Polecenie 1

Zapoznaj się z poniższą prezentacją. Na podstawie fragmentu Traktatu o wrażeniach przedstaw teorię Condillaca powstawania pojęć i uczuć.

Rwrxr9fSv5NIe
(Uzupełnij).
ep2019.contentplus.io:R1PNWJchrCGho
ep2019.contentplus.io:ReFN1M1WaSPX9

Étienne Bonnot de Condillac
Traktat o wrażeniach, rozdz. I, II, fragmenty [Posąg Condillaca]

ep2019.contentplus.io:RXN7YmTdz8Lf3
1,1

O początkowej wiedzy człowieka ograniczonego do powonienia

RUUh2S6kEcZBz
George, humanoidalny robot z 1930 roku, został skonstruowany przez inżyniera motoryzacyjnego Alana Herberta Reffella i kapitana W. H. Richardsa. Kapitan i dziennikarz William H. Richards był sekretarzem wystawy Towarzystwa Inżynierów Modelu. Na zdjęciu W. H. Richards i Robot.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
ep2019.contentplus.io:REoEkDG2stEYt
1,1

§ 1. Posąg ograniczony do powonienia może znać tylko zapachy

Wiedza naszego posągu ograniczonego do powonienia nie może sięgać poza zapachy. Tak samo jak nie może posiadać idei barwy, dźwięku, smaku, tak też nie może mieć idei rozciągłości, kształtu czy czegokolwiek, co byłoby na zewnątrz niego lub jego wrażeń.

Amerykański pisarz, autor książek science fiction Isaac Asimov w 1942 roku wprowadził w obieg kultury globalnej po raz pierwszy termin robotyka.

R1be9FBoAq4Y2
Isaac Asimov.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
ep2019.contentplus.io:R17omYwlyY1we
1,1

§ 2. Sam dla siebie jest tylko wonią, którą czuje

Jeśli pokażemy mu różę, dla nas będzie posągiem, który czuje woń róży, lecz sam dla siebie będzie tylko wonią tego kwiatu. Będzie więc zapachem róży, goździka, jaśminu, fiołka stosownie do przedmiotów, które działać będą na jego narząd. Słowem — dla niego zapachy są tylko własnymi jego modyfikacjamiIndeks górny 1 lub sposobami bycia. I nie potrafiłby uważać się za coś innego, ponieważ są to jedyne wrażenia, które jest zdolny odbierać.

W opowiadaniu Zabawa w berka Isaac Asimov przedstawił trzy prawa robotów. Skłaniały się one ku wytłumaczeniu ludzkości zależności pomiędzy przyszłymi myślącymi maszynami a ludźmi.

R1UDE3CvYrxiq
Robot łamiący pierwsze prawo robotów.
Kadr z filmu Superman: The Mechanical Monsters (1941), kreskówki Fleischer Brothers Superman.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
ep2019.contentplus.io:R1XUGPa4NrbdT
1,1

§ 3. Nie posiada żadnej materii

Niechże filozofowie, którym wydaje się tak oczywiste, że wszystko jest materią, wstawią się na chwilę w jego położenie i niechże sobie wyobrażą, w jaki sposób mogliby podejrzewać, że istnieje coś podobnego do tego, co nazywamy materią.

  1. Robot nie może wyrządzić krzywdy istocie ludzkiej lub poprzez bezczynność pozwolić, aby stała jej się krzywda.

  2. Robot musi słuchać rozkazów wydawanych mu przez istoty ludzkie, z wyjątkiem sytuacji, w których takie rozkazy byłyby sprzeczne z Pierwszym Prawem.

  3. Robot musi chronić samego siebie, o ile tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

R19JVHXOvhTik
Ten android został zbudowany dla Manned Spacecraft Center NASA przez Illinois Institute of Technology w celu wspierania rozwoju skafandrów kosmicznych. Wykorzystał siłowniki hydrauliczne i elektryczne do odtworzenia wielu wspólnych ruchów ludzkiego ciała z realistycznymi siłami. Czujniki rozmieszczone w całym manekin zmierzył siły, jakie prototypowy kombinezon może wywierać na człowieka podczas noszenia skafandra w środowisku kosmicznym. Dzięki temu projektanci skafandrów mogli zmierzyć, ile siły potrzebowałby człowiek, aby poruszyć ręką lub nogą lub odwrócić głowę, kiedy noszenie garnituru w kosmosie.
Źródło: Geoff Stearns, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

[...] O czynnościach umysłu człowieka ograniczonego do zmysłu powonienia i o tym, jak to różne stopnie przyjemności i przykrości stanowią zasadę tych czynności

ep2019.contentplus.io:RgcCLcJynIy2S
1,1

§ 1. Posąg jest zdolny do uwagi

Przy pierwszym zapachu zdolność czucia naszego posągu skupia się cała na pobudzeniu, które się dokonywa w jego narządzie. Oto co nazywam uwagą.

W następnym opowiadaniu Roboty i Imperium Isaac Asimov zawarł kolejne Prawo 0. Brzmi ono: Robot nie może skrzywdzić ludzkości lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.

RbUVeH9LrjGRv
Kadr z filmu Bicentennial Man (1999) z Robinem Williamsem w roli głównej.
Źródło: Wikimedia Commons, tylko do użytku edukacyjnego.
ep2019.contentplus.io:RpAKmePVLXVqz
1,1

§ 2. O rozkoszy i cierpieniu

Od tej chwili zaczyna on cieszyć się lub cierpieć: jeśli bowiem zdolność czucia jest cała zwrócona na zapach przyjemny − będzie to rozkosz; jeśli na zapach przykry — będzie to cierpienie. [...]

R12bYtSXqLgN0
Lorenzo Costa, Argonauci, 1500
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Postacie sztucznych istot spotykamy już w mitologii greckiej. Jednym z przykładów jest mit o Argonautach. Wódz bohaterów helleńskich Jazon sieje smocze zęby, z których wyrastają wojownicy.

ep2019.contentplus.io:RVpgW0soHDldL
1,1

§ 6. Narodziny pamięci

Zapach, jaki odczuwa, nie zanika jednak całkowicie, gdy tylko pachnące ciało przestaje działać na jego narząd. Uwaga, której mu udzielił, zachowuje go jeszcze i w zależności od tego, czy sama uwaga była bardziej czy mniej żywa, pozostaje po nim pobudzenie silniejsze lub słabsze. Oto pamięć.

Teorie historyczne głoszą, że Archytas z Tarentu, przyjaciel Platona, skonstruował latającego, drewnianego gołębia. Średniowiecze podążyło za czasem. Stworzono wówczas android, ruchome figury o wyglądzie człowieka, wykonujące określone czynności, np. otwieranie i zamykanie drzwi, witanie gości.

Rmb61z6ejrP2h
Model robota Leonarda z mechanizmami wewnętrznymi. Prawdopodobnie zbudowany przez Leonarda da Vinci około 1495 roku.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
ep2019.contentplus.io:Rf2tTtyJo86hg
1,1

§ 7. Podział zdolności czucia między powonieniem a pamięcią

Kiedy zatem posąg nasz staje się nowym zapachem, zapach, którym był poprzednio, jest dlań jeszcze obecny. Jego zdolność czucia dzieli się między pamięć i powonienie: pierwsza z tych władz zwraca uwagę na wrażenie minione, druga natomiast na wrażenie obecne. [...]

Pierwszy działający robot powstał w 1738 roku. Był nim grający na flecie android, którego konstruktorem był Jacques de Vaucanson.

R1Wcjg6gxog6s
Automat kaczka Vaucansona. Vaucanson zbudował również mechaniczną kaczkę, mającą funkcje potrzeb fizjologicznych.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
ep2019.contentplus.io:R1aYgTh6aX9CM
1,1
Étienne Bonnot de Condillac Traktat o wrażeniach, rozdz. I, II, fragmenty

§ 15. Posąg wydaje sąd

Z chwilą, gdy istnieje porównanie, istnieje sąd. Posąg nasz nie może zwrócić jednocześnie uwagi na woń róży i goździka, aby nie spostrzec natychmiast, że pierwsza nie jest tym samym, co druga, i nie może zwrócić uwagi na woń róży, odczuwaną obecnie i poprzednio, by nie zauważyć, że są tą samą modyfikacją. Sąd jest więc tylko uchwyceniem stosunku między dwiema ideami, które porównywamy.

K069 Źródło: Étienne Bonnot de Condillac, Traktat o wrażeniach, rozdz. I, II, fragmenty, tłum. W. Wojciechowska.

Oto współczesny humanoidalny robot, wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Sophia, bo tak nazwano tego robota, obdarzona jest sztuczną inteligencją, aby uczyć się, dostosowywać do ludzkich zachowań i pracować z ludźmi. Ma wbudowaną zdolność udzielania wywiadów na całym świecie. Od października 2017 r. jest pierwszym obywatelem robotem - to robot Arabii Saudyjskiej.

R3DEpIkYxvqoU
Sophia (robot).
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

Indeks górny 1modyfikacja — zmiana stanu podmiotu postrzegającego (tu: posągu); według Condillaca, kiedy zmienia się wrażenie (dany zapach), zmienia się cały stan podmiotu

Polecenie 2

Odwołując się do metafory „posągu Condillaca”, wyjaśnij, jak według filozofa mogłyby powstać w człowieku takie pojęcia i uczucia jak sprawiedliwość, patriotyzm, nieskończoność, miłość, przyjaźń.

ReKovbjM4MJry
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Podaj, kto był głównym reprezentantem oświeceniowego materializmu? Opisz, czym charakteryzowała się jego teoria.

RpJ1ZR6ZP8oH4
(Uzupełnij).