pojawiła się wśród tych przedmiotów mapa, to nawiąż do niej i zaproponuj wykonanie mapy internetu, dzięki której Netka i Weber będą mogli bezpiecznie przemierzać internetowe szlaki.
Praca powinna przebiegać w grupach. Podziel zespół na 4‑5 osobowe grupy. Powiedz, że najpierw członkowie grupy będą musieli wybrać przynajmniej 5 aktywności, po jednej dla każdego członka, które umieszczą na swojej mapie. Jeśli pozwoli na to czas, grupy mogą umieścić więcej punktów na swoich mapach. Następnie powinni zastanowić się, jak przedstawią wybraną aktywność - czy będzie to jakaś wyspa, planeta, a może budynek. Po krótkich przygotowaniach zaproś dzieci do współpracy.
Możliwość modyfikacji. Jeśli wymienianych przez dzieci aktywności było co najmniej tyle, ilu uczniów w grupie, możecie podzielić się nimi i wtedy każdy na swojej kartce rysuje wylosowaną aktywność, a następnie tworzycie jedną wielką, klasową mapę internetu. Istnieje jednak ryzyko, że dane dziecko wylosuje aktywność, której nigdy nie wykonywało w sieci i może nie mieć punktu odniesienia. Zadbaj więc o to, aby każdy czuł się komfortowo podczas tego zadania.
Ostatnim zadaniem podczas tych zajęć będzie oznakowanie powstałych map. Warto, aby najpierw obejrzeć różne mapy i omówić, jak one są skonstruowane, co na nich się znajduje i jak są oznakowane (legenda mapy, nazwy, odległości itd.). I tu znowu przydadzą się Wam ikony oznaczające kategorie aktywności, które przypisywaliście w ćwiczeniu 3. Możecie wykorzystać te z tablicy albo dzieci mogą narysować je samodzielnie. Drugą rzeczą potrzebną w tym zadaniu będą drogowskazy (załącznik 1). Na nich dzieciaki będą umieszczały dobre rady i wskazówki, które przydadzą się Netce i Weberowi podczas podróży. Jeśli Twoi uczniowie nie piszą samodzielnie, możesz z nimi o tym porozmawiać, zapisywać ich propozycje, a następnie wydrukować i dokleić do map. Ważne jest, aby te przekazy nie straszyły i nie były sformułowane w formie zakazów (unikajcie słowa „nie”), a raczej zdań‑porad o zabarwieniu pozytywnym.

Propozycje:
Bądź miły, rozmawiając z innymi.
Poproś dorosłego o pomoc lub zgodę przed zainstalowaniem aplikacji.
Klikaj tylko w sprawdzone linki. Zawsze zapytaj zaufanego dorosłego, jeśli nie jesteś pewien, czy to bezpieczny adres.
Używaj kulturalnych słów. Pisz bez błędów
Podczas grania pilnuj czasu wyznaczonego przez rodziców.
Zachowuj prywatność i chroń swoje sekrety.
Jeśli aplikacja wymaga płatności, powiadom rodzica.
Słuchaj muzyki w słuchawkach tak, aby nie uszkodzić słuchu.
Rób przerwy podczas oglądania lub długiego patrzenia w ekran.
Ten zbiór zasad to netykieta. W załączniku nr 2 znajdziesz netykietę, która powstała w programie Stacja Galaxy.

Materiały opracowane w ramach programu Samsung Stacja Galaxy są udostępnione na zasadach wolnej licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowa (CC BY‑SA 4.0).
Pełna treść licencji: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl
