Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z prezentacją o bitwie pod Leuktrami w 371 r. p.n.e., a następnie wykonaj polecenia.

1,2
R1IF0dCKze2MO
Nagranie

Wygrana Tebańczyków nad cieszącymi się mianem niezwyciężonych hoplitami spartańskimi nie była przypadkiem. Nastąpiła w wyniku przeprowadzonych w wojsku beockim reform, które sprawiły, że armia tebańska stała się jedną z najlepszych w Grecji i utrzymała tę sławę do czasów Filipa II, ojca Aleksandra Macedońskiego. Ojcami tebańskiego zwycięstwa byli wybitni dowódcy Pelopidas i Epaminondas.

R1S1GjYK5KM9I
Ruiny tebańskiego akropolu Kadmei.
Źródło: Nefasdicere, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
1,2
RT6OPe34UbOnq
Pelopidas prowadzący Tebańczyków w czasie bitwy pod Leuktrami.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Pelopidas, mając świadomość, że przyjdzie mu zmierzyć się ze świetnie wyszkolonymi wojskami spartańskimi, utworzył hieros lochos, czyli Święty Zastęp. Był to elitarny oddział trzystu hoplitów, który stacjonował na Kadmei, cytadeli tebańskiej, i był utrzymywany na koszt państwa. Według tradycji rekrutowano do niego pary homoseksualne, co miało przyczyniać się do szczególnej waleczności i ofiarności żołnierzy. W czasie bitwy hieros lochos był zawsze ustawiany w najtrudniejszych miejscach szyku, których utrzymanie wiązało się z największym niebezpieczeństwem. Pod Leuktrami Święty Zastęp zajmował pozycję na wymagającej największego doświadczenia lewej flance.

2,1

Epaminondas był twórcą tak zwanego szyku skośnego. Tradycyjnie hoplici ustawiali się w falandze złożonej z kilku linii (cztery stanowiły minimum), przeciętnie jednak dowódcy, jeśli nie brakowało ludzi, ustawiali żołnierzy w szyk złożony z ośmiu linii. Epaminondas postanowił pogłębić szyk na lewej flance. Ustawił w tym miejscu blok aż pięćdziesięciu linii żołnierzy. Wiedział, że właśnie tam dojdzie do najbardziej krwawej i zażartej walki, Spartanie mieli bowiem w zwyczaju umieszczać na swojej prawej flance najbardziej bitnych wojowników.

R1aDJMuEpDYDZ
Rzeźba przedstawiająca wyidealizowany wizerunek Epaminondasa.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
2,1
R1NEeX7g8SRs0
Grecka amfora przedstawiająca wyobrażenie falangi.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Jaki był cel Epaminondasa? W najbardziej newralgicznym odcinku frontu nie powinno zabraknąć żołnierzy. Spartanie, świetni wojownicy, nie mogli zaznać chwili wytchnienia. Na miejsce każdego poległego Tebańczyka zaraz miał wstępować kolejny. Siłą naporu wynikającego z przewagi liczebnej za wszelką cenę należało wygrać bitwę na lewej flance. Jeśli Spartanie i ich sprzymierzeńcy walczący na innych odcinkach falangi zobaczą, że najlepsi spośród nich padli, sami rzucą się do ucieczki. W istocie właśnie tam – tak jak przewidywał Epaminondas – doszło do najbardziej zaciętej walki.

1,2

Ksenofont z Aten, starożytny historyk, który sporządził najstarszą relację z bitwy, pisał, że masa atakujących Tebańczyków była wielka. Wojska spartańskie powiódł do walki król Kleombrotos, który wcześniej wraz z przyjaciółmi wypił nieco, aby wino rozochociło go do walki. Bitwa musiała być zawzięta, skoro spośród siedmiuset obywateli spartańskich zginęło aż czterystu, a sprzymierzeńców około sześciuset. Życie stracił także sam król Kleombrotos, którego ciało udało się odnieść bezpiecznie do obozu. Wszystko poszło po myśli Epaminondasa.

RSVvFIm3FiU9a
Ceramika czarnofigurowa, ok. 560/50 r. p.n.e. Żołnierze niosący ciało poległego dowódcy.
Źródło: Marcus Cyron, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
2,1
RfFR1b0A49JWm
Plan bitwy pod Leuktrami.
Źródło: Contentplus.pl na podstawie wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.
Ksenofont Historia grecka

Kiedy zginął dowódca mory [czyli oddziału spartańskiego] Deinon oraz należący do otoczenia króla [Kleombrotosa] Sfodrias i syn jego Kleonymos, to z jednej strony jeźdźcy i przyboczni polemarcha [najwyższego szarżą po królu] oraz wszyscy pozostali poczęli się cofać pod naporem masy atakujących, z drugiej zaś strony znajdujący się na lewym skrzydle [Spartanie] na widok odpieranego skrzydła prawego sami odstąpili także.

J Źródło: Ksenofont, Historia grecka, ks. VI, rozdz. 4.
1,2

Zwycięstwo Tebańczyków było pełne. Jeszcze w trakcie walki niektórzy pośród Spartan, widząc rozmiary pogromu, zamiast walczyć o odzyskanie ciał poległych towarzyszy, pragnęli natychmiast rozpocząć rozmowy, zaprzestać walki i zebrać poległych z pola bitwy. Tak też się stało.

Rf7PKSqOw4hKf
Grecka falanga, ilustracja współczesna.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
1,1
R10egpSUPNvwg
Spartanie powracający po klęsce pod Leuktrami, ilustracja współczesna.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Do Sparty ruszył goniec z wieścią o nieszczęściu. Jak notował Ksenofont, „[posłaniec] przybył tam w trzecim dniu uroczystości Gymnopediów i odbywających się w teatrze zawodów chórów męskich. Eforowie, dowiedziawszy się o tym, zasmucili się, co było nieuniknione, chórów jednak nie usunęli, lecz pozwolili na doprowadzenie zawodów do końca”. To, co wydarzyło się potem, było wyjątkowe. Ksenofont pisał: „Imię każdego poległego podano do wiadomości rodziny, nakazano jednak kobietom nie podnosić lamentów, lecz w milczeniu znosić swe cierpienie. A w dniu następnym można było w miejscach publicznych widzieć tych, których krewni zginęli, z twarzą pogodną i jasną, tych zaś, których krewni byli według posiadanych wiadomości żywi, ujrzałbyś niewielu, i to z obliczem mrocznym i przygnębionym”. Zaraz urządzono mobilizację wojska, lecz upadek Sparty był już przesądzony.

Głośność lektora
Głośność muzyki
Polecenie 2

Wyjaśnij, co przesądziło o zwycięstwie Tebańczyków pod Leuktrami.

R1Cg2Zcy7z4F9
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Wyjaśnij, dlaczego Spartanie i Spartanki, którzy pozostali w mieście, tak wyjątkowo zareagowali na wieść o klęsce.

R1cwjDDA3GPpi
(Uzupełnij).