Warto przeczytać

Czym jest i jak powstaje tarcie?

Tarcie to siła pojawiająca się, gdy przesuwają się względem siebie dwie stykające się powierzchnie. Siła ta działa zawsze w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu, hamując poruszające się ciało. Przyczyną powstawania tarcia jest to, że powierzchnie ciał, nawet jeśli wydają się być gładkie, w rzeczywistości są chropowate. Pod mikroskopem widać nierówności powierzchni – niewielkie górki i dołki (Rys. 1.). Podczas przesuwania jednego ciała po powierzchni drugiego nierówności wywołują drgania, występy ulegają zniszczeniu, a procesy te powodują rozpraszanie energii i zmniejszanie względnej prędkości obydwu ciał. Innym mechanizmem powodującym tarcie jest oddziaływanie między cząsteczkami obu powierzchni, które występuje również wtedy, gdy powierzchnie są bardzo gładkie.

RvreZIor3wQfJ
Rys. 1. Tarcie spowodowane jest, miedzy innymi, widocznymi pod mikroskopem nierównościami powierzchni.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jak wiemy z codziennego doświadczenia, tarcie zależne jest od rodzaju materiałów, z jakich wykonane są obiekty. Na lodzie łyżwy ślizgają się łatwiej niż buty mające gumową podeszwę.

Rozróżniamy tarcie statyczne i tarcie kinetyczne (zob. e‑materiały: Co to jest tarcie statyczne?, Co to jest tarcie kinetyczne? oraz Klasyfikujemy opory ruchu).

Tarcie statyczne

Wyobraźmy sobie, że chcemy przesunąć ciężką szafę (Rys. 2.).

R1FG0f9cxAKcz
Rys. 2. Z tarciem statycznym mamy do czynienia wtedy, gdy ciało spoczywa. Ciało pozostaje w bezruchu dopóty, dopóki wartość przyłożonej siły F jest mniejsza od pewnej maksymalnej wartości Tmax.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Gdy działamy za małą siłą , szafa ani drgnie! Dzieje się tak, ponieważ przyłożona siła jest równoważona przez siłę tzw. tarcia statycznego , która co do wartości jest równa sile przyłożonej, tj. , ale jest przeciwnie do niej skierowana, czyli . Gdy będziemy zwiększać wartość siły przyłożonej, wartość siły tarcia również będzie się zwiększała - do momentu, aż osiągnie pewną wartość maksymalną . W tej chwili szafa zacznie się poruszać. Mówimy, że nastąpiło zerwanie tarcia statycznego. Ta maksymalna siła, przy której ciało jest jeszcze w spoczynku, jest podstawą wyznaczenia tzw. statycznego współczynnika tarcia , który jest zdefiniowany jako współczynnik proporcjonalności między maksymalną wartością siły tarcia statycznego  i wartością siły nacisku , z jaką ciało działa na podłoże:

Ważne!

Podsumujmy: tarcie statyczne jest siłą powstającą „w odpowiedzi” na siłę przyłożoną z zewnątrz. Jej wartość jest równa wartości przyłożonej siły, a jej zwrot jest zawsze przeciwny do tej zwrotu siły. Z tarciem statycznym mamy do czynienia wtedy, gdy ciało spoczywa.

Tarcie kinetyczne

Po rozpoczęciu ruchu siła tarcia zmniejsza się. Szafę trudniej poruszyć niż utrzymać jej ruch jednostajny. Tarcie występujące podczas ruchu nazywamy tarciem kinetycznym.

Wartość siły tarcia kinetycznego  jest wprost proporcjonalna do wartości siły nacisku ciała na podłoże:

W powyższym wzorze współczynnik proporcjonalności  nosi nazwę kinetycznego współczynnika tarcia.

Ciekawostka

Na przykład gdy szlifujemy deskę papierem ściernym, osiągamy szybsze rezultaty, mocniej naciskając papier i zwiększając w ten sposób siłę tarcia.

Współczynnik tarcia statycznego jest większy od współczynnika tarcia kinetycznego , tzn.

a obydwie wielkości są oczywiście bezwymiarowewielkość bezwymiarowabezwymiarowe.

Ważne!

Podsumowując: tarcie kinetyczne występuje podczas ruchu ciała. Kierunek siły tarcia kinetycznego jest przeciwny do kierunku ruchu ciała, a wartość tej siły jest proporcjonalna do wartości siły nacisku ciała na podłoże i zależy od rodzaju ciała i od rodzaju podłoża. Zależność ta jest w sposób ilościowy wyrażona przez współczynnik tarcia kinetycznego.

Wróćmy do przykładu z szafą (Rys. 3.).

R1XOzbjefY2L6
Rys. 3. Z tarciem kinetycznym mamy do czynienia wtedy, gdy ciało się porusza, tzn. gdy wartość jego prędkości jest różna od zera v0. Wartość tej siły jest wprost proporcjonalna do nacisku ciała na podłoże: TN, a współczynnik proporcjonalności fk nosi nazwę współczynnika tarcia.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Ponieważ szafa porusza się na poziomym podłożu, wartość siły nacisku jest co do wartości równa jej ciężarowi: (pamiętaj jednak, w ogólności nie musi być równe , zob. zamieszczony poniżej przykład z równią pochyłą). Gdy nastąpi zerwanie tarcia statycznego (Rys. 3.) i szafa zacznie się przesuwać, pojawi się siła tarcia kinetycznego, równa co do wartości . Nie jest tu istotne, czy prędkość względna obu przedmiotów (tu: szafy względem podłogi) będzie zmienna w czasie, czy stała.

Przykład: Ciało na równi pochyłej

Rozważmy siły, które działają na ciało znajdujące się na równi pochyłej (Rys. 4.). Siłę ciężkości rozkładamy na dwie składowe, które powodują różne skutki: składową równoległą do równi , która powoduje zsuwanie się ciała z równi, oraz składową prostopadłą , której wartość jest równa wartości siły nacisku  ciała na równię. W reakcji na siłę nacisku równia działa na ciało siłą sprężystości , która jest równa co do wartości sile , ale przeciwnie do niej skierowana.

R1Z6uVRGRFZo0
Rys. 4. Siły działające na ciało znajdujące się na równi pochyłej (opis oznaczeń użytych na rysunku umieszczono w tekście).
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Wartość siły nacisku wynosi

i jest mniejsza od ciężaru ciała. Jeśli ciało pozostaje w spoczynku, działająca na nie siła tarcia statycznego ma wartość

Gdy ciało zaczyna się zsuwać z równi, oznacza to, że zostało zerwane tarcie statyczne. Podczas zsuwania na ciało działa siła tarcia kinetycznego o wartości

Wyznaczanie współczynnika tarcia statycznego

Użycie równi pochyłej pozwala w prosty sposób wyznaczyć współczynnik tarcia statycznego. Spróbuj położyć niewielki przedmiot na desce i powoli zwiększać kąt jej nachylenia. Doprowadź do tego, by ciało zaczęło się zsuwać. W tym szczególnym momencie, w którym następuje zerwanie tarcia statycznego, wartość  siły zsuwającej jest równa maksymalnej wartości  siły tarcia statycznego. Można to zapisać przy pomocy wzorów:

czyli (zob. Rys. 4.)

gdzie jest granicznym kątem, przy którym ciało wciąż pozostaje w spoczynku. Z ostatniej zależności wynika, że

Aby zmierzyć wartość współczynnika tarcia statycznego wystarczy zmierzyć jedną wielkość - kąt nachylenia równi w chwili, gdy położone na niej ciało zaczyna się zsuwać.

Wyznaczanie współczynnika tarcia kinetycznego

A jak zmierzyć współczynnik tarcia kinetycznego przy pomocy równi pochyłej?

Przedmiot położony na równi powinien być w ruchu. Zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona, jeśli na ciało działa pewna siła, wówczas porusza się ono ruchem jednostajnie przyspieszonym. W analizowanym przypadku wypadkowa siła działająca na ciało jest wektorową sumą siły zsuwającej  i siły tarcia kinetycznego . Jej wartość wynosi

gdzie . Siła ta nadaje ciału przyspieszenie

Zakładając, że prędkość początkowa ciała jest równa zero (kładziemy przedmiot na równi, nie popychając go), droga , jaką pokonuje ciało w czasie , wynosi

Podstawiając do ostatniego wzoru wyznaczone wcześniej przyspieszenie, po przekształceniu uzyskanego wyrażenia, dostajemy

Powyższą zależnością można się posłużyć, by wyznaczyć wartość . Pomiar współczynnika tarcia kinetycznego jest trudniejszy niż pomiar współczynnika tarcia statycznego. Trzeba zmierzyć trzy wielkości: kąt nachylenia równi , drogę przebytą wzdłuż równi oraz czas trwania ruchu . Z reguły najwięcej trudności sprawia dokładny pomiar czasu, który jest obarczony największą niepewnością, tym większą, im krócej trwa ruch. Wykonując pomiary należy więc używać równi o jak największej długości, pamiętając o tym, by kąt nachylenia był możliwie najmniejszy, co zminimalizuje przyspieszenie ciała.

Słowniczek

wielkość bezwymiarowa
wielkość bezwymiarowa

(ang.: dimensionless quantity) wielkość bez jednostki miary; jest to po prostu liczba. Przykład: sinus kąta jest wielkością bezwymiarową, jako iloraz dwóch długości.