Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑cyan

Choroby bloku metabolicznego

R1Wqq8yiEn3Xm1
Sir Archibald Edward Garrod (1857–1936) – angielski lekarz, specjalista genetyki molekularnej.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 4.0.

Bloki metaboliczne zostały opisane po raz pierwszy na początku XX w. przez Archibalda Garroda, który badał zaburzenia przemiany kwasu homogentyzynowego w rodzinie dotkniętej alkaptonurią. Wysnuł on wniosek, że choroba ta wynika z zahamowania jednego z etapów przemiany biochemicznej, co spowodowane jest brakiem aktywności określonego enzymu. Zaprezentował całość swoich prac w wykładzie pt. Wrodzone wady metabolizmu (ang. Errors of Metabolism) przed Royal College of Physicians (Królewskim Kolegium Lekarzy).

Do dzisiaj opisano setki różnych wrodzonych błędów metabolizmu, z których większość to choroby rzadkie. Zazwyczaj dziedziczą się recesywnieallel recesywnyrecesywnie autosomalnie lub w sprzężeniu z chromosomem X. Zalicza się do nich nieprawidłowości metabolizmu aminokwasów, węglowodanów, tłuszczów, kwasów organicznych oraz cyklu mocznikowego, szlaków przemian energii i transportu jonów metali.

Większość przypadków choroby występuje w wyniku dziedziczenia autosomalnego recesywnego, co oznacza, że choroba występuje u osoby, która odziedziczyła dwa wadliwe allele genu (recesywne) – od matki i od ojca. Rodzice, posiadający jeden prawidłowy a drugi wadliwy allel genu, nie chorują, a są jedynie nosicielami. Rzadziej choroba powstaje u potomstwa osób zdrowych, niebędących nosicielami w wyniku wystąpienia nowej mutacji.

Przykładowe zaburzenia przemian metabolicznych uwarunkowane genetycznie

Nazwa choroby

Częstość

Produkt zmutowanego genu

Lokalizacja chromosomowa genu

Nieprawidłowości metabolizmu aminokwasów

Fenyloketonuria

1/7 tys.

brak enzymu hydroksylazy fenyloalaninowej

12q24

Alkaptonuria

1/250 tys.

brak enzymu dioksygenazy 1,2‑homogentyzynowej

3q2

Albinizm

1/35 tys.

brak enzymu tyrozynazy

11q

Choroba syropu klonowego

1/180 tys.

brak kompleksu dehydrogenazy alfa‑ketokwasów o rozgałęzionym łańcuchu

wiele loci

Nieprawidłowości metabolizmu węglowodanów

Galaktozemia

1/35 tys. do 1/60 tys.

brak enzymu urydylotransferazy galaktozo‑1‑fosforanowej

9q13

Fruktozuria

1/100 tys.

brak enzymu aldolazy fruktozo‑1‑fosforanu

2p23

Najlepiej poznanymi blokami metabolicznymi u ludzi są nieprawidłowości w przemianie fenyloalaninyfenyloalaninafenyloalaniny oraz tyrozynytyrozynatyrozyny.

Rq20x3NA2byjW
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat. Na jego szczycie znajduje się Fenyloalanina. Od niej prowadzi w dół strzałka oznaczona punktem 1. hydroksylaza fenyloalaninowa do tyrozyny. Od tyrozyny rozchodzą się na boki dwie strzałki: jedna z punktem 7. To hydroksylaza tyrozynowa prowadząca w lewo do hasła 3,4-dyydroksyfenyloalanina (DOPA), druga strzałka prowadzi w prawo do hasła tyroksyna trijodotyronina. Od tyrozyny w dół prowadzi strzałka oznaczona punktem 2. aminotransferaza tyrozyny do hasła kwas 4-hydroksyfenylopirogenowy. Od hasła kwas 4-hydroksyfenylopirogenowy prowadzi w dół strzałka oznaczona punktem 3. hydrolaza kwasu 4-hydroksyfenylopirogronowego do hasła kwas homogentyzynowy. Od hasła kwas homogentyzynowy prowadzi w dół strzałka oznaczona punktem 4. dioksygenaza 1,2‑homogentyzynowa do hasła maleiloacetooctan. Od hasła maleiloacetooctan prowadzi w dół strzałka oznaczona punktem 5. izomeraza maleinoacetooctanu do hasła fumaryloacetooctan. Od hasła fumaryloacetooctan prowadzi w dół strzałka oznaczona punktem 6. hydrolaza fumaryloacetooctanu do hasła fumaran plus acetooctan. Ponadto od 3,4-dyydroksyfenyloalaninya (DOPA) prowadzi w dół strzałka oznaczona punktem 8. tyrozynaza do hasła dopachinon. Od dopachinonu prowadzi w dół strzałka do hasła melanina.
Główny szlak metabolizmu fenyloalaniny.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., Na podstawie: Źródło: Jorde L.B., Carey J.C., Bamshad M.J., Genetyka biochemiczna: wrodzone błędy metabolizmu [w:] Genetyka medyczna, tłum. Ł. Kępczyński, red. naukowa B. Kałużewski, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, s.126., Charon K.M., Świtoński M., Genetyka i genomika zwierząt, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s. 222., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑violet

Fenyloketonuria

Najlepiej poznaną chorobą wywołaną zaburzeniami metabolizmu aminokwasów jest fenyloketonuria. Do jej wystąpienia przyczynia się brak lub niedobór hydroksylazy fenyloalaninowej – enzymu, który przekształca fenyloalaninę w tyrozynę. Wskutek mutacji genowej (substytucji, insercji lub delecji) w genie PAHgen PAHgenie PAH dochodzi do braku lub obniżonej aktywności tego enzymu. Prowadzi to do gromadzenia się fenyloalaniny we wszystkich płynach ustrojowych i przekształcania jej do toksycznego kwasu fenylopirogronowego.

R3jSZWvgjdi3b1
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

U zdrowych ludzi 3/4 fenyloalaniny jest przekształcane w tyrozynę, a pozostała 1/4 – włączana do białek. Ze względu na to, że u osób chorych na fenyloketonurię główna droga usuwania fenyloalaniny jest zablokowana, aminokwas ten występuje we krwi w ilości co najmniej 20 razy większej niż u osób zdrowych.

Ważne!

Fenyloketonuria jest chorobą, w której fenotyp osoby nią dotkniętej warunkowany jest przez zestaw genów oraz czynniki środowiska. Mutacje w genie PAH powodują niepełnosprawność intelektualną tylko w obecności fenyloalaniny w spożywanym przez chorego jedzeniu. Leczenie fenyloketonurii przez eliminację z diety pokarmów zawierających ten aminokwas prowadzi do zmniejszenia jego akumulacji w organizmie człowieka i zapobiega upośledzeniu umysłowemu.

Najważniejsze objawy fenyloketonurii to:

  • zahamowanie rozwoju psychoruchowego, niepełnosprawność intelektualna (ze względu na zaburzenia procesów komórkowych w mózgu, w tym mielinizacji nerwów oraz syntezy białek);

  • nadpobudliwość;

  • małogłowiemałogłowie (mikrocefalia)małogłowie;

  • jasna karnacja i jasne włosy (tyrozyna, powstająca z fenyloalaniny, jest substratem do produkcji barwnika melaniny).

Diagnostyka i leczenie

W Polsce częstość fenyloketonurii wynosi 1 : 7000 żywych urodzeń, dlatego u każdego noworodkanoworodek noworodka po narodzinach wykonywany jest test przesiewowytest przesiewowytest przesiewowy w kierunku tej choroby. Test ten daje szansę na postawienie diagnozy na etapie przedobjawowym i szybkie wdrożenie leczenia, które polega na stosowaniu diety pozbawionej aminokwasu fenyloalaniny. Pozwala to na zapobieganie uszkodzeniu mózgu. Dieta ta musi być kontynuowana przez całe życie.

R1LfpPemsH1y6
Test przesiewowy w kierunku fenyloketonurii, który przeprowadza się w Polsce u wszystkich noworodków.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
bg‑violet

Alkaptonuria

Alkaptonuria to rzadka choroba wywołana nieprawidłową syntezą dioksygenazy 1,2‑homogentyzynowej. Brak lub niedobór tego enzymu prowadzi do wydalania z moczem dużej ilości kwasu homogentyzynowego (HGA), będącego metabolitem pośrednim przemian fenyloalaniny i tyrozyny. Powoduje to ciemnienie moczu w kontakcie z powietrzem. Dodatkowo produkty utleniania HGA odkładane są w tkance łącznej, co przyczynia się do zwyrodnienia stawów i nieprawidłowej pigmentacji skóry.

RE1NOXNZovI3n1
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R16DZWkvZjAwS1
Nieprawidłowa pigmentacja u osoby z alkaptonurią.
Źródło: Universidad CES, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 3.0.

Najważniejsze objawy alkaptonurii to:

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów (tzw. artropatia ochronotyczna);

  • ochronozaochronozaochronoza;

  • ciemnienie moczu w kontakcie z powietrzem.

Diagnostyka i leczenie

Alkaptonuria diagnozowana jest poprzez dodanie roztworu Fehlinga do moczu. Jeżeli obserwuje się zmianę zabarwienia próbki na szaroczarną, oznacza to, że badana osoba jest chora. Inna metoda diagnostyczna polega na dodaniu do moczu 10‑procentowego roztworu NaOH – u osób chorych prowadzi to do ściemnienia próbki i powstania ciemnego pierścienia.

Leczenie alkaptonurii polega przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowej diety. Ważne jest, aby chory ograniczył przyjmowanie białek bogatych w fenyloalaninę i tyrozynę, ponieważ ogranicza to wydalanie kwasu homogentyzynowego w moczu i spowalnia rozwój objawów choroby, takich jak ochronoza. Istotne jest również dobranie odpowiedniego rodzaju sportu dla dziecka, nieobciążającego jego stawów.

bg‑violet

Albinizm (bielactwo)

Albinizm wynika z mutacji w genie TYR, który koduje tyrozynazę. Jest ona kluczowym enzymem melanogenezy, który przekształca 3,4‑dihydroksyfenyloalaninę (DOPA) w dopachinon, czyli związek pośredni w biosyntezie melaniny (barwnika skóry). Niedobór lub brak tyrozynazy powoduje blok w szlaku metabolicznym, który w prawidłowych warunkach jest zaangażowany w syntezę barwników melaninowych: eumelaniny i feomelaniny. W konsekwencji u osoby dotkniętej albinizmem występuje bardzo mało tych barwników w skórze, włosach i tęczówkach oczu.

Rj3bzLG5rZSQ61
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Najważniejsze objawy albinizmu to:

RKipagPyqQJhS1
Kobieta odmiany czarnej dotknięta albinizmem. Ma zamknięte oczy, ponieważ są one bardziej wrażliwe na światło niż oczy osób, u których jest prawidłowo syntezowana melanina.
Źródło: Ferdinand Reus, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.0.
  • bardzo jasna skóra;

  • białe włosy, brwi i rzęsy;

  • niezabarwiona tęczówka oka, przez którą prześwitują naczynia krwionośne;

  • oczopląs;

  • zez;

  • obniżona ostrość wzroku.

Diagnostyka i leczenie

Albinizm diagnozowany jest na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych, przede wszystkim wyglądu skóry.

Osoby dotknięte albinizmem powinny odpowiednio chronić się przed słońcem, przede wszystkim poprzez stosowanie filtrów UV oraz noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej. Ponadto albinosi powinni raz w roku zgłaszać się na badanie okulistyczne i dermatologiczne w celu wykrycia wczesnych postaci nowotworów.

bg‑cyan

Inne choroby bloku metabolicznego

bg‑violet

Galaktozemia

Galaktozemia to schorzenie spowodowane nietolerancją cukru galaktozy, wynikającą z niedoboru enzymu biorącego udział w jej przekształcaniu (urydylotransferazy galaktozo‑1-fosforanowej). Na skutek jego niedoboru w organizmie gromadzą się galaktoza oraz galaktozo‑1-fosforan – związki te działają toksycznie, m.in. na wątrobę, nerki i soczewkę oka.

RNpCZcEj5ftoV1
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Najważniejsze objawy galaktozemii to:

  • wymioty, biegunka;

  • przedłużona żółtaczka noworodkoważółtaczka noworodkoważółtaczka noworodkowa;

  • zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka;

  • powiększenie wątroby i śledziony;

  • objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowegoośrodkowy układ nerwowyośrodkowego układu nerwowego (zaburzenia chodu, zaburzenia koordynacji ruchowej, upośledzenie umysłowe).

Leczenie jest skuteczne przy wczesnym rozpoznaniu choroby. Polega na stosowaniu diety pozbawionej mleka, które zawiera laktozę będącą dwucukrem złożonym z galaktozy i glukozy, i jego przetworów.

bg‑violet

Choroba syropu klonowego

Istotą choroby syropu klonowego jest niska aktywność kompleksu dehydrogenazy alfa‑ketokwasów o rozgałęzionym łańcuchu, który odpowiada za dekarboksylacjędekarboksylacjadekarboksylację leucyny, izoleucyny i waliny, czyli aminokwasów rozgałęzionych. Nazwa schorzenia wywodzi się od zapachu moczu osoby chorej, przypominającego zapach syropu klonowego.

R1Bp7c5DZjt9C1
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Objawy tej choroby pojawiają się u noworodka kilkanaście dni po urodzeniu.

Najważniejsze objawy choroby syropu klonowego to:

  • wymioty, nudności;

  • drżenia;

  • problemy z karmieniem;

  • wiotkość;

  • senność;

  • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego prowadzące do śpiączki.

Leczenie polega na stosowaniu diety z wyłączeniem aminokwasów rozgałęzionych (izoleucyny, leucyny, waliny). W stanie ciężkim, wywołanym nagromadzeniem toksycznych produktów, leczenie polega na zastosowaniu dializy.

bg‑violet

Fruktozemia

Fruktozemia polega na nietolerancji cukru fruktozy, w wyniku niedoboru enzymu aldolazy fruktozo‑1-fosforanu, który bierze udział w przemianach biochemicznych fruktozy. Objawy kliniczne spowodowane są nagromadzeniem w organizmie fruktozo‑1-fosforanu.

RAiQjCMilBSfS1
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Najważniejsze objawy fruktozemii to:

  • nudności, wymioty, bóle brzucha (związane z przyjmowaniem pokarmów bogatych we fruktozę);

  • niechęć do spożywania produktów zawierających fruktozę (owoce, warzywa, słodycze);

  • zaburzenia wzrastania i przyrostu masy ciała.

Leczenie polega na eliminacji z diety fruktozy, ale również sacharozy, która jest dwucukrem zbudowanym z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy.

Słownik

allel recesywny
allel recesywny

forma genu przejawiająca swój efekt fenotypowy jedynie w układzie homozygotycznym; nie ujawnia się u heterozygot; oznaczany małą literą alfabetu

dekarboksylacja
dekarboksylacja

reakcja chemiczna, w wyniku której dochodzi do usunięcia z danego substratu grupy karboksylowej (–COOH); w reakcji tej produktem jest typowo dwutlenek węgla

fenyloalanina
fenyloalanina

aminokwas egzogenny występujący w większości białek; w organizmie zwierzęcym utlenia się do tyrozyny

gen PAH
gen PAH

gen kodujący hydroksylazę fenyloalaninową

hydroksylazy
hydroksylazy

enzymy katalizujące reakcje hydroksylacji, czyli dołączenia do danego substratu grupy hydroksylowej (–OH)

małogłowie (mikrocefalia)
małogłowie (mikrocefalia)

zaburzenie neurorozwojowe, polegające na nieprawidłowo małym wymiarze czaszki; może towarzyszyć wielu chorobom o podłożu genetycznym, takim jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua

noworodek 
noworodek 

dziecko od urodzenia do 4 tygodnia życia; w tym czasie przystosowuje się ono do życia w zupełnie nowym środowisku

ochronoza
ochronoza

objaw alkaptonurii; odkładanie się polimerów kwasu homogentyzynowego w postaci barwnika w tkance łącznej

ośrodkowy układ nerwowy
ośrodkowy układ nerwowy

część układu nerwowego u kręgowców; tworzony jest przez mózgowie oraz rdzeń kręgowy

test przesiewowy
test przesiewowy

badania osób zdrowych mające na celu wykrycie choroby w jej wczesnym, bezobjawowym stadium

tyrozyna
tyrozyna

aminokwas aromatyczny; składnik wielu białek, występuje również w stanie wolnym; powstaje z egzogennej dla zwierząt fenyloalaniny

żółtaczka noworodkowa
żółtaczka noworodkowa

stan fizjologiczny, u podstawy którego leżą zaburzenia przemiany bilirubiny; objawia się zażółceniem twarzy, tułowia, kończyn; na samym końcu zabarwieniu ulegają dłonie i stopy