Przeczytaj
Przypomnijmy, w jaki sposób skonstruowaliśmy potęgę o wykładniku rzeczywistym.
Zaczęliśmy od wykładników będących liczbami naturalnymi. Takie potęgowanie to po prostu uogólnienie mnożenia: iloczyn kilku równych czynników zapisujemy w postaci potęgi, np.:
Jeżeli wykładnik jest liczbą całkowitą ujemną, wówczas minus z wykładnika zamienia podstawę potęgi na jej odwrotność, np.:
Następnie omówiliśmy potęgi o wykładnikach wymiernych. W tym przypadku, po zapisaniu wykładnika w postaci ułamka zwykłego (być może niewłaściwego), jego mianownik można zamienić na stopień pierwiastka, którym należy spierwiastkować podstawę potęgi, np.:
Potęgę o wykładniku niewymiernym moglibyśmy zaś zdefiniować dzięki faktowi, że liczby niewymierne pozwalają się przybliżać liczbami wymiernymi.
Ponieważ
Na każdym etapie konstruowania potęgowania jako działania, niezależnie od tego do jakiego zbioru liczbowego należy wykładnik, zwracaliśmy uwagę, że chcemy zachować własności działań na potęgach, które były prawdziwe dla wykładników naturalnych.
Zatem dla dowolnych liczb dodatnich
iloczyn potęg o takich samych podstawach:
,iloraz potęg o takich samych podstawach:
,potęga potęgi:
,iloczyn potęg o takich samych wykładnikach (rozdzielność potęgowania względem mnożeniarozdzielność potęgowania względem mnożenia):
,iloraz potęg o takich samych wykładnikach (rozdzielność potęgowania względem dzieleniarozdzielność potęgowania względem dzielenia):
.
Rozważmy wyrażenie
Powyższy przykład można uogólnić.
Rozważmy
Wówczas:
Dla
Uprościmy poniższe wyrażenia korzystając z własności potęgowania:
z własności 1):
z własności 2):
z własności 3):
z własności 4):
z własności 5):
Obliczymy wartości wyrażeń:
a)
b)
Zwróćmy uwagę na kolejność wykonywania działań, gdy wykładnik potęgi również ma postać potęgi.
Jeśli liczby
Obliczymy wartości potęg:
a)
b)
Dla porównania
Słownik
własność potęgowania, która orzeka, że dla dowolnych liczb dodatnich
własność potęgowania, która orzeka, że dla dowolnych liczb dodatnich