Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przystawanie trójkątów w trapezie równoramiennym

Rozważmy trapeztrapeztrapez równoramienny niebędący równoległobokiem, w którym ABCD oraz AD=BC, jak na rysunku.

RAUZJ2oFbmHgC
Trapez równoramienny

Przez punkty odpowiednio E, F leżące na podstawie AB, poprowadźmy odcinki CF oraz DE prostopadłe do tej podstawy. Wtedy czworokąt CDEF jest prostokątem i w szczególności CD=EF oraz CF=DE. Oczywiście odcinki CF, DE są wysokościami trapezu poprowadzonymi z wierzchołków odpowiednio C oraz D.

Udowodnimy teraz równość odcinków AE oraz BF, którą „łatwo widać” i zazwyczaj korzysta się z niej bez wcześniejszego udowodnienia. Zauważmy, że trójkąty ADE oraz BCF są trójkątami prostokątnymi, których przeciwprostokątne są równe (trapez równoramienny). Ponadto równe są przyprostokątne CF oraz DE. Zatem na mocy cechy przystawania trójkątówcechy przystawania trójkątówcechy przystawania trójkątów prostokątnych mamy, że ADEBCF. Oznacza to, że również odcinki AE oraz BF są równe. Ponadto, z faktu, że AE+EF+BF=AB i wcześniej wskazanych równości wynika, że AE=BF=AB-CD2.

Przykład 1

Pokażemy, korzystając z wykazanej wcześniej równości, że w trapezie równoramiennym, w którym dłuższa podstawa ma długość a, a ramiona i krótsza podstawa mają długości b, wysokość poprowadzona na dłuższą podstawę jest równa 3b-aa+b2.

Przyjmijmy oznaczenia, jak na rysunku.

Rmo08VgpUYJf2

Z twierdzenia Pitagorasa mamy b2=h2+a-b22. Zatem

h2=b2-a-b22=b-a-b2·b+a-b2=

=2b-a+b2·2b+a-b2=3b-a2·a+b2

Stąd h=3b-aa+b2.

Przykład 2

W okrąg o promieniu 10 wpisano trapez ABCD, którego ramię AD ma długość 6, a podstawa AB jest średnicą tego okręgu, jak na rysunku.

R1IcMDtNAnqxB

Wyznaczymy pole tego trapezu.

Na początek udowodnimy, że ABCBAD. Przystawanie tych trójkątów pozwoli stwierdzić, że trapez ten jest równoramienny (jak każdy trapez wpisany w okrąg) – wówczas będziemy mogli skorzystać ze związków miarowych wyznaczonych wcześniej.

Trójkąty ABC oraz BAD są trójkątami prostokątnymi, gdyż każdy trójkąt, którego jednym z boków jest średnica okręgu na nim opisanego, jest prostokątny. Zauważmy, że kąty ABD oraz BDC, jako naprzemianległe, są równe. Ale kąt wpisany BAC jest rozpięty na tym samym łuku, co kąt BDC, zatem są one równe. Oznacza to, że trójkąty ABC oraz BAD mają równe kąty ostre i wspólną przeciwprostokątną, co na mocy cech przystawania trójkątów prostokątnych dowodzi, iż są one przystające. Przystawanie to oznacza w szczególności, że AD=BC. Zatem trapez jest równoramienny.

Teraz przejdźmy do obliczeń. Zauważmy, że BD2=AB2-AD2=64, zatem BD=8. Pole trójkąta ABD jest więc równe PABD=12·AD·BD=12·6·8=24. Pole to możemy wyrazić także jako PABD=12·AB·DE=5DE. Stąd DE=4,8 oraz BE2=BD2-DE2=82-4,82=40,96. Czyli BE=6,4.

Skoro trapeztrapeztrapez jest równoramienny, to AE=AB-CD2. Zauważmy ponadto, że BE=AB-AE=AB-AB-CD2=AB+CD2, czyli odcinek ten jest równy linii środkowej trapezulinia środkowa w trapezielinii środkowej trapezu. Pozostaje zauważyć, że ostatnia równość pozwala obliczyć krótszą podstawę trapezu, ale nie jest to konieczne, bo otrzymane wyrażenie możemy podstawić do wzoru na pole trapezu: PABCD=AB+CD2·DE=BE·DE=6,4·4,8=30,72.

Trójkąty przystające w równoległoboku

Jeśli w dowolnym równoległoboku poprowadzimy przekątne, to ich punkt przecięcia dzieli je na połowy. Fakt ten jest powszechnie wykorzystywany i zgodny z intuicją. W tym miejscu tę zależność udowodnimy. Przyjmijmy oznaczenia, jak na rysunku.

RmbOdrMZqq806
Przekątne w równoległoboku

Zauważmy, że kąty ABDBDC oraz BACACD, jako naprzemianległe, są równe. Ponadto AB=CD. Zatem na mocy cechy kąt‑bok‑kąt mamy, że ABSCDS. Stąd w szczególności BS=DS oraz AS=CS, co oznacza, że punkt S dzieli przekątne BD oraz AC na połowy.

Pozostaje dodać, że otrzymane równości BS=DS oraz AS=CS, przy równości kątów wierzchołkowych, pozwalają stwierdzić, że również trójkąty ASD oraz CSB są przystające.

Jako wniosek warto podać, że punkt S dzieli każdą z wysokości PQ oraz RT tego równoległoboku na połowy, jak na rysunku.

R70b9NZubd5to
Wysokości równoległoboku

Ostatnią własność wykorzystamy do rozwiązania poniższego problemu.

Przykład 3

Odległości punktu przecięcia się przekątnych równoległoboku ABCD od jego boków ABBC są równe odpowiednio 34. Obwód tego równoległoboku jest równy 28. Oblicz pole równoległoboku.

Przyjrzyjmy się rysunkowi.

R1e3G8E1ImLsS

Zauważmy, że odległość punktu S od boku AB jest równa długości odcinka PS, czyli jest połową wysokości poprowadzonej na ten bok. Podobnie, odległość punktu S od boku BC jest równa długości odcinka TS, czyli jest połową wysokości poprowadzonej na ten bok. Pole PABCD można wyrazić jako iloczyn AB·PQ lub jako iloczyn BC·RT, stąd BC·RT=AB·PQ. Zatem BC·2·ST=AB·2·PS, stąd 4BC=3AB.

Ale 2AB+2BC=28, zatem 2AB+234AB=28. Stąd AB=8 oraz PABCD=8·6=48.

Pozostaje nadmienić, że szukany równoległobok okazał się być prostokątem.

Trójkąty przystające w rombie

Romb jest oczywiście równoległobokiem, ale istnieje zasadniczy powód, dla którego warto ten czworokąt wyróżnić i omówić oddzielnie. Na początek udowodnimy własność, z której korzysta się bardzo często, nie wgłębiając się w jej uzasadnienie – przekątne rombu dzielą go na cztery trójkąty przystające.

RveMnR4zIQPqT
Triangulacja rombu

Zauważmy, na mocy cechy bok‑bok‑bok, że ABCADC. Ale każdy z trójkątów ABCADC jest równoramienny, zatem BAC=DAC=BCA=DCA. Wiemy, że w dowolnym równoległoboku przekątne się połowią, zatem BS=DS oraz AS=CS. Stąd, na mocy cechy bok‑kąt‑bok przystające są trójkąty SADSCD oraz SABSCB. Analogicznie, na mocy cechy bok‑kąt‑bok przystające są trójkąty SCDSCB. Relacja przystawania jest przechodnia, co oznacza, że SADSCDSABSCB.

Oczywiście, kąty tych przystających trójkątów przy wierzchołku S są równe, co oznacza, że każdy z nich jest kątem prostym. Tym samym wykazaliśmy nie tylko, że przekątne rombu dzielą go na cztery trójkąty przystające, ale, że każdy z tych trójkątów jest prostokątny.

Warto wspomnieć, że prostopadłość przekątnych równoległoboku jest warunkiem wystarczającym, by taki równoległobok był rombem.

Przykład 4

Dłuższa przekątna rombu ABCD ma długość 45, a promień okręgu o środku S, wpisanego w ten romb, jest równy 2. Wyznaczymy pole i długość boku rombu.

Przyjmijmy oznaczenia, jak na rysunku, gdzie P jest punktem, w którym okrąg wpisany jest styczny do boku AB.

Rl8zImLcXX7mX

Wykazaliśmy wcześniej, że każdy z trójkątów, na które przekątne dzielą dowolny romb, jest trójkątem prostokątnym – w szczególności trójkąt ASB. Zauważmy, że SAP=BSP, zatem trójkąty ASBSPB są podobne oraz APAS=PSBS. Ale AP=12·452-22=4. Zatem z warunku APAS=PSBS wynika, że 425=2BS. Stąd BS=5. Możemy już obliczyć pole rombu, jako sumę pól czterech trójkątów prostokątnych: P=4·12·25·5=20.

Długość boku rombu można obliczyć korzystając np. z twierdzenia Pitagorasa, wtedy AB2=252+52=25. Można też zauważyć, że wysokość rombu jest równa średnicy okręgu wpisanego i skorzystać z obliczonego wcześniej pola. Wtedy P=20=AB·4. Stąd oczywiście AB=5.

Słownik

cechy przystawania trójkątów
cechy przystawania trójkątów

zestaw twierdzeń określających warunki równoważne występowania relacji przystawania między dwoma trójkątami

linia środkowa w trapezie
linia środkowa w trapezie

odcinek łączący środki ramion w trapezie, jego długość jest średnią arytmetyczną długości podstaw

trapez
trapez

czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych