Poradnik craftingu - przepis, instrukcja
Poradnik craftingu - przepis, instrukcja
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
II.4. Kształcenie umiejętności porozumiewania się (słuchania, czytania, mówienia i pisania) w różnych sytuacjach oficjalnych i nieoficjalnych, w tym także z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się.
III.2. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w określonych formach wypowiedzi ustnych i pisemnych.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
II.2.7. Uczeń dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi.
II.3.1. Uczeń identyfikuje tekst jako komunikat; rozróżnia typy komunikatu: informacyjny, literacki, reklamowy, ikoniczny.
II.2.7. Uczeń dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi.
Kompetencje kluczowe
I. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
IV. Kompetencje cyfrowe.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Powtórzenie i utrwalenie wiedzu na temat redagowania instrukcji obsługi oraz przepisu kulinarnego.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Przed wejściem do odpowiedniej krainy Minecraft Education, porozmawiaj z dziećmi, czy zdarza im się czytać instrukcję użytkowania jakiegoś sprzętu - jeśli tak, to jakie instrukcje wydają im się najlepsze? Porozmawiajcie o różnych formach zapisu instrukcji. Następnie zaproś klasę do krainy „Poradnik craftingu”. | W czasie rozmowy być może pojawią się takie opinie jak: instrukcja powinna być zapisana prostym językiem, powinna być czytelna i nie budzić wątpliwości użytkownika. | 10 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów z krainą „Poradnik craftingu”. | Uczniowie realizują zadania 1. i 2. Jak zawsze - dbaj o to, by uważnie czytali polecenia, niepotrzebnie nie przyspieszali realizacji zadań i byli uważni. | 5 min | gra dydaktyczna |
2. „Stop klatka”. | Przed kolejnym zadaniem możecie powtórzyć podstawowe informacje o czasowniku: czym jest bezokolicznik, jak odmienia się czasownik. | 5 min | gra dydaktyczna | |
3. Praca samodzielna uczniów z krainą „Poradnik craftingu”. | Uczniowie realizują zadanie 3. Ważne, by przed przystąpieniem do redagowania instrukcji gracze uważnie przeczytali treść zapisaną na tablicy. Na koniec następuje sprawdzenie poprawności jego wykonania - ochotnicy czytają uzupełnione tabliczki. | 7 min | gra dydaktyczna | |
4. Praca samodzielna uczniów z krainą „Poradnik craftingu”. | Uczniowie realizują zadanie 4. (dopilnuj, by dzieci zajęły się nie tylko wytwarzaniem przedmiotów, ale także - by zapisali instrukcję tekstową) oraz zadanie 5. (tu także nie wystarczy uzupełnić schemat - dążcie do zapisania instrukcji). Zaapeluj o kreatywność i pomysłowość graczy realizujących zadanie 5. | 13 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Ewaluacja. | Na koniec zajęć poproś klasę, by wspólnie (ustnie) zredagowała instrukcję pod nazwą: „Świetna lekcja z Minecraftem Education”. Dbajcie o prosty, czytelny język oraz właściwą formę komunikatów. | 5 min | pogadanka, metoda niedokończonych zdań |