Przeczytaj
Czworościan to wielościan o czterech ścianach. Łatwo zauważyć, że każda ze ścian czworościanu jest trójkątem.
Każdy czworościan ma wierzchołki, krawędzi i nie ma przekątnych – każdy odcinek łączący dwa wierzchołki czworościanu jest jego krawędzią.
Każdy czworościanczworościan jest ostrosłupem trójkątnym. Ponieważ wszystkie ściany czworościanu są trójkątami, więc każda z nich może być rozpatrywana jako podstawa i z każdego wierzchołka można poprowadzić wysokość:
Wśród wszystkich czworościanów wyróżniamy:
czworościany foremne, w których wszystkie ściany są przystającymi trójkątami równobocznymi:
R1OUx6O1jDGVB
ostrosłupy prawidłowe, w których jedna ze ścian (którą przyjmujemy za podstawę) jest trójkątem równobocznym, zaś spodek wysokości ostrosłupa poprowadzonej do podstawy pokrywa się z środkiem okręgu opisanego na podstawie:
R1CGOEXdCpfGr
ostrosłupy proste, w których spodek wysokości ostrosłupa pokrywa się z środkiem okręgu opisanego na podstawie, ale podstawą może być dowolny trójkąt:
R1DxSuKlkDT7p
Przyjrzyjmy się bliżej ostrosłupom prostym. Niech trójkąt będzie podstawą ostrosłupa, wierzchołkiem ostrosłupa nie leżącym w płaszczyźnie podstawy, zaś spodkiem wysokości ostrosłupawysokości ostrosłupa i środkiem okręgu opisanego na podstawie.
Wówczas łatwo zauważyć, że trójkąty , i są przystające na mocy cechy bok‑kąt‑bok ( jest wspólnym bokiem wszystkich trójkątów, wszystkie trójkąty mają kąt prosty oraz , bo są promieniami tego samego okręgu). Zatem , czyli wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa prostego są równej długości. Łatwo też zauważyć, że wszystkie krawędzie boczne nachylone są do płaszczyzny podstawy pod tym samych kątem.
Jako ćwiczenie pozostawiamy twierdzenia odwrotne do powyższego:
Jeśli wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa są tej samej długości, to jest to ostrosłup prosty.
Jeśli wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa są nachylone do płaszczyzny podstawy pod tym samym kątem, to jest to ostrosłup prosty.
Często pojawiającym się w zadaniach czworościanemczworościanem jest taki, którego trzy krawędzie wychodzące z jednego wierzchołka są wzajemnie prostopadłe:
Tego typu czworościany łatwo dostrzec w prostopadłościanach – krawędzie wzajemnie prostopadłe są krawędziami prostopadłościanu wychodzącymi z jednego jego wierzchołka, zaś pozostałe trzy krawędzie czworościanu są przekątnymi tego prostopadłościanu:
Ciekawym przypadkiem powyższego czworościanu jest taki, którego siatkę można uzyskać z kwadratu.
Zanim zaczniesz czytać dalej, spróbuj tak złożyć kwadrat, aby powstał czworościan. Kwadrat ma być siatką tego czworościanu.
Możesz teraz sprawdzić, jaki czworościan powstaje z siatki będącej kwadratem:
Obliczymy objętość czworościanu, którego siatka jest kwadratem o boku .
Zauważmy, że kwadrat można złożyć wzdłuż linii narysowanych poniżej otrzymując czworościanczworościan.
Wprowadźmy oznaczenia:
Przyjmijmy trójkąt za podstawę czworościanu. Wówczas wysokością czworościanu będą odcinki i , które nałożą się na siebie nawzajem. Czyli wysokość czworościanu to .
W podstawie znajduje się trójkąt prostokątny równoramienny, więc jego pole to
.
Zatem objętość otrzymanego czworościanu możemy obliczyć stosując wzór na objętość ostrosłupa:
.
Dany jest czworościan o polu powierzchni . Na każdej krawędzi wyznaczono jej środek i otrzymane punkty połączono w taki sposób, aby odcinki łączące środki krawędzi leżały na powierzchni ostrosłupa. Otrzymane odcinki tworzą krawędzie nowego wielościanu. Wyznaczymy pole jego powierzchni.
Przyjmijmy oznaczenia jak na rysunku poniżej:
Punkty , , , , , są środkami odcinków , , , , oraz . Po ich połączeniu otrzymujemy krawędzie nowego wielościanu, który okazuje się być ośmiościanem jak niżej
Zauważmy teraz, że przeciwległe ściany otrzymanego ośmiościanu są przystające. Możemy to uzasadnić na przykładzie ścian oraz . Odcinek ma długość równą połowie odcinka (łączy środki boków trójkąta ) oraz odcinek ma długość równą połowie odcinka (łączy środki boków trójkąta ). Ponadto , bo łączy środki boków trójkąta , zaś łączy środki boków trójkąta , oraz , bo łączy środki boków trójkąta , zaś łączy środki boków trójkąta . Zatem na mocy cechy bok‑bok‑bok trójkąty oraz są przystające. Poza tym oba są podobne w skali do trójkąta (na mocy cechy bok‑bok‑bok podobieństwa trójkątów). Zatem pole każdego z tych trójkątów jest równe pola trójkąta , więc suma tych pól to pola trójkąta . Analogicznie postępujemy dla pozostałych par trójkątów będących ścianami ośmiokąta. Stąd już łatwo wyciągnąć wniosek, że pole powierzchni ośmiokąta jest równe połowie pola powierzchni czworokąta, czyli wynosi .
Środek kuli wpisanej w czworościan
W każdy czworościan można wpisać kulę. Jest to kula, która jest styczna do wszystkich ścian czworościanu (ma z każdą z nich dokładnie jeden punkt wspólny). Środek kuli wpisanej w czworościan jest równoodległy od wszystkich jego ścian. Odległość jest równa promieniowi kuli.
Środek kuli opisanej na czworościanie
Na każdym czworościanie można opisać kulę. Kula opisana na czworościanie to taka kula, której powierzchnia (sfera) zawiera wszystkie wierzchołki czworościanu. Środek kuli opisanej na czworościanie jest równoodległy od wszystkich jego wierzchołków. Odległość ta jest równa promieniowi kuli.
Przypomnijmy, że na płaszczyźnie przez trzy dowolne punkty nie leżące na jednej prostej przechodzi dokładnie jeden okrąg. W przestrzeni trójwymiarowej można udowodnić analogiczne twierdzenie:
Przez cztery różne punkty nie leżące na jednej płaszczyźnie przechodzi dokładnie jedna sfera.
Wyznaczymy promień kuli opisanej na czworościanie, którego ściany spełniają następujące warunki:
jedna ze ścian jest trójkątem równobocznym o boku oraz
trzy pozostałe ściany są przystającymi trójkątami prostokątnymi równoramiennymi o przeciwprostokątnej .
W rozwiązaniu tego zadania skorzystamy z faktu, że przez dowolne cztery punkty, które nie leżą na jednej płaszczyźnie przechodzi dokładnie jedna sfera.
Zauważmy najpierw, że omawiany czworościan jest ostrosłupem prawidłowym trójkątnym, w którym kąt między krawędziami bocznymi jest prosty.
Zauważmy, że rozważany ostrosłup można otrzymać z sześcianu w następujący sposób:
wierzchołek ostrosłupa jest jednym z wierzchołków sześcianu,
krawędzie boczne ostrosłupa są krawędziami sześcianu,
krawędzie podstawy ostrosłupa są przekątnymi ścian sześcianu.
Łatwo obliczyć, że krawędź sześcianu ma długość .
Ponieważ punkt przecięcia przekątnych sześcianu jest równoodległy od wszystkich jego wierzchołków, więc jest środkiem kuli opisanej na sześcianie.
Skoro cztery punkty nie leżące na jednej płaszczyźnie wyznaczają strefę w sposób jednoznaczny, więc kula opisana na czworościanie i kula opisana na sześcianie jest tą samą kulą. Jej promień to połowa przekątnej sześcianu:
.
Słownik
odległość wierzchołka nie leżącego w podstawie ostrosłupa od jego rzutu prostokątnego na płaszczyznę podstawy; również odcinek o długości równej tej odległości
wielościan o czterech ścianach; ściany czworościanu są trójkątami