W galerii sztuki - jak opisać obraz?
W galerii sztuki - jak opisać obraz?
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
I.3. Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej
i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym
i aksjologicznym.III.2. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w określonych formach wypowiedzi ustnych i pisemnych.
I.7. Rozwijanie zainteresowania kulturą w środowisku lokalnym
i potrzeby uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
III.2.1. Uczeń tworzy spójne wypowiedzi w następujących formach gatunkowych: dialog, opowiadanie (twórcze, odtwórcze), opis, list, sprawozdanie (z filmu, spektaklu, wydarzenia), dedykacja, zaproszenie, podziękowanie, ogłoszenie.
I.2.8. Uczeń rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych.
I.2.11. Uczeń odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia.
Kompetencje kluczowe
VIII. Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
I. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
IV. Kompetencje cyfrowe.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Uczeń zapozna się lub powtórzy zasady redagowania opisu obrazu: odpowiednie słownictwo, kompozycję tekstu, sposoby na ubarwienie tekstu. Udoskonali umiejętność tworzenia opisu obrazu oraz argumentacji. Zapozna się z kilkoma dziełami malarskimi.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Porozmawiaj z klasą na temat tego, czy mają w pokoju/w domu jakiś obraz. Czy sztuka malarska przemawia do nich. Jakie obrazy im się podobają, a za jakimi nie przepadają. Zaproś do minecraftowej podróży, prosto do galerii „Sztuka do sześcianu”. | Poleć, by dzieci realizowały każde zadanie w grze, uważnie czytając napotkane polecenia i trzymając się kierunku zwiedzania. Przypomnij, że niektóre zadania trzeba zapisywać w minecraftowej książce (biuletynie). Zwróć uwagę graczy, że w minecraftowej galerii znajduje się wiele obrazów - część z nich uczniowie będą analizować i interpretować, inne mogą po prostu podziwiać. Każdy obraz jest podpisany. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów z krainą „Sztuka do sześcianu”. | Uczniowie realizują zadania 1. i 2. Zadbaj, by każdy zatrzymał się przy obrazie „Kobieta w ogrodzie” (zad. 2.) i zastanowił się przez chwilę nad pytaniami mu postawionymi. | 4 min | gra dydaktyczna |
2. Praca samodzielna uczniów z krainą „Sztuka do sześcianu”. | Uczniowie realizują zadanie 3. Być może w tym zadaniu będą potrzebowali wsparcia merytorycznego. Doprowadź do tego, że każdy z sześciu terminów zostanie wyjaśniony na forum klasy. W razie potrzeby skorzystajcie z odpowiedniego słownika. | 6 min | gra dydaktyczna | |
3. Praca samodzielna uczniów z krainą „Sztuka do sześcianu”. | Uczniowie realizują zadanie 4. Analizując i interpretując obraz, starają się stworzyć krótki opis bohaterki dzieła. Poproś kilka osób o przeczytanie opisu - zastanówcie się wspólnie, co zrobić, żeby tekst był jeszcze bardziej obrazowy. | 10 min | gra dydaktyczna, pogadanka | |
4. Praca samodzielna uczniów z krainą „Sztuka do sześcianu”. | Uczniowie realizują zadania od 5. do 7. Zadbaj o to, by klasa zapoznała się z notatkami z książek, a następnie wzięła książki ze sobą. Porozmawiaj z uczniami o korzyściach płynących ze stosowania wyrazów bliskoznacznych. | 10 min | gra dydaktyczna, pogadanka | |
5. Praca samodzielna uczniów z krainą „Sztuka do sześcianu”. | Uczniowie realizują zadanie 8. Ważne, by gracze spróbowali szczegółowo i w pełni uzasadnić swój wybór. Poproś kilka osób o odczytanie swoich tekstów. | 5 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Ewaluacja. | Na koniec przyjrzyjcie się uśmiechowi Mony Lisy. Zapytaj: Jakie emocje w was wzbudza? Mówi się, że kobieta skrywa jakąś tajemnicę... Zachęć uczniów do wypowiedzi na temat, co skrywa uśmiech Mony Lisy. | 5 min | burza mózgów |