Położenie Europy. Charakterystyczne cechy rzeźby powierzchni
Zaczynamy poznawać Europę – kontynent tworzący z Azją jeden wielki blok kontynentalny. Od wieków Europa była jednak uznawana za odrębną część świata. Nazwa naszego kontynentu wywodzi się z greckiego mitu opowiadającego historię Europy – córki króla Agenora władającego Fenicją. Odszukaj w źródłach informacje o tym micie. Spróbuj wyjaśnić, co oznaczają nazwy: Europa i Azja.
R13uIuHZQQpWt1
Już wiesz
jak wykorzystać mapę hipsometryczną do określenia położenia i odczytywania nazw własnych obiektów geograficznych;
jak określa się położenie geograficzne obiektów na Ziemi;
jakie są elementy środowiska przyrodniczego.
Nauczysz się
określać położenie geograficzne Europy oraz wielkość jej powierzchni;
odczytywać nazwy głównych form rzeźby powierzchni oraz nazwy głównych elementów linii brzegowej z mapy hipsometrycznej Europy;
podawać argumenty przemawiające za wydzieleniem Europy z Eurazji oraz wskazywać przebieg umownej granicy między Europą a Azją;
dokonywać podziału Europy na megaregiony (regiony fizycznogeograficzne).
iWvXL9xQWV_d5e184
1. Położenie geograficzne Europy
RTA1t2ATJSv571
Ćwiczenie 1
R19wr4Q42QARp1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Korzystając z powyższej mapy, wskaż, które stwierdzenia opisujące położenie geograficzne Europy na świecie są prawdziwe, a które fałszywe.
Prawda
Fałsz
Europa w całości leży na półkuli północnej.
□
□
Europę przecina południk 0°; większa część lądu leży na półkuli wschodniej, a mniejsza na półkuli zachodniej.
□
□
Prawie cała Europa leży w umiarkowanych szerokościach geograficznych (N).
□
□
Europę oblewają od północy wody Oceanu Arktycznego, od zachodu i południa wody Oceanu Atlantyckiego oraz morza przybrzeżne i śródziemne będące odnogami tych oceanów.
□
□
Europa jest mniejsza od Azji około 4 razy.
□
□
Europa jest najmniejszym kontynentem na świecie.
□
□
Źródło: Edward Dudek, licencja: CC BY 3.0.
Polecenie 1
Korzystając z poniższej mapy oblicz z dokładnością do 1' rozciągłość równoleżnikową i południkową lądowej części Europy. Rozciągłość południkową podaj także w kilometrach przyjmując, że długość 1° łuku południka mierzy 111,2 km.
R18LaMy26usnc1
iWvXL9xQWV_d5e221
2. Europa – odrębna część świata
Można powiedzieć, że Europa jest wysuniętym ku Oceanowi Atlantyckiemu wielkim półwyspem Eurazji. Jednakże już w starożytności uznawano ją za odrębną część świata. Za rozdzieleniem na dwa kontynenty przemawiają olbrzymie różnice cech środowiska przyrodniczego, odmienna historia i zróżnicowanie kulturowe. To w czasach starożytnych wytyczono wschodnią – lądową – granicę Europy. Biegła od Hellespontu (dzisiaj jest to Cieśnina Dardanele) aż do rzeki Don. Wyznaczenie dalszej części umownej granicy oddzielającej Europę od Azji nastąpiło dopiero w XVIII wieku i na początku XIX wieku. Wówczas to przesunięto granicę ku pasmu gór Ural i rzece o tej samej nazwie. Przebieg umownej granicy między Europą a Azją przedstawia poniższa rycina.
R1SA56fhFAPbM1
Cechą wyróżniającą Europę wśród wszystkich kontynentów jest urozmaicona – bardzo dobrze rozwinięta linia brzegowa z dużą liczbą mórz wewnętrznych i mórz przybrzeżnych, półwyspami, wyspami i zatokami. Przy stosunkowo niewielkiej powierzchni linia brzegowa Europy ma aż 37 900 km długości.
Polecenie 2
Na mapie na wybranych elementach linii brzegowej Europy będą pojawiały się liczby. W tabeli obok wyświetli się termin geograficzny. Twoje zadanie polega na utworzeniu pełnej nazwy geograficznej. Możesz korzystać z mapy na ekranie lub z mapy w atlasie.
RR5302YVcFRpD1
iWvXL9xQWV_d5e265
3. Europa – charakterystyczne cechy rzeźby powierzchni
Przeczytaj instrukcję, która pomoże ci odczytać treść mapy hipsometrycznej Europy. Mapy hipsometryczne przedstawiają ukształtowanie terenu; wysokości bezwzględne ukazano na nich za pomocą skali barw.
Jako pierwsza pojawi się mapa hipsometryczna Europy bez nazw. Zwróć uwagę:
jaki kolor i jego odcienie przeważają na mapie;
jak układają się niziny, wyżyny i łańcuchy górskie w Europie.
Następnie zostaną nałożone nazwy własne wielkich form ukształtowania terenu – najpierw nizin, potem wyżyn, następnie łańcuchów górskich. Gdy nazwy będą się pojawiały, odczytuj je głośno.
Na końcu zostaną zaznaczone wybrane punkty wysokościowe. Odczytaj nazwę i wysokość najwyżej i najniżej położonego punktu w Europie.
R1csxgGxHe4ir1
Ćwiczenie 2
RZ5dvCRZOrIRO
iWvXL9xQWV_d5e320
4. Podział Europy na wielkie regiony fizycznogeograficzne
Europa jest stosunkowo niewielkim kontynentem, ale w poszczególnych jej obszarach zaznaczają się wyraźne różnice elementów środowiska przyrodniczego. To zróżnicowanie stało się podstawą wydzielenia 4 wielkich regionów fizycznogeograficznychregion fizycznogeograficznyregionów fizycznogeograficznych. Są nimi: Europa Północna, Europa Zachodnia, Europa Wschodnia i Europa Południowa.
RwTlGYLhFh5Wv1
Obejrzyj fotografie, przeczytaj opisy i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
RRLbBxLBE0ybc1
RvVD14FtK0w0v1
R8JYnx1yDPaEa1
RTUXqeN7euBwO1
R3rmHxiAJnfKO1
Ćwiczenie 3.1
RvtVJ76EyTlRu1
Obejrzyj fotografie, przeczytaj opisy i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
RpIgPIoaFDLhN1
RQlPBqfUnFduJ1
Rbj6Lsrys825I1
R1C9rKFpKFHKJ1
R1H7aMsmKtl7V1
Ćwiczenie 4.1
R1IZo11lQW52d1
Obejrzyj fotografie, przeczytaj opisy i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
RFl8RlQy3APOh1
R1SMB2Mx2Q5Th1
R1JdNHGvFDO6X1
RjA0z2Rrs423D1
R1TzT4WYpAo7S1
Ćwiczenie 5.1
RGBWAiDv8zElu1
Obejrzyj fotografie, przeczytaj opisy i ustal, do którego regionu fizycznogeograficznego Europy się odnoszą. Prawidłową nazwę regionu wybierz z listy.
R17RJ14dtyyuI1
R1M16APpejg7b1
RAk57RnsR9JyK1
ROgo6xCY9fao91
R134pmq5OIrjL1
Ćwiczenie 6.1
R196Up0CId26i1
iWvXL9xQWV_d5e412
Podsumowanie
Europa jest umownie wyodrębnioną częścią Eurazji, stanowi jej wielki półwysep o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu powierzchni i bardzo dobrze rozwiniętej (urozmaiconej) linii brzegowej.
Europa jest szóstym co do wielkości kontynentem, ma powierzchnię 10,5 mln km². Jej zdecydowana część leży na półkuli północnej w umiarkowanych szerokościach geograficznych, jedynie północne krańce sięgają poza koło podbiegunowe.
Europa dzieli się na 4 wielkie regiony fizycznogeograficzne: Europę Północną, Europę Wschodnią, Europę Zachodnią, Europę Południową.
Praca domowa
Polecenie 3.1
Odczytaj na mapie w atlasie nazwy i współrzędne geograficzne skrajnych punktów na lądzie europejskim. Zapisz odczytane nazwy i współrzędne.
Polecenie 3.2
Wyjaśnij, dlaczego wydziela się Europę z Eurazji, mimo że tworzą one jeden blok kontynentalny.
Polecenie 3.3
Posługując się różnymi źródłami informacji, wyjaśnij terminy: ekumena, subekumena, anekumena.
Polecenie 3.4
Oblicz, jaki procent wszystkich lądów na Ziemi stanowi powierzchnia Europy. Przedstaw obliczenia.
iWvXL9xQWV_d5e479
Słowniczek
regionalizacja fizycznogeograficzna, czyli krajobrazowa
regionalizacja fizycznogeograficzna, czyli krajobrazowa
rodzaj naukowego podziału jakiegoś obszaru i wyróżnienie w nim pewnych jednostek terytorialnych o podobnych cechach wynikających z ich położenia geograficznego
region fizycznogeograficzny
region fizycznogeograficzny
określony teren posiadający nazwę własną, odróżniający się od otaczających go obszarów zespołem cech przyrodniczych i położeniem geograficznym