Prezentacja multimedialna
Zapoznaj się z prezentacją, a następnie wykonaj polecenia.
Królestwo Polskie powstało na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego z ziem Księstwa Warszawskiego, pomniejszonych o większość Wielkopolski przyznanej Prusom i Krakowa wraz z przyległymi ziemiami, z których utworzono nadzorowaną przez wszystkich trzech zaborców Rzeczpospolitą Krakowską.
Ustrój Królestwa Polskiego regulowała Konstytucja nadana mu przez cara Rosji i króla Polski, Aleksandra I Romanowa.
Ustrój polityczny Królestwa Polskiego, opracowany przez samego Aleksandra we współpracy z księciem Czartoryskim, różnił się zasadniczo od ustroju Rosji. Konstytucja potwierdzała równość obywateli wobec prawa i wolności konstytucyjne.
Królestwo Polskie zostało połączone z Rosją unią personalną. Pierwszym królem został Aleksander I, a po jego śmierci w 1829 roku – Mikołaj I.
Władca Królestwa Polskiego posiadał pełnię władzy wykonawczej, jednak jego decyzje wymagały kontrasygnaty właściwego ministra.
Najwyższym organem władzy ustawodawczej w Królestwie Kongresowym był sejm. Zgodnie z polską tradycją parlamentarną składał się z dwóch izb: senatorskiej i poselskiej.
W senacie zasiadali przedstawiciele Kościoła katolickiego, wojewodowie i kasztelanowie w liczbie nie przekraczającej połowy posłów. Prawo do zasiadania w senacie posiadali również członkowie rodziny królewskiej.
Izba poselska składała się ze 128 posłów, w tym 77 wybieranych na sejmikach i 51 deputowanych gminnych.
Król w Warszawie bywał rzadko. Stąd duża rola jego namiestnika.
Namiestnik przewodniczył Radzie Stanu, przedstawiał królowi kandydatów na stanowiska ministrów i wyższych urzędników państwowych oraz senatorów. Jego decyzje wymagały kontrasygnaty odpowiedniego ministra.
Centralnym organem administracji była Rada Stanu, która dzieliła się na Radę Administracyjną i Zgromadzenie Ogólne.
W skład Rady Administracyjnej wchodzili ministrowie oraz członkowie powoływani przez monarchę. Po śmierci gen Zajączka, gdy nastąpił faktyczny kres funkcji namiestnika, Rada Administracyjna stała się najwyższym organem rządowym.
Kompetencje Rady Stanu:
przygotowywanie projektów ustaw sejmowych i dekretów królewskich
decydowała o stawianiu przed sądem urzędników publicznych za przestępstwa urzędnicze
pełniła rolę sądu kompetencyjnego i administracyjnego
Rozstrzygnij, czy konstytucja Królestwa Polskiego realizowała zasadę trójpodziału władzy. Swoją odpowiedź uzasadnij.
Uzasadnij pogląd, że ustrój polityczny Królestwa Polskiego dla Aleksandra I był liberalnym eksperymentem.