Polecenie 1

Zapoznaj się z poniższym multimedium. Odpowiedz na pytania. Jakie są cechy „tandetnego chrześcijanina”? Dlaczego Kierkegaard chce utrudniać stawanie się chrześcijaninem? Na czym polega męczeństwo wiary?

R9edJafH94Zpf
(Uzupełnij).
1
Søren Kierkegaard O różnicy między religijnością A i B (Nienaukowe zamykające postscriptum do „Okruchów filozoficznych”)
R1OkcpkZuOJbB
Prezentacja multimedialna.
fil3 Źródło: Søren Kierkegaard, O różnicy między religijnością A i B (Nienaukowe zamykające postscriptum do „Okruchów filozoficznych”), tłum. K. Toeplitz, Kęty 2011.
Polecenie 2

Odpowiedz na pytania. Jakie są według Kierkegaarda podstawowe ograniczenia religijności B? Dlaczego człowiek musi posiadać najpierw religijność A? W jaki sposób następuje przejście z religijności typu A do religijności typu B?

R1WYpVd8h4caQ
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Odpowiedz na pytania: Jak rozumiesz przekonanie Kierkegaarda, że poznawanie chrześcijaństwa jest sprzeczne z jego istotą? Czy zgadzasz się z takim stanowiskiem?

RPPdZQDsGVsqM
(Uzupełnij).
RSm3mxm9G5h1b
Ćwiczenie 1
Dopasuj elementy w ten sposób, by przedstawiały rodzaje religijności. religijność A Możliwe odpowiedzi: 1. najczęstsza postać wiary, pewność istnienia Boga z jednoczesnym odczuwaniem przez człowieka zagrożenia w obliczu Jego nieskończoności; jest oparta na przekonaniu, że prawda zewnętrzna jest dostępna i nie zmusza do odrzucenia naturalnego porządku, 2. postać wiary, która zmusza do odrzucenia rozumu; odczuwanie spotęgowanego przerażenia nieskończonością utożsamianą z Bogiem, której towarzyszy przekonanie o konieczności porzucenia istniejących wartości i zasad religijność B Możliwe odpowiedzi: 1. najczęstsza postać wiary, pewność istnienia Boga z jednoczesnym odczuwaniem przez człowieka zagrożenia w obliczu Jego nieskończoności; jest oparta na przekonaniu, że prawda zewnętrzna jest dostępna i nie zmusza do odrzucenia naturalnego porządku, 2. postać wiary, która zmusza do odrzucenia rozumu; odczuwanie spotęgowanego przerażenia nieskończonością utożsamianą z Bogiem, której towarzyszy przekonanie o konieczności porzucenia istniejących wartości i zasad
R1HePYHFcTeA6
Ćwiczenie 2
Dlaczego Kierkegaard uważa, że patos jest warunkiem przekształcenia egzystencji? Zaznacz poprawne odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. Doświadczenie egzystencjalnego patosu prowadzi do uduchowienia zmieniającego egzystencję., 2. Patos jest sposobem wywołania nieprawdziwych doświadczeń, które zmieniają postrzeganie rzeczywistości., 3. Odrzucenie patosu skutkuje pozbyciem się egzystencjalnego lęku i prowadzi do prawdziwej egzystencji., 4. Patos jest czynnikiem niezbędnym dla wewnętrznej przemiany.
Praca domowa
1
Ćwiczenie 3

Napisz esej, który byłby rozwinięciem następującej myśli Kierkegaarda: „Człowiek zawsze czuje się czymś więcej niż tym, co osiągnął, więc cokolwiek by osiągnął, w niczym nie może znaleźć ukojenia, zadowolenia, szczęścia”.

R1bXX4Q2PBArp
(Uzupełnij).