Proporcjonalność prosta
W dziale dotyczącym funkcji zostały podane różne zależności między dwiema dodatnimi wielkościami.
Niektóre z wielkości są wprost proporcjonalnymi, np.:
droga , jaką pokonuje samochód jadący ze stałą prędkością , jest wprost proporcjonalna do czasu jazdy ,
siła grawitacji działająca na Ziemi na ciało jest wprost proporcjonalna do masy tego ciała.

Film dostępny na portalu epodreczniki.pl
Animacja pokazuje, że droga S jaką pokonuje samochód jadący ze stałą prędkością v, jest wprost proporcjonalna do czasu jazdy t. Samochód jadący ze stałą prędkością w czasie 2 sekund pokonuje drogę 6 metrów, w czasie 3 sekund 9 metrów, a w czasie 4 sekund pokonuje 12 metrów. Dane zebrane w tabeli i przedstawione na wykresie w postaci punktów. Należy odpowiedzieć na pytanie, jaką drogę przejedzie samochód w czasie 7 sekund? Odpowiedź: 21 metrów.

Film dostępny na portalu epodreczniki.pl
Animacja pokazuje, że siła grawitacji F działająca na Ziemi na ciało jest wprost proporcjonalna do masy m tego ciała. Siła grawitacji F w niutonach działająca na Ziemi na ciało jest równa iloczynowi masy m tego ciała w kilogramach i przyspieszenia ziemskiego g w metrach na sekundę kwadrat, zgodnie z wzorem F=mg. Do obliczeń przyjęto, że g =10 metrów na sekundę kwadrat. Wstawiając do wzoru obliczono, że dla spadającego liścia o masie 0, 1 kilograma siłą grawitacji wynosi 1 niuton, dla spadającej z półki książki o masie 1 kilograma wynosi 10 niutonów, spadającego kamienia o masie 3 kilogramów wynosi 30 niutonów. Dane zebrano w tabeli i przedstawiono na wykresie w postaci punktów. Należy odpowiedzieć, jaka będzie siła grawitacji dla spadającego dużego kamienia o masie 10 kilogramów? Odpowiedź: 100 niutonów.
Dwie zmienne wielkości dodatnie nazywamy wprost proporcjonalnymi, jeżeli iloraz tych wielkości jest stały.
Funkcja , opisująca zależność między dodatnimi wielkościami wprost proporcjonalnymi i nazywana jest proporcjonalnością prostą, a iloraz nazywamy współczynnikiem tej proporcjonalności. Oznaczając ten współczynnik przez , zapisujemy funkcję wzorem
gdzie .
Uwaga: Wprost z definicji wynika, że .