Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Reakcje eliminacjieliminacjaeliminacji polegają na usuwaniu atomów lub grup atomów z cząsteczki, powodując zwiększenie nienasycenia cząsteczki lub jego cyklizację. Wyróżnia się dwa typy eliminacji: E1E2, charakteryzujące się różnym przebiegiem oraz inną kinetyką.

bg‑gray1

Co oznacza litera oraz cyfra w danym typie reakcji eliminacji?

RYY8NLlwjahuW
Cechy charakterystyczne poszczególnych typów reakcji eliminacji
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

CząsteczkowośćcząsteczkowośćCząsteczkowość reakcji oznacza ilość indywiduów chemicznych – (jonów lub atomów) substratów biorących udział w reakcji chemicznej. Natomiast rząd reakcjirząd reakcji chemicznejrząd reakcji odpowiada sumie wykładników potęg w danym równaniu kinetycznym. Oba typy mechanizmów – E1 oraz E2, różnią się cząsteczkowością oraz rzędowością reakcji. O szybkości całego procesu decyduje zawsze najwolniejszy etap reakcji.

Reakcjom eliminacji najczęściej ulegają fluorowcopochodne węglowodorów oraz alkoholealkoholealkohole.

bg‑gray1

Od czego zależy szybkość eliminacji typu E2?

Reakcja eliminacji typu E2 zachodzi zgodnie z następującym mechanizmem:

R1VkWvTxNedXi1
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat mechanizmu eliminacji E2. Cząsteczka halogenku alkilowego zbudowanego z dwóch połączonych za pomocą wiązania pojedynczego atomów węgla. Pierwszy z niech podstawiony jest grupami R1, R2 oraz atomem wodoru zaznaczonym na niebiesko. Drugi podstawiony jest grupami R3 i R4 oraz atomem halogenkowym X. Atomy H oraz X znajdują się po przeciwnych stronach płaszczyzny. Dodać zasadę B oznaczoną na niebiesko, posiadającą wolną parę elektronową symbolizowaną przez dwie kropki i obdarzoną ładunkiem ujemnym. Od wolnej pary elektronowej zasady poprowadzono niebieską, łukowatą strzałkę do atomu wodoru związanego z pierwszym atomem węgla cząsteczki halogenku. Od wiązania łączącego wspomniane atomy, to jest atom wodoru z atomem węgla, poprowadzono łukowatą strzałkę do wiązania pojedynczego łączącego dwa atomy węgla w cząsteczce. Ostatnią, czerwoną strzałkę poprowadzono od wiązania łączącego drugi z atomów węgla z atomem X do atomu X. Strzałka w prawo, za strzałką w nawiasie kwadratowym znajduje się struktura reprezentująca stan przejściowy. Składa się ona z dwóch połączonych za pomocą wiązania pojedynczego oraz przerywanej linii (odpowiadającej rozmyciu elektronów) atomów węgla, z których pierwszy łączy się za pomocą wiązań pojedynczych z podstawnikami R1 i R2, a także za pomocą przerywanej linii z atomem wodoru, który to związany jest również za pomocą przerywanej linii z zasadą B. Drugi atom węgla łączy się z podstawnikami R3 i R4, a także za pomocą przerywanej linii z atomem X. Zatem ładunek ujemny jest rozmyty. Strzałka w prawo, za strzałką cząsteczką alkenu zbudowanego z dwóch połączonych za pomocą wiązania podwójnego atomów węgla, z których pierwszy podstawiony jest grupami R1 i R2, zaś drugi grupami R3 i R4. Dodać anion X- z zaznaczoną wolną parą elektronową. Dodać cząsteczkę uprotonowanej zasady BH. 1. Reakcja rozpoczyna się od ataku zasady Lewisa (:B) na atom wodoru, związany z atomem węgla sąsiadującym z atomem węgla, przy którym znajduje się atom X, np. Cl lub Br., 2. Utworzony zostaje stan przejściowy, w którym jednocześnie zasada odrywa atom wodoru, tworzy się wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla oraz zrywane zostaje wiązanie z atomem X. Następnie całkowicie zostaje zerwane wiązanie CH oraz CX., 3. Powstaje obojętny, organiczny produkt (alken). W efekcie solwatacji, przez polarne cząsteczki rozpuszczalnika grupa X opuszcza cząsteczkę wraz z parą elektronową, a atom wodoru tworzy nowe wiązanie z zasadą B.
Mechanizm reakcji eliminacji typu E2. R1, R2, R3, R4 – grupa węglowodorowa lub atom wodoru
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Z pomiarów kinetyki wynika, że reakcje eliminacji typu E2 zachodzą zgodnie z kinetyką II rzędu i są opisane wzorem:

  • Dla eliminacji związków HX z fluorowcopochodnych węglowodorów:

    v=k·RXB
  • Dla eliminacji cząsteczek H2O z alkoholi (w środowisku silnego kwasu):

    v=k·ROXB

    Gdzie v oznacza szybkość reakcji chemicznejszybkość reakcji chemicznejszybkość reakcji chemicznej i posiada jednostkę moldm3·s, RX, ROX oznacza odpowiednio stężenie molowe halogenku alkilowego i alkoholu, a B – stężenie molowe zasady Lewisa (donoru pary elektronowej) jako drugiego substratu w reakcji. Stała szybkości reakcji jest oznaczana literą k i dla reakcji II-rzędu posiada jednostkę dm3mol·s.

Eliminacja typu E2 jest zatem reakcją dwucząsteczkową, gdyż obie cząsteczki – RX (lub ROX) oraz B są substratami reakcji. Ich stężenie wpływa na szybkość powstawania produktów, więc to od nich zależy szybkość reakcji.

Ważne!

Eliminacja typu E2 zachodzi jednoetapowo z wytworzeniem stanu przejściowego, a moment jego powstawania jest najwolniejszym w całej reakcji, dlatego to szybkość jego utworzenia determinuje szybkość całej reakcji chemicznej.

Poniżej przedstawiono wykres energii dla jednoetapowego, dwucząsteczkowego mechanizmu typu E2:

R14KLDf776eqE
Wykres energetyczny dla mechanizmu reakcji E2
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Aby substraty mogły przejść w produkty, konieczne jest pokonanie przez nie pewnej bariery energetycznej, czyli energii aktywacjienergia aktywacjienergii aktywacji. Jest to najmniejsza energia, którą muszą mieć cząsteczki, aby mogła zajść reakcja chemiczna. Moment osiągania przez indywidua chemiczne energii aktywacji to moment tworzenia stanu przejściowego. Jest to nietrwały układ, w którym następuje osłabienie istniejących wiązań i pojawienie się nowych oddziaływań, prowadzących do tworzenia nowych wiązań chemicznych. W przypadku reakcji eliminacji jest to tworzenie wiązań typu π, zwiększających nienasycenie cząsteczki lub tworzenie wiązań σ powodujących zamknięcie łańcucha węglowego w pierścień.

Należy pamiętać, że im wyższa jest energia aktywacji, tym reakcja zachodzi wolniej. Im mocniejsza użyta zasada Lewisa B, tym łatwiejsze oderwanie atomu wodoru, więc mniejsza jest energia aktywacji.

bg‑gray1

Od czego zależy szybkość eliminacji typu E1?

Reakcja eliminacji typu E1 zachodzi zgodnie z następującym mechanizmem:

RpXZttKfrczOT1
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat mechanizmu eliminacji E1. Cząsteczka halogenku alkilowego zbudowanego z dwóch połączonych za pomocą wiązania pojedynczego atomów węgla. Pierwszy z nich podstawiony jest grupami R1, R2 oraz atomem wodoru zaznaczonym na niebiesko. Drugi podstawiony jest grupami R3 i R4 oraz atomem halogenkowym X. Atomy H oraz X znajdują się po przeciwnych stronach płaszczyzny. Od wiązania łączącego drugi z atomów węgla z atomem X poprowadzono czerwoną, łukowatą strzałkę do atomu X. Strzałka w prawo, za strzałką karbokation zbudowany z dwóch połączonych za pomocą wiązania pojedynczego atomów węgla. Pierwszy z niech podstawiony jest grupami R1, R2 oraz atomem wodoru zaznaczonym na niebiesko. Drugi, obdarzony ładunkiem dodatnim, podstawiony jest grupami R3 i R4. Dodać anion X- z zaznaczoną wolną parą elektronową. Dodać zasadę B oznaczoną na niebiesko, posiadającą wolną parę elektronową symbolizowaną przez dwie kropki i obdarzoną ładunkiem ujemnym. Od wolnej pary elektronowej zasady poprowadzono niebieską, łukowatą strzałkę do atomu wodoru związanego z pierwszym atomem węgla cząsteczki halogenku. Z kolei od wiązania łączącego wspomniane atomy, to jest atom wodoru z atomem węgla, poprowadzono łukowatą strzałkę do wiązania pojedynczego łączącego dwa atomy węgla w cząsteczce. Strzałka w prawo, za strzałką cząsteczką alkenu zbudowanego z dwóch połączonych za pomocą wiązania podwójnego atomów węgla, z których pierwszy podstawiony jest grupami R1 i R2, zaś drugi grupami R3 i R4. Dodać anion X- z zaznaczoną wolną parą elektronową. Dodać cząsteczkę uprotonowanej zasady BH. 1. Pierwszy etap Spontaniczna dysocjacja fluorowca X halogenku alkilowego, prowadząca do powstania karbokationu. Fluorowiec opuszcza cząsteczkę jako anion X-., 2. Drugi etap Zasada Lewisa B atakuje atom wodoru związany z sąsiadującym atomem węgla. Wiązanie CH pęka, a para elektronowa przemieszcza się tworząc nowe wiązanie pomiędzy atomami węgla. Utworzony zostaje alken jako obojętny produkt organiczny oraz nowa cząsteczke BH.
Mechanizm eliminacji E1. R1, R2 – grupa węglowodorowa lub atom wodoru; R3, R4 – grupa węglowodorowa
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Z pomiarów kinetyki wynika, że reakcje eliminacji typu E1 zachodzą zgodnie z kinetyką I rzędu i są opisane wzorem:

v=k·RX

Gdzie v oznacza szybkość reakcji chemicznej w jednostce moldm3·s, RX oznacza stężenie molowe fluorowcopochodnej węglowodoru, a k to stała szybkości reakcji, która dla reakcji I-rzędu posiada jednostkę 1s. Eliminacja typu E1 jest reakcją jednocząsteczkową, gdyż w pierwszym etapie reakcji udział bierze tylko jedna cząsteczka.

Ważne!

Pierwszym etapem reakcji eliminacji typu E1 jest dysocjacja substratu i powstanie karbokationu. Jest to najwolniejszy etap reakcji, determinujący jej szybkość.

Wykres energii dla dwuetapowego, jednocząsteczkowego mechanizmu typu E1 przedstawiono poniżej:

REXM8t3eza9RK
Wykres energetyczny dla mechanizmu reakcji E1
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Reakcje eliminacji typu E1 charakteryzują się występowaniem dwóch etapów reakcji, a więc cząsteczki muszę pokonać dwukrotnie barierę energetyczną, jaką jest energia aktywacji. Po pierwszym, najwolniejszym etapie następuje powstanie produktu przejściowego, który razem z atakującą go zasadą Lewisa są substratami w etapie drugim. Po pokonaniu przez nie energii aktywacji, następuje utworzenie produktów reakcji.

Pamiętaj, że na szybkość reakcji eliminacji ma wpływ stężenie substratów, przy czym relacja szybkość – stężenie to cecha indywidualna każdej reakcji i zależy od jej mechanizmu.

Na szybkość reakcji eliminacji mają duży wpływ również inne czynniki występujące w danym układzie. Tak jak dla wszystkich pozostałych reakcji chemicznych są to: temperatura, ciśnienie, rodzaj reagentów oraz stopień ich rozdrobnienia, katalizatory oraz inne czynniki, takie jak np. pH. Dla reakcji eliminacji szczególnym czynnikiem jest również rodzaj rozpuszczalnika.

Słownik

eliminacja
eliminacja

(łac. eliminare „usuwać”) reakcja chemiczna związków organicznych polegająca na odszczepieniu z ich cząsteczek grup atomów lub jonów

fluorowcowodory, halogenowodory
fluorowcowodory, halogenowodory

związki chemiczne fluorowców z wodorem, o ogólnym wzorze HX (gdzie X – fluorowiec): fluorowodór HF, chlorowodór HCl, bromowodór HBr i jodowodór HI

alkohole
alkohole

(arab. al‑kuhl „delikatny proszek”) związki organiczne, pochodne węglowodorów, których cząsteczki zawierają grupę hydroksylową OH zamiast atomu wodoru związanego w związku macierzystym z atomem węgla grupy alkilowej lub cykloalkilowej, grupa OH musi być przyłączona do atomu węgla o hybrydyzacji sp3

szybkość reakcji chemicznej
szybkość reakcji chemicznej

zmiana stężenia reagentów (substratów lub produktów) w jednostce czasu; opisywana równaniem v=kAa·Bb, gdzie k – stała szybkości reakcji chemicznej, A, B – stężenia molowe substratów, a i b – wykładniki potęgowe wyznaczane doświadczalnie

cząsteczkowość
cząsteczkowość

suma liczby cząsteczek biorących udział w reakcji chemicznej

rząd reakcji chemicznej
rząd reakcji chemicznej

rzędowość reakcji chemicznej; suma wykładników potęg, w których występują stężenia reagentów w równaniu kinetycznym

energia aktywacji
energia aktywacji

minimalna ilość energii, którą muszą mieć cząstki (cząsteczki, atomy, jony), aby mogła zajść między nimi reakcja chemiczna

Bibliografia

Dudek‑Różycki K., Płotek  M., Wichur T., Węglowodory. Repetytorium i zadania, Kraków 2020.

Dudek‑Różycki K., Płotek M., Wichur T., Kompendium terminologii oraz nazewnictwa związków organicznych. Poradnik dla nauczycieli i uczniów, Kraków 2020.

McMurry J., Chemia organiczna, Warszawa 2000.