Przeczytaj

Funkcje prawa karnego
Prawo karnePrawo karne jest jedną z najważniejszych gałęzi prawa, szczególnie istotną z punktu widzenia szeroko rozumianego społecznego poczucia bezpieczeństwa. Do podstawowych funkcji prawa karnego zaliczamy funkcję ochronną, sprawiedliwościową, gwarancyjną, kompensacyjną oraz prewencyjną.
Funkcja ochronna
Funkcja ochronna prawa karnego polega na tym, że dzięki ustanowieniu zakazu zachowań, które zagrażałyby ważnym dla danego społeczeństwa wartościom, prawo karne pozwala na ochronę takich wartości. Wśród najważniejszych wartości zwykle chronionych przez prawo karne wymienić można życie, zdrowie, wolność czy własność.
Funkcja sprawiedliwościowa
Funkcja sprawiedliwościowa opiera się na przekonaniu, że ukaranie sprawcy jest swego rodzaju odwetem, odpłatą społeczeństwa za czyny, których się dopuścił. Dzięki realizacji tej funkcji dochodzi do rozładowania negatywnego napięcia społecznego wywołanego popełnionym przestępstwem.
Funkcja gwarancyjna
Funkcja gwarancyjna zabezpiecza jednostkę przed nadużywaniem przez państwo przepisów prawa karnego pod pretekstem spełniania założeń funkcji ochronnej. Istotą funkcji gwarancyjnej jest zasada, że orzeczona kara będzie wynikała z ustawy, w związku z czym czyny zabronioneczyny zabronione muszą być w niej jasno określone i uregulowane. Ustawa może znaleźć zastosowanie jedynie w sytuacji, kiedy czyn, którego dopuściła się jednostka, był zakazany w momencie jego popełniania.
Funkcja kompensacyjna
Funkcja kompensacyjna wynika z przeświadczenia, że nałożona na sprawcę czynu zabronionego kara powinna również w jakimś stopniu przyczynić się do naprawienia szkody wyrządzonej osobie pokrzywdzonej w wyniku tego czynu. Za wyrządzone zło należy się bowiem jego ofierze zadośćuczynienie.
Funkcja prewencyjna
Funkcja prewencyjna prawa karnego ma wymiar potrójny. Po pierwsze, dzięki ukaraniu sprawcy, co często polega na odizolowaniu go od społeczeństwa, zapobiega się dalszemu popełnianiu czynów zabronionych przez jednostkę, która dopuściła się ich w przeszłości. Po drugie, świadomość zagrożenia karą odstrasza od popełniania przestępstw również innych członków społeczeństwa. Po trzecie zaś - istnienie przepisów prawa karnego wpływa pozytywnie na kształtowanie się świadomości prawnej społeczeństwa.

Iustitias vestras iudicabo– Sprawiedliwość waszą sądzić będę.
Funkcje kary
Kara, jako działanie celowe skierowane przeciwko sprawcy przestępstwa, pełni określone funkcje, zarówno w stosunku do sprawcy, jak i społeczeństwa. Najczęściej wymieniane funkcje kary to:
funkcja izolacyjna
oddzielenie od społeczeństwa sprawcy czynu zabronionego w celu poprawy bezpieczeństwa
funkcja represyjna
wyrządzenie sprawcy czynu zabronionego dolegliwości adekwatnej do popełnionego czynu
funkcja prewencyjna
zniechęcenie do popełniania czynów zabronionych ze względu na możliwe negatywne konsekwencje
funkcja profilaktyczna
uniemożliwienie sprawcy czynu zabronionego dalszego ich popełniania
funkcja kompensacyjna
zadośćuczynienie społecznemu poczuciu sprawiedliwości
funkcja resocjalizacyjna
umożliwienie sprawcy czynu zabronionego ponownego przyswojenia obowiązujących norm społecznych, by po odbyciu kary potrafił poprawnie funkcjonować w społeczeństwie
Słownik
zachowanie (działanie lub zaniechanie) o znamionach określonych w ustawie karnej
niezbywalna, przyrodzona każdej istocie ludzkiej cecha, stanowiąca źródło jej wolności i praw człowieka
stan funkcjonowania i przebiegu zachowań jednostek zapewniający istnienie, trwanie i rozwój zbiorowości jako całości
gałąź prawa określająca czyny zabronione i sankcje za ich popełnienie