Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przypomnijmy najpierw, że niezerowe wektory nazywamy równoległymi jeśli ich kierunki są równoległe (są zawarte w prostych równoległych).

Poznaliśmy już kryterium równoległości wektorów umieszczonych na płaszczyźnie bez układu współrzędnych. Przypomnijmy, że niezerowe wektory są równoległe wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje taka liczba rzeczywista k0, że jeden z nich jest iloczynem drugiego przez liczbę k.

Uzasadnimy teraz kryterium równoległości wektorów w układzie współrzędnychkryterium równoległości wektorów w układzie współrzędnychkryterium równoległości wektorów w układzie współrzędnych.

Rozważmy niezerowe wektory u=a;bv=c;d oraz załóżmy, że są one równoległe. Może zajść jedna z możliwości:

  1. Jeśli a=0, to wektor u jest równoległy do osi y, zatem wektor v jest również równoległy do osi y, co oznacza, że c=0. Wobec tego ad-bc=0·d-b·0=0.

  2. Jeśli b=0, to wektor u jest równoległy do osi x, zatem wektor v jest również równoległy do osi x, co oznacza, że d=0. Wobec tego
    ad-bc=a·0-0·c=0.

  3. Jeśli a0b0, to wektor u nie jest równoległy do żadnej z osi układu, zatem wektor v również nie jest równoległy do żadnej z osi układu, co oznacza, że c0d0. Ponieważ wektory uv są równoległe, to istnieje taka liczba rzeczywista k0, że jeden z nich jest iloczynem liczby k przez drugi. Przyjmijmy, że u=k·v, co jest równoważne równości a;b=k·c;d. Dalej mamy a;b=kc;kd, czyli a=kcb=kd, co prowadzi do równań k=ack=bd, z których wynika, że ac=bd, czyli ad-bc=0.

Z powyższych rozważań wynika kryterium równoległości wektorówkryterium równoległości wektorówkryterium równoległości wektorów:

Niezerowe wektory u=a;bv=c;d są równoległe wtedy i tylko wtedy, gdy między ich współrzędnymi zachodzi związek ad-bc=0.

Przykład 1

Wektory o współrzędnych 2;-3-6;9 są równoległe, ponieważ -6;9=-3·2;-3. Można też zastosować poznane wcześniej kryterium i sprawdzić różnicę iloczynów współrzędnych obu wektorów: 2·9--3·-6=18-18=0, co również potwierdza, że są to wektory równoległewektory równoległewektory równoległe.

Przykład 2

Wektory o współrzędnych 2;-3-6;8 nie są równoległe. Można to stwierdzić na podstawie powyższego kryterium sprawdzając różnicę iloczynów współrzędnych obu wektorów: 2·8--3·-6=16-18=-20.

Przykład 3

Wyznaczymy wartości parametru m, dla których wektory o współrzędnych m;1 oraz 9;m są równoległe. Po zastosowaniu kryterium równoległości wektorów w układzie współrzędnychkryterium równoległości wektorówkryterium równoległości wektorów w układzie współrzędnych otrzymujemy równanie: m2-9=0, którego pierwiastkami są liczby 3-3. Rzeczywiście w obu przypadkach otrzymujemy pary wektorów równoległych: wektor o współrzędnych 3;1 jest równoległy do wektora o współrzędnych 9;3 oraz wektor o współrzędnych -3;1 jest równoległy do wektora o współrzędnych 9;-3.

Słownik

kryterium równoległości wektorów w układzie współrzędnych
kryterium równoległości wektorów w układzie współrzędnych

twierdzenie orzekające, że niezerowe wektory o współrzędnych a;bc;d są równoległe wtedy i tylko wtedy, gdy ich współrzędne spełniają zależność: ad-bc=0

wektory równoległe
wektory równoległe

wektory, których kierunki są prostymi równoległymi

kryterium równoległości wektorów
kryterium równoległości wektorów

dwa niezerowe wektory są równoległe dokładnie wtedy, gdy jeden z nich jest iloczynem drugiego przez liczbę różną od zera