Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Zachęcamy do wykonania prostego eksperymentu we własnym zakresie. Potrzebny nam jest do niego obiekt, którego moment bezwładności różni się w zależności od osi, wokół której obiekt ten będzie obracany. Istotne jest, aby dla każdej z trzech osi obrotu X, Y, Z obiekt ten miał różny moment bezwładności. Aby lepiej zrozumieć to założenie, przyjrzyjmy się poniższym bryłom:

Kula jest elementem, który wykazuje środek symetrii – jej moment bezwładności jest identyczny, niezależnie od tego, wokół jakiej osi (przechodzącej przez jej środek masy) się obraca, za każdym razem będzie to I=25mR2, gdzie m to jej masa, a R to jej promień (więc nie o taki element nam chodzi!).

RrBtrI12EloV4
Rys. 1. Kula i jej momenty bezwładności względem różnych osi symetrii.

W przypadku walca mamy do czynienia z symetrią obrotową – jego moment bezwładności względem osi Z będzie wynosił I=12mR2, ale wokół osi YX będzie wynosił I=14mR2+112mL2, gdzie L to wysokość tego walca (więc również ta bryła odpada).

R1ZGtEpRT4Vn0
Rys. 2. Walec i jego momenty bezwładności względem różnych osi symetrii.

Jeśli natomiast spojrzymy na prostopadłościan, którego boki mają różne długości, zobaczymy, że moment bezwładności wokół każdej z nich będzie miał inną wartość:

{Ix=112m(z2+y2)Iy=112m(x2+z2)Iz=112m(x2+y2)
RE3XiNOwAWMWS
Rys. 3. Prostopadłościan i jego momenty bezwładności względem różnych osi symetrii.

Chcemy zbadać zachowanie właśnie takiego obiektu jak na Rys. 3. – może być nim na przykład puste pudełko zapałek. Zwróćmy uwagę, że skoro momenty bezwładności względem wskazanych osi się różnią, to jeden z tych momentów będzie miał wartość największą, inny najmniejszą, a trzeci wartość pomiędzy minimum i maksimum.

Jeśli analizujemy pudełko zapałek, to osią, względem której moment bezwładności będzie najmniejszy będzie oś równoległa do najdłuższego boku. Połóż pudełko zapałek na krawędzi stołu tak, aby trochę wystawało poza stół i żeby jego dłuższa krawędź znajdowała się równolegle do krawędzi stołu (Rys. 4.). Jeśli w tym momencie uderzysz palcem to pudełko od dołu, to podskoczy ono, obracając się dookoła osi minimalnego momentu bezwładności.

R4VeMSo3TfTKv
Rys. 4. Kolejne położenia pudełka zapałek w opisanym eksperymencie

Powtórzmy ten eksperyment, kładąc pudełko na jego boku z draską. Analogicznie uderzając otrzymamy rotację dookoła osi maksymalnego momentu bezwładności. Nic zaskakującego się nie wydarzyło. Ale teraz połóż pudełko na jego największej powierzchni tak, by jego krótszy bok był równoległy do krawędzi stołu – w momencie uderzenia będzie się ono obracało dookoła osi o pośrednim momencie bezwładności. Przyjrzyj się dobrze jego ruchowi w powietrzu. Jest zupełnie inny niż w dwóch poprzednich przypadkach! Wtedy obrót następował wyłącznie dookoła jednej osi, a przy symetrycznym uderzeniu pudełko lądowało na stole zorientowane tak samo, jak w momencie uderzenia. Tym razem pudełko obraca się w locie!

Możesz powtórzyć ten eksperyment wielokrotnie – zawsze otrzymasz ten sam wynik, że to nie kwestia Twojego symetrycznego lub niesymetrycznego uderzenia sprawia, że w tym wypadku oś obrotu zmienia się w trakcie lotu. Może to kwestia pudełka zapałek? Weź zatem dowolny inny obiekt, który wokół każdej z trzech prostopadłych osi obrotu przechodzących przez jego środek masy ma inny moment bezwładności – na przykład rakietę tenisową. Zaobserwujesz dokładnie to samo zjawisko. Jest to właśnie efekt DżanibekowaWładimir DżanibekowDżanibekowa, znany również jako twierdzenie o osi pośredniej lub twierdzenie rakiety tenisowej. Widzimy, że ruch dookoła osi o minimalnym lub maksymalnym momencie bezwładności jest ruchem stabilnym, czyli ciało znajduje się w stanie trwałej równowagi (kontynuuje swój ruch nie zmieniając drastycznie jego parametrów, nawet pod wpływem zaburzeń) – natomiast ruch dookoła osi pośredniej jest ruchem niestabilnym. Nawet bardzo mała siła wytrąci ciało z położenia równowagi nietrwałej, zmieniając kierunek jego obrotu.

Widzimy, że moment bezwładności ma znaczący wpływ na zachowanie się bryły sztywnej pod wpływem przyłożenia do niej momentów sił. Ilustruje to również druga zasada dynamiki dla ruchu obrotowego, która stwierdza, że przyspieszenie kątowe ε , jakiego doznaje bryła o momencie bezwładności I pod wpływem przyłożenia do niej momentu siły M  wynosi:

ε = M I

Moment bezwładności istotnie wpływa również na energię kinetyczną ruchu obrotowego bryły sztywnej – energię tę dla bryły o momencie bezwładności I, obracającej się z prędkością kątową ω  definiujemy jako:

Eobr=Iω22

Przyjrzyjmy się przykładowi bryły staczającej się bez poślizgu z równi pochyłej, jak na Rys. 5. Czy moment bezwładności będzie wpływał na to, jak szybko stoczy się ta bryła lub, jaką będzie miała prędkość kątową?

RJlZRS5SNZbHm
Rys. 5. Bryła sztywna staczająca się po równi pochyłej.

Skorzystajmy z zasady zachowania energii - całkowita energia kinetyczna bryły sztywnej będącej na końcu równi równa jest energii potencjalnej tej bryły w momencie, gdy zaczęła się toczyć:

E ( p o t ) = E ( k i n ) post + E ( k i n ) obr
m g H = m v 2 2 + I ω 2 2

Skoro toczenie zachodzi bez poślizgu, to v=ωR, zatem dla kuli:

m g H = m ω 2 R 2 2 + 2 5 m R 2 ω 2 2
2gH=ω2R2+25R2ω2
2 g H R 2 = 7 5 ω 2
ω=10gH7R2
v R = 10 g H 7 R 2 v = 10 g H 7

Przeprowadzając analogiczne obliczenia dla walca otrzymamy:

mgH=mω2R22+12mR2ω22
ω=4gH3R2
v R = 4 g H 3 R 2 v = 4 g H 3

Widzimy, że walec, który przy tym samym promieniu posiada większy niż kula moment bezwładności, będzie miał mniejszą prędkość końcową staczania się z równi niż kula:

v kuli = 10 g H 7 1 , 2 g H
vwalca=4gH30,9gH

Kula, która ma mniejszy moment bezwładności niż walec o tej samej masie i promieniu, szybciej stoczy się z równi.

Słowniczek

Władimir Dżanibekow
Władimir Dżanibekow

radziecki kosmonauta, uczestniczący w pięciu lotach kosmicznych w latach 1978‑1985 na statkach Sojuz i Salut. W trakcie jednej z misji odkrył efekt, nazwany później jego nazwiskiem.