Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Bakterie (w języku greckim baktḗrion oznacza laseczkę) to organizmy jednokomórkowe o prostej budowie i wielkości od 0,2 do kilkudziesięciu mikrometrów (µm). Tworzą królestwo Prokaryota. Stanowią grupę mikroorganizmów bardzo zróżnicowanych i nie są ujęte w jednolity system klasyfikacji. W odróżnieniu od Eukaryota komórki bakterii nie zawierają wydzielonych struktur wewnątrzkomórkowych (organellów), takich jak mitochondria, lizosomy czy chloroplasty. Natomiast ważnym elementem strukturalnym komórek bakteryjnych jest sztywna ściana komórkowa.

Ciekawostka

Bakterie z rodzaju Mycoplasma są pozbawione ściany komórkowej.

bg‑azure

Ściana komórkowa bakterii

Ściana komórkowa to zewnętrzna warstwa komórki bakteryjnej. Podstawowym elementem budującym ścianę komórkową jest mureinamureina (peptydoglikan)mureina (peptydoglikan), która otacza komórkę. Jest to polimer składający się z łańcuchów polisacharydowych połączonych łańcuchami peptydowymi. Ściana komórkowa bakterii pełni funkcję ochronną i odpowiada za kształt komórki.

Ważne!

Bakterie zostały podzielone na dwie grupy: archebakterie (Archaebacteria) i eubakterie (bakterie właściwe, Eubacteria). Ściany komórkowe archebakterii nie zawierają mureiny.

Różnice w budowie ściany komórkowej bakterii wykorzystywane są do ich identyfikacji metodą Grama. Pozwala ona klasyfikować badane drobnoustroje jako bakterie Gram‑dodatnie lub Gram‑ujemne.

R1UbYaJQpHvYl1
Schemat przedstawia budowę bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych. Oba rodzaje bakterii mają kształt prostopadłościanów. Bakteria po prawej stronie schematu ma kolor brązowy. To bakteria gram dodatnia. Gruba warstwa brązowej, gęstej, gładkiej mureiny leży na warstwach fosfolipidów, czyli cieńszych, jasnych warstwach. Te warstwy to błony komórkowe. Przypominają drobne, kuliste formy. To fosfolipidy. Wśród nich znajdują się większe, niebieskie i jasnoszare, wielokształtne struktury. Te niebieskie, mniejsze od jasnoszarych to białka błonowe. Jasnoszare to białka transbłonowe. Jest to zbieżne z warstwami w drugim z prostopadłościanów. Z bakterią Gram ujemną. W bakterii Gram ujemnej ściana komórkowa posiada cienką warstwę brązowej mureiny. Ale występują w niej identyczne błony komórkowe fosfolipidów, jak w bakterii Gram dodatniej. A w nich niebieskie i jasnoszare białka błonowe i transbłonowe. Pomiędzy tymi typami bakterii występują jednak liczne różnice. W bakterii gram dodatniej w warstwie mureiny znajdują się przechodzące przez całą jej grubość cząsteczki kwasu lipotejchojowego oraz krótsze cząsteczki kwasu tejchojowego. To czerwone łańcuchy cząsteczkowe. Są skręcone spiralnie. Ściana komórkowa bakterii gram-ujemnej zbudowana jest z błony komórkowej, leżącej na niej cienkiej warstwy mureiny oraz błony zewnętrznej. Błona zewnętrzna pokrywająca wierzch bakterii jest różowa. W mureinie oraz błonie zewnętrznej znajdują się pałeczkowate, lipoproteiny. Lipoproteiny to zielone, wydłużone formy. Trochę większe od niebieskich białek błonowych. Na schemacie krótkie, czarne, pofalowane odcinki pokrywające błonę zewnętrzną to polisacharydy LPS. W błonie zewnętrznej zbudowanej z fosfolipidów zanurzone są tworzące pory poryny. Poryny przenikają przez warstwę błony zewnętrznej. Tworzą w niej kanały sięgające do warstwy mureiny.
Budowa ściany komórkowej bakterii Gram‑dodatnich (G+) (po lewej) i Gram‑ujemnych (G−) (po prawej).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Ściana komórkowa bakterii Gram‑dodatnich

Ściana komórkowa bakterii Gram‑dodatnich jest gruba (od 15 do 80 nm), sztywna i ma prostą budowę. W przeciwieństwie do ściany komórkowej bakterii Gram‑ujemnych pozbawiona jest błony zewnętrznejbłona zewnętrznabłony zewnętrznej. Mureina jest gęsto usieciowana i znajdują się w niej kwasy tejchojowekwasy tejchojowekwasy tejchojowe oraz niewielkie ilości białek i lipidów.

Bakterie Gram‑dodatnie barwią się metodą Grama na kolor fioletowy.

Ciekawostka

Białka na powierzchni ściany komórkowej niektórych szczepów bakterii odpowiadają za ich właściwości chorobotwórcze. Zaliczamy do nich m.in. białko A, które odpowiada za wirulencjęwirulencjawirulencjęimmunogennośćimmunogennośćimmunogenność u gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus).

bg‑azure

Ściana komórkowa bakterii Gram‑ujemnych

Ściana komórkowa bakterii Gram‑ujemnych ma złożoną budowę i jest cienka (od 2 do 10 nm). Zbudowana jest tylko z jednej warstwy słabo usieciowanej mureiny. U bakterii tych dominującą część ściany tworzy błona zewnętrzna, w której znajdują się fosfolipidy, białka i lipopolisacharydy. Nie występują w niej kwasy tejchojowe.

Bakterie Gram‑ujemne nie barwią się metodą Grama na kolor fioletowy, lecz na inne kolory, np. różowy.

Ciekawostka

Lipopolisacharyd (LPS) jest charakterystycznym składnikiem ściany komórkowej bakterii Gram‑ujemnych. Nazywa się go endotoksyną, ponieważ może zostać uwolniony do organizmu w wyniku trawienia enzymatycznego komórek bakterii lub działania antybiotyków. Przejawia silne działanie immunogenne i prozapalne. Przyczynia się do powstawania sepsy, czyli zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej wywołanej zakażeniem. Sepsa jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w zakładach intensywnej terapii.

bg‑azure

Wybrane cechy charakterystyczne bakterii Gram‑dodatnich i Gram‑ujemnych

Cechy bakterii

Gram‑dodatnie

Gram‑ujemne

mureina

obecna

obecna

grubość mureiny (nm)

15–80

2–10

warstwy mureiny

wielowarstwowa sieć

jednowarstwowa sieć

błona zewnętrzna

brak

obecna

kwasy tejchojowe

obecne

brak

wynik barwienia metodą Grama

fioletowe

różowe

przedstawiciel

gronkowiec złocisty
(Staphylococcus aureus)

pałeczka okrężnicy
(Escherichia coli)

bg‑azure

Barwienie bakterii metodą Grama

Ciekawostka
R1LqNTdaFMiuv1
Hans Christian Gram.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Christian Hans Gram (1853–1938) był duńskim lekarzem, pracującym na Uniwersytecie w Kopenhadze. W 1884 r. wprowadził metodę barwienia bakterii różnicującego je na bakterie Gram‑dodatnie i Gram‑ujemne.

Barwienie metodą Grama pozwala zidentyfikować bakterie o odmiennych cechach biochemicznych i fizjologicznych (takich jak wrażliwość na antybiotyki i środki dezynfekcyjne), związanych z różnicami w budowie ściany komórkowej.

bg‑azure

Etapy barwienia metodą Grama

Metoda Grama polega na barwieniu utrwalonych bakterii za pomocą kolejno fioletu krystalicznegofiolet krystalicznyfioletu krystalicznego, płynu Lugolapłyn Lugolapłynu Lugolafuksyny zasadowejfuksyna zasadowafuksyny zasadowej (albo safraninysafraninasafraniny),

R5Oi9MN3JyLZk
Pierwsza ilustracja przedstawia dwie grupy bakterii o kształcie kulistym i podłużnym. Są zabarwione na fioletowo. Dodano fiolet krystaliczny. Pod spodem widnieje napis: etap pierwszy - barwienie bakterii fioletem krystalicznym. Druga ilustracja przedstawia dwie grupy bakterii o kształcie kulistym i podłużnym. Są zabarwione na fioletowo. Dodano płyn Lugola. Pod spodem widnieje napis: etap drugi - dodanie płynu Lugola (jod w jodku potasu). Trzecia ilustracja przedstawia dwie grupy bakterii o kształcie kulistym i podłużnym. Jedna z nich jest zabarwiona na fioletowo, druga jest bezbarwna. Odbarwiono roztworem alkoholu. Pod spodem widnieje napis: etap trzeci - odbarwienie alkoholem etylowym (70%) kompleksu barwnego. Czwarta ilustracja przedstawia dwie grupy bakterii o kształcie kulistym i podłużnym. Jedna z nich jest zabarwiona na fioletowo, druga na różowo. Barwienie fuksyną zasadową. Pod spodem widnieje napis: etap czwarty - podbarwienie bakterii Gram-ujemnych barwnikiem kontrastującym, np. fuksyną zasadową.
Etapy barwienia bakterii Gram‑dodatnich (po lewej) i Gram‑ujemnych (po prawej) metodą Grama.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
R1Ris4CxAODBt1
Zdjęcie przedstawia blat, na którym znajdują się cztery niewielkie butelki. Do jednej z nich jest włożona pipeta. Obok butelek znajduje się niewielka menzurka z niewielką ilością ciemnego płynu oraz niewielka butelka z dyfuzorem. Są także położone na kolorowej kartce dwa szkiełka. Szkiełko po lewej stronie, wybarwione na fioletoworóżowo z napisem S.a. Szkiełko po prawej stronie wybarwione jest na różowo z napisem E.c. 1. Instrukcja: Na środek szkiełka opisanego jako „Sa” (Staphylococcus aureus) nanieś pipetą kroplę soli fizjologicznej. Ukazana jest czynność nanoszenia soli fizjologicznej na szkiełko. 2. Instrukcja: Nanieś pipetą kroplę soli fizjologicznej na środek szkiełka opisanego jako „Ec” (Escherichia coli). Ukazana jest czynność nanoszenia soli fizjologicznej na szkiełko. 3. Instrukcja: Za pomocą ezy przenieś jedną kolonię bakterii z szalki ze Staphylococcus aureus i delikatnie rozmaż ją w kropli. Przed każdym użyciem ezy i po jej użyciu opal ją nad płomieniem palnika w celu sterylizacji (zniszczenia drobnoustrojów). Ukazane są następujące czynności: opalanie ezy nad palnikiem, następnie przeniesienie kolonii bakterii z szalki ze Staphylococcus aureus na próbkę z napisem S.a. 4. Instrukcja Za pomocą ezy przenieś jedną kolonię bakterii z szalki z Escherichia coli i delikatnie rozmaż ją w kropli. Przed każdym użyciem ezy i po jej użyciu opal ją nad płomieniem palnika w celu sterylizacji (zniszczenia drobnoustrojów). Ukazane są następujące czynności: opalanie ezy nad palnikiem, następnie przeniesienie kolonii bakterii z szalki ze Escherichia coli na próbkę z napisem E.c. 5. Instrukcja: Suchy preparat ze Staphylococcus aureus chwyć pęsetą. Utrwal go w płomieniu palnika, przez trzykrotne przesuwanie szkiełka nad płomieniem. Odłóż preparat i czekaj, aż się ostudzi. Ukazane jest, jak osoba wykonująca doświadczenie, trzymając pęsetą preparat przesuwa nim trzykrotnie nad palącym się palnikiem. 6. Instrukcja: Suchy preparat z Escherichia coli chwyć pęsetą. Utrwal go w płomieniu palnika, przez trzykrotne przesuwanie szkiełka nad płomieniem. Odłóż preparat i czekaj, aż się ostudzi. Ukazane jest, jak osoba wykonująca doświadczenie, trzymając pęsetą preparat przesuwa nim trzykrotnie nad palącym się palnikiem. 7. Instrukcja: Preparat ze Staphylococcus aureus zalej fioletem krystalicznym, odczekaj 60 sekund. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie zalewa preparat fioletem krystalicznym. 8. Instrukcja: Na ten sam preparat nanieś płyn Lugola, odczekaj 30 sekund. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie zalewa po raz drugi ten sam preparat – tym razem brązowym płynem Lugola. 9. Instrukcja: Chwyć preparat za brzeg szkiełka i opłucz wodą destylowaną. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat. Z preparatu spływa ciemna ciecz. Na preparacie znajduje się ciemna plama. 10. Instrukcja: Opłucz preparat odbarwiaczem. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat. Z preparatu spływa zabarwiona na fioletowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się fioletowa plama. 11. Instrukcja: Preparat opłucz wodą destylowaną. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat. Z preparatu spływa zabarwiona na jasnofioletowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się jasnofioletowa plama. 12. Instrukcja: Na preparat nanieś fuksynę, odczekaj 30 sekund. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat fuksyną o kolorze amarantowym. Z preparatu spływa zabarwiona na amarantowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się jasnofioletowa plama. 13. Instrukcja: Opłucz preparat wodą destylowaną. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat wodą destylowaną. Z preparatu spływa zabarwiona na amarantowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się jasnofioletowa plama. 14. Preparat z Escherichia coli zalej fioletem krystalicznym, odczekaj 60 sekund. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat fioletem krystalicznym o kolorze ciemnofioletowym. Z preparatu spływa zabarwiona na ciemnofioletowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się ciemnofioletowa plama. 15. Instrukcja: Na ten sam preparat nanieś płyn Lugola, odczekaj 30 sekund. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat fioletem płynem Lugola o kolorze brązowym. Z preparatu spływa zabarwiona na brązowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się brązowa plama. 16. Instrukcja: Chwyć preparat za brzeg szkiełka i opłucz wodą destylowaną. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat wodą destylowaną. Z preparatu spływa zabarwiona na ciemny kolor ciecz. Na preparacie znajduje się ciemna plama. 17. Instrukcja: Opłucz preparat odbarwiaczem. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat odbarwiaczem. Z preparatu spływa zabarwiona na ciemny kolor ciecz. Preparat całkowicie odbarwia się. 18. Instrukcja: Preparat opłucz wodą destylowaną. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat wodą destylowaną. Z preparatu spływa zabarwiona na jasnofioletowy kolor ciecz. Preparat całkowicie oczyszcza się z barwników. 19. Instrukcja: Na preparat nanieś fuksynę, odczekaj 30 sekund. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat fuksyną o kolorze ciemnoamarantowym. Z preparatu spływa zabarwiona na amarantowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się amarantowa plama. 20. Instrukcja: Opłucz preparat wodą destylowaną. Ukazane jest jak osoba wykonująca doświadczenie płucze starannie preparat wodą destylowaną. Z preparatu spływa zabarwiona na amarantowy kolor ciecz. Na preparacie znajduje się różowa plama. 21. Instrukcja: Obejrzyj preparat ze Staphylococcus aureus pod mikroskopem. Ukazane jest zdjęcie w powiększeniu mikroskopowym. Są tu liczne, kuliste bakterie wybarwione na kolor granatowy. 22. Instrukcja: Obejrzyj preparat z Escherichia coli pod mikroskopem. Ukazane jest zdjęcie w powiększeniu mikroskopowym. Są tu liczne, pałeczkowate bakterie wybarwione na kolor fioletowy. 23. Instrukcja: Powtórz doświadczenie.
Film pt. Barwienie bakterii metodą Grama.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Symulacja przedstawia instrukcję doświadczenia:

Na środek szkiełka opisanego jako „Sa” (Staphylococcus aureus) nanieś pipetą kroplę soli fizjologicznej.

Nanieś pipetą kroplę soli fizjologicznej na środek szkiełka opisanego jako „Ec” (Escherichia coli).

Za pomocą ezy przenieś jedną kolonię bakterii z szalki ze Staphylococcus aureus i delikatnie rozmaż ją w kropli. Przed każdym użyciem ezy i po jej użyciu opal ją nad płomieniem palnika w celu sterylizacji (zniszczenia drobnoustrojów).

Za pomocą ezy przenieś jedną kolonię bakterii z szalki z Escherichia coli i delikatnie rozmaż ją w kropli. Przed każdym użyciem ezy i po jej użyciu opal ją nad płomieniem palnika w celu sterylizacji (zniszczenia drobnoustrojów).

Suchy preparat ze Staphylococcus aureus chwyć pęsetą. Utrwal go w płomieniu palnika, przez trzykrotne przesuwanie szkiełka nad płomieniem. Odłóż preparat i czekaj, aż się ostudzi.

Suchy preparat z Escherichia coli chwyć pęsetą. Utrwal go w płomieniu palnika, przez trzykrotne przesuwanie szkiełka nad płomieniem. Odłóż preparat i czekaj, aż się ostudzi.

Preparat ze Staphylococcus aureus zalej fioletem krystalicznym, odczekaj 60 sekund.  Na ten sam preparat nanieś płyn Lugola, odczekaj 30 sekund. Chwyć preparat za brzeg szkiełka i opłucz wodą destylowaną. Opłucz preparat odbarwiaczem. Preparat opłucz wodą destylowaną. Na preparat nanieś fuksynę, odczekaj 30 sekund. Opłucz preparat wodą destylowaną.

Preparat z Escherichia coli zalej fioletem krystalicznym, odczekaj 60 sekund. Na ten sam preparat nanieś płyn Lugola, odczekaj 30 sekund. Chwyć preparat za brzeg szkiełka i opłucz wodą destylowaną. Opłucz preparat odbarwiaczem. Preparat opłucz wodą destylowaną. Na preparat nanieś fuksynę, odczekaj 30 sekund. Opłucz preparat wodą destylowaną.

W wyniku doświadczenia preparat Escherichia coli zabarwił się na niebiesko, preparat Staphylococcus aureus zabarwił się na różowo.

Wynik barwienia zależy od typu ściany komórkowej oraz grubości mureiny. Gruba warstwa mureiny bakterii Gram‑dodatnich efektywnie zatrzymuje nierozpuszczalne w wodzie barwne kompleksy fioletu krystalicznego i jodu (zawartego w płynie Lugola). W przypadku bakterii Gram‑ujemnych barwne kompleksy są skutecznie wymywane przez alkohol z cienkiej warstwy mureiny, dlatego do ich ukazania stosuje się barwnik kontrastowy, np. fuksynę zasadową.

Komórki bakterii Gram‑dodatnich przyjmują kolor fioletowy, a Gram‑ujemnych różowy.

bg‑azure

Efekt barwienia metodą Grama

Słownik

błona zewnętrzna
błona zewnętrzna

podwójna błona fosfolipidowa, charakterystyczna cecha ściany komórkowej bakterii Gram‑ujemnych (G-); składa się z fosfolipidów, białek, lipopolisacharydu (LPS) oraz lipoprotein

fiolet krystaliczny
fiolet krystaliczny

barwnik trifenylometanowy; w połączeniu z fioletem metylowym tworzy mieszaninę zwaną fioletem gencjanowym

fuksyna zasadowa
fuksyna zasadowa

rozanilina; syntetyczny barwnik zasadowy z grupy barwników triarylometanowych; substancja krystaliczna o metalicznym połysku; jej roztwór wodny ma barwę purpurową

immunogenność
immunogenność

zdolność wywoływania odpowiedzi immunologicznej wynikająca ze swoistej, rozpoznawanej przez limfocyty konfiguracji molekuł

mureina (peptydoglikan)
mureina (peptydoglikan)

podstawowy element szkieletu ściany komórek bakteryjnych; polimer składający się z ułożonych naprzemiennie łańcuchów N‑acetyloglukozoaminy i kwasu N‑acetylomuraminowego połączonych poprzecznie łańcuchami peptydowymi; biosyntezę mureiny hamują niektóre antybiotyki, np. antybiotyki beta‑laktamowe, do których należy penicylina

kwasy tejchojowe
kwasy tejchojowe

organiczne, polimerowe związki chemiczne zbudowane z fosforanu glicerolu, fosforanu glukozy lub fosforanu rybitolu przyłączonego do grup fosforowych

płyn Lugola
płyn Lugola

1% roztwór jodu IIndeks dolny 2 w 2% wodnym roztworze jodku potasu KI; stosowany do wykrywania skrobi (w jej obecności roztwór zabarwia się na kolor ciemnoniebieski) oraz w lecznictwie jako zewnętrzny środek odkażający (do płukania gardła i pędzlowania skóry) i wewnętrznie (w chorobach tarczycy, miażdżycy naczyń)

safranina
safranina

zasadowy barwnik organiczny; trwały, odporny na działanie światła, wody, mydła; używany do farbowania włókien, skóry, papieru

wirulencja
wirulencja

zespół cech umożliwiających drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcie do organizmu gospodarza, przeżycie w nim i namnożenie się; zależą od gatunku bakterii, szczepu bakteryjnego oraz sił odpornościowych zaatakowanego organizmu