uogólnienie twierdzenia Talesa
Twierdzenie: uogólnienie twierdzenia Talesa

Dwie proste p, r przecinają się w punkcie O. Jeżeli dwie proste równoległe k, l przecinają prostą p w punktach A, B a prostą r w punktach C, D, które są różne od O to zachodzi równość stosunków OC:OD=OA:OB.

Dowód

Jeżeli proste k, l leżą po tej samej stronie punktu O, to zachodzi klasyczne twierdzenie Talesa.

W przeciwnym przypadku mamy sytuację przedstawioną tak jak na rysunku.

RHcUfD7nZJfEn

Niech punkt C' będzie odbiciem symetrycznym puntu C w symetrii środkowej względem punktu O. Podobnie, punkt A' niech będzie odbiciem symetrycznym puntu Csymetrii środkowej względem punktusymetria środkowa względem punktu Osymetrii środkowej względem punktu O.

Wówczas OC=OC' oraz OA=OA'. Z własności symetrii środkowej wynika, że prosta przechodząca przez punkty C', A' jest równoległa do prostej l, a z przechodniości relacji równoległości jest też równoległa do prostej k.

Teraz z klasycznego twierdzenia Talesa wynika, że OC':OD=OA':OB a stąd OC:OD=OA:OB.

W dowodzie twierdzenia pokazaliśmy jak stosując symetrię środkową sprowadzić uogólnione twierdzenie Talesa do twierdzenia Talesa w wersji klasycznej. Możemy zatem wnioski z twierdzenia Talesa stosować również w wersji uogólnionej. Stąd przy oznaczeniach z rysunku prawdziwe są również proporcje OC:CA=OD:DB, OC:OA=OD:OB i wnioski z tych proporcji.

Przykład 1

Na rysunku przedstawiony jest trapeztrapeztrapez, w którym boki ABCD są równoległe. Punkt E jest punktem przecięcia przekątnych.

R1Kzten4YyDB7

Pokażemy, że w trapezie punkt przecięcia przekątnych dzieli przekątne w stosunku DC:AB.

Wynika to wprost z uogólnionego twierdzenia Talesa, bo ED:EB=EC:EA=DC:AB.

Przykład 2

Pokażemy, że w równoległobokurównoległobokrównoległoboku przekątne przecinają się w połowie.

R1VonQnmjliGP

Ponieważ równoległobok jest trapezem, to SC:SA=DC:AB.

Ponieważ, w równoległoboku przeciwległe boki są równe, to SC:SA=1 czyli punkt S jest środkiem przekątnej AC. Podobne rozumowanie prowadzi do wniosku, że S jest środkiem przekątnej BD.

odwrotne do uogólnionego twierdzenia Talesa
Twierdzenie: odwrotne do uogólnionego twierdzenia Talesa

Jeżeli dwie proste k, l przecinają dwie przecinające się proste w punktach A, B, C, D tak jak na rysunku

RHcUfD7nZJfEn

oraz zachodzi równość stosunków OC:OD=OA:OB, to proste k, l są równoległe.

Można udowodnić to twierdzenie, wykorzystując twierdzenie odwrotne do twierdzenia Talesa w wersji klasycznej.

Przykład 3

Pokażemy, że jeżeli w czworokącie wypukłym przekątneprzekątna czworokąta wypukłegoczworokącie wypukłym przekątne przecinają się w połowie, to ten czworokąt jest równoległobokiem.

R1VonQnmjliGP

SASC=SDSB=1, więc na mocy twierdzenia odwrotnego do uogólnionego twierdzenia Talesa bok CB jest równoległy do AD.

Analogicznie, SASC=SBSD=1, więc bok CD jest równoległy do AB.

Popatrzmy na rysunek przedstawiający schematycznie działanie projektora.

RzOahRXx8nvKH

S jest punktem na soczewce, hh' oznaczają, odpowiednio wysokość obrazu oryginalnego i obrazu na ekranie. Odległość obrazu oryginalnego od soczewki oznaczona jest symbolem  d 1 , a odległość ekranu od soczewki symbolem d 2 .

Obraz na ekranie jest odwrócony w stosunku do obrazu oryginalnego.

Przykład 4

Przy powyższych oznaczeniach załóżmy, że znamy d 1 . Obliczymy, w jakiej odległości d 2  od ekranu ustawić projektor, by obraz na ekranie był 100 razy większy niż obraz oryginalny.

Z uogólnionego twierdzenia Talesa, gdzie prostymi przecinającymi się są prosta przechodząca przez punkty A, B oraz prosta przedstawiona na rysunku linią przerywaną wynika, że h'2h2=d2d1, ale wiemy, że h'=100h, więc d 2 d 1 = 100, czyli d2=100d1.

Doświadczenie 1

Rzutnik multimedialny działa tak, że każdy punkt obrazu z komputera przekształca na odpowiedni punkt na katodzie. Przyjmujemy, że obraz utworzony na katodzie jest obrazem oryginalnym i ma pewną wysokość h, której nie potrafimy zmierzyć. Odległość d1 katody od soczewki też nie jest znana, ale jeśli nie będziemy dostrajać rzutnika poprzez ustawianie soczewki, to odległość ta jest stała. Celem doświadczenia jest wyznaczenie zależności między odległością d2 soczewki od ekranu i wysokością h' obrazu na ekranie oraz wniosek, że stosunek d2h' jest stały. Z uogólnienia twierdzenia Talesa wynika, że stosunek d1h jest równy wyznaczonemu stosunkowi d2h'.

  • W doświadczeniu wykorzystujemy komputer z prostym obrazkiem przedstawiającym prosty kształt lub postać. Komputer połączony jest z rzutnikiem multimedialnym. Poza tym potrzebny jest statyw, ekran i miarka do mierzenia długości.

  • Ustawiamy rzutnik na statywie w pozycji poziomej tak, by płaszczyzna soczewki była równoległa do płaszczyzny ekranu.

  • Rysujemy na podłodze linię prostopadłą do płaszczyzny ekranu. Po tej linii będziemy przesuwać statyw.

  • Przesuwamy statyw zmieniając odległość rzutnika od ekranu. Przy każdym ustawieniu mierzymy i zapisujemy odległość i odpowiadającą jej wielkość obrazka na ekranie.

Wyznacz stosunki otrzymanych wartości. Jeśli pomiary były dokładne, zauważysz, że otrzymane stosunki są w przybliżeniu równe.

Pokażemy uogólnienie twierdzenia o proporcji odcinków wyznaczonych przez proste równoległe, które mówi, że jeżeli ramiona kąta przecięte są kilkoma prostymi równoległymi to odcinki utworzone przez te proste na jednym ramieniu kąta są proporcjonalne do odpowiednich odcinków na drugim ramieniu kąta. Na rysunku pary proporcjonalnych odcinków zaznaczone są kolorami, czyli

OA:OD=AB:DE=BC:EF
RPrKwxCI3B7jD

Teraz zapytamy, czy jeśli przedłużymy ramiona kąta i jedna z prostych równoległych będzie  po drugiej stronie punktu O, to proporcje odcinków wyznaczonych przez te proste będą zachowane? Odpowiedź na to pytanie przedstawia następujące twierdzenie:

uogólnienie twierdzenia o proporcji odcinków wyznaczonych przez proste równoległe
Twierdzenie: uogólnienie twierdzenia o proporcji odcinków wyznaczonych przez proste równoległe

Jeżeli dwie przecinające się proste p, q przecięte są kilkoma prostymi równoległymi, to odcinki utworzone przez te proste na prostej p są proporcjonalne do odpowiednich odcinków na prostej q, czyli zgodnie z oznaczeniami na rysunku

AB:DE=BC:EF=OB:OE
R7elYsTBlGoB0
Dowód

Równość BC:EF=OB:OE zachodzi na mocy klasycznego twierdzenia Talesa. Ponadto, z uogólnionego twierdzenia Talesa i powyższej równości mamy OA:OD=OB:OE=BC:EF.

Trzeba pokazać, że AB:DE=BC:EF

Z powyższych proporcji wyznaczamy

OA=OD·BCEF oraz OB=OE·BCEF

Stąd ABDE=OA+OBOE+OD=OD·BCEF+OE·BCEFOE+OD=BCEFOE+ODOE+OD=BCEF.

To należało pokazać.

Przykład 5

W trapezie przedstawionym na rysunku podane są długości odcinków DEEC. Wyznaczymy stosunek długości przekątnych tego trapezu.

R1PTDicopZYJw

Z uogólnienia twierdzenia o proporcji odcinków wyznaczonych przez proste równoległeproste równoległeproste równoległe mamy, że:

BDAC=ab

Przykład 6

Wiadomo, że dwie przecinające się cięciwy okręgu dzielą się w taki sposób, że ab=cd.

RxXi5hehV6775

Wyznaczymy warunki na a, b, c, d takie, żeby cięciwy były przekątnymi trapezu.

Zgodnie z własnością przekątnych trapezu ab=cd, czyli a=bcd. Po wstawieniu do równości ab=cd dostajemy ab=b2cd=cd. Stąd b2=d2, czyli b=d i stąd a=c.

Ostatecznie, przecinające się cięciwy są przekątnymi trapezu jeśli a=cb=d.

Słownik

proste równoległe
proste równoległe

proste są równoległe jeżeli nie mają punktu wspólnego lub pokrywają się

symetria środkowa względem punktu O
symetria środkowa względem punktu O

symetrią środkową względem punktu O zwanego środkiem symetrii nazywamy przekształcenie płaszczyzny, w którym punkt O jest stały, a każdemu innemu punktowi A przyporządkowuje punkt A' taki, że punkt O jest środkiem odcinka AA'

trapez
trapez

czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych

równoległobok
równoległobok

czworokąt, który ma dwie pary boków równoległych

przekątna czworokąta wypukłego
przekątna czworokąta wypukłego

odcinek łączący przeciwległe wierzchołki czworokąta