Kiedy zaczęła się historiahistoriahistoria

Utrwalanie wydarzeń, by do nich wrócić po jakimś czasie, stało się możliwe, gdy człowiek wynalazł pismo. Nastąpiło to ok. 3500 lat p.n.e. Wtedy skończyła się prehistoriaprehistoriaprehistoria - okres, gdy ludzie nie znali pisma - a zaczęła się historia. Pismo umożliwiło ludzkości szybszy i wszechstronny rozwój. Dzięki zapiskom pochodzącym sprzed lat poznajemy naszą przeszłość o wiele dokładniej, niż gdybyśmy badali jedynie zabytki materialne takie jak: grobowce, budynki czy przedmioty codziennego użytku

RYN87TfFTCVuc
Starożytna biblioteka w Aleksandrii, ilustracja z XIX w. Zwoje papirusu to ówczesne książki.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Słowo o wielu znaczeniach

R7G2QWrInI2XQ1
Prace starożytnych historyków, jak np. o „Wojnie peloponeskiej" Tukidydesa (ok. 460 - ok. 400 p.n.e.), należą do historiografii. Na zdjęciu fragment rękopisu „Wojny peloponeskiej" z I w. n.e.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Gdy mamy na myśli wydarzenia i zmiany, mówimy „historia” lub „dzieje”dzieje„dzieje”, ale słowo „historia” ma więcej znaczeń. Kiedy ktoś nam opowiedział coś ciekawego, możemy nazwać taką wypowiedź „ciekawą historią”, w sensie ciekawej opowieści (narracji). Jeśli była to opowieść o minionych wydarzeniach, o zmienności świata, to znaczy, że wysłuchaliśmy narracji historycznej. Jeżeli czytamy opowieść o przeszłości napisaną zgodnie z regułami naukowymi, to mamy do czynienia z opracowaniem historycznym. Należy ono do ogromnego zbioru naukowych prac historycznych, nazywanego historiografiąhistoriografiahistoriografią. Historia to również nazwa przedmiotu szkolnego; z kolei w znaczeniu kierunku na uniwersytecie to dziedzina wiedzy, nauka. Ma ona swoje metody badania przeszłości i zasady, według których ją opisuje. Dlatego nie każda opowieść o minionych wydarzeniach jest pracą naukową i nie każda należy do historiografii.

Podział na epokiepokaepoki

Od czasu wynalezienia pisma do współczesności upłynęło kilka tysięcy lat. W tym okresie miały miejsce przełomowe wydarzenia, które wpłynęły na losy poszczególnych państw, kontynentów, a także świata. Posłużyły one historykom do dokonania periodyzacjiperiodyzacjaperiodyzacji - podziału historii na epoki. Cechą charakterystyczną danej epoki są podobne zjawiska, które przebiegały na dużych obszarach. Epoki te następują po sobie chronologiczniechronologiachronologicznie, czyli w kolejności następowania jednej po drugiej. Najstarszą epoką jest starożytność, po niej nastąpiło średniowiecze, następnie nowożytność i okres nazywany w historii powszechnej XIX wiekiem, a w historii Polski - epoką rozbiorową. Ostatnią epoką, trwającą do dziś, są dzieje najnowsze.

CezurycezuraCezury w historii powszechnej

Rn9GqF8zidym81
Jan Gutenberg - ur. ok. 1400, zm. 3 lutego 1468,niemiecki mincerz i specjalista od obróbki metali, wynalazca druku i pionier drukarstwa. Jak myślisz, dlaczego wynalezienie druku jest podawane jako jedna z cezur średniowiecza?
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Starożytność, jako pierwsza epoka historyczna zaczęła się wraz z wynalezieniem pisma ok. 3500 p.n.e. Za jej koniec przyjęto upadek cesarstwa rzymskiego na zachodzie w 476 n.e. Zaczęło się wówczas średniowiecze. Najczęściej uznaje się, że trwało ono do odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Niekiedy przyjmuje się, że wydarzeniem kończącym średniowiecze było wynalezienie druku przez Gutenberga w 1450 r., upadek cesarstwa rzymskiego na wschodzie, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego, w 1453 r., albo wystąpienie Marcina Lutra w 1517 r., które doprowadziło do reformacji i powstania kościoła protestanckiego. Za koniec epoki nowożytnej kraje należące do zachodniego kręgu kulturowego przyjmują rok 1789, w którym wybuchła rewolucja francuska. W jej wyniku monarchia absolutna we Francji została zastąpiona konstytucyjną. Źródłem władzy już nie był król, lecz naród. Wydarzenia, które zaczęły się we Francji, doprowadziły do zmian w całej Europie.

RqwwcMiV0nDD6
Jan Gutenberg wpadł na pomysł, aby odlewać czcionki z metalu, tworzyć z nich matryce całych stron i wielokrotnie je odbijać na papierze w prasie drukarskiej. Jego dokonanie wywołało ogromne przemiany . Książki potaniały i stały się szerzej dostępne. Powielano też ulotki. Drukarze odpowiadając na zapotrzebowanie rynku drukowali nie tylko po łacinie, ale i w językach narodowych. Druk bardzo przyspieszył rozpowszechnianie poglądów i osiągnięć naukowych oraz kształtowania się świadomości narodowej.
Źródło: Aodhdubh, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.5.

W roku 1789 zaczął się tzw. długi wiek XIX, trwający do wybuchu I wojny światowej w 1914 r. Od tego momentu do dziś trwa epoka nazywana  w historii powszechnej dziejami najnowszymi (historią najnowszą). Niekiedy określa się ją także współczesnością.

RfXE7Su2oU2lB1
Za początek epoki nowożytnej najczęściej uznaje się odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Jak myślisz, dlaczego?
Źródło: John Vanderlyn, Lądowanie Kolumba, 1847, olej na płótnie, 365.7 x 548.6 cm, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Cezury w historii Polski

RpiFdg6sGSfLe1
Powszechnie przyjmuje się, że chrzest Mieszka I nastąpił w 966 r. Nie ma na to jednak na to pewnego dowodu. Podobnie nie jest pewne miejsce chrztu. Być może dokonano go w kaplicy pałacu książęcego w Ostrowie Lednickim.
Źródło: Ferdziu, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Polscy historycy uznali rok 966, w którym Mieszko I przyjął chrzest, za rozpoczynający historię Polski. Wcześniejszy okres został nazwany prehistorią ziem polskich, tzn. starożytność wyróżniamy jedynie w dziejach powszechnych. W 966 r. rozpoczęło się średniowiecze, które umownie trwało w Polsce do 1505 r. W tym roku została uchwalona konstytucja Nihil novi (łac. nic nowego). Na mocy jej postanowień szlachta uzyskała przewagę na królem, ponieważ mogła zablokować każde prawo, które uznała za niezgodne z jej interesem. Rozpoczęła się epoka nowożytna (nowożytność), która trwała do III rozbioru Polski w 1795 r. Wówczas nastała epoka rozbiorowa, zakończona w 1918 r. wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Zaczął się trwający do dziś okres nazywany dziejami najnowszymi.

Podobnie jak Polska również inne państwa i narody podzieliły swe dzieje na okresy według przełomowych dla nich wydarzeń.

Kryteria wyboru cezur

Historię podzielono na epoki głównie ze względu na wydarzenia polityczne i przekształcenia ustrojowe. Rzadziej uwzględnia się przemiany ekonomiczne i społeczne. Najbardziej rozpowszechniony, po politycznym, jest podział stosowany ze względu na zmiany kulturowe, zgodnie z nim np. po średniowieczu wyodrębniono renesans, następnie barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, modernizm i współczesność.

Wiedzę na temat przeszłości czerpiemy ze źródeł historycznych, czyli zachowanych do dziś śladów działalności człowieka. Mogą to być źródła materialne – pisane (np. kroniki, pamiętniki, listy, żywoty świętych, żywoty cesarzy, dokumenty, akta, napisy na ścianach budynku) i niepisane (np. wykopaliska, dzieła sztuki, budowle, ikonografia), oraz źródła niematerialne, czyli legendy, zwyczaje.

Słownik

cezura
cezura

przełomowy moment w dziejach całej ludzkości lub narodu, wyznaczający koniec jednej epoki i początek następnej

chronologia
chronologia

kolejność następowania po sobie wydarzeń lub zjawisk; także nauka badająca sposoby liczenia czasu w przeszłości i obecnie

dzieje
dzieje

przebieg wydarzeń; losy, wypadki, fakty z życia pojedynczych osób lub całego społeczeństwa

epoka
epoka

okres, etap w historii zapoczątkowany jakimś ważnym wydarzeniem

historia
historia

nauka zajmująca się badaniem przeszłości

historiografia
historiografia

całokształt pracy wszystkich historyków w postaci piśmiennictwa historycznego

periodyzacja
periodyzacja

(gr. periodos - okres, cykl) podział na okresy, fazy; w historii oznacza m.in. podział na epoki

prehistoria
prehistoria

okres dziejów ludzkości od czasów pojawienia się człowieka do powstania pierwszych źródeł pisanych; także: nauka zajmująca się badaniem tego okresu

Indeks górny definicja na podstawie Internetowego Słownika PWN Indeks górny koniec

Słowa kluczowe

prehistoria, historia, historiografia, epoka, chronologia, periodyzacja

Bibliografia:

N. Davies, Europa. Rozprawa historyka z historią, przekł. Elżbieta Tabakowska, Kraków 2006.

J. Le Goff, Długie średniowiecze, przekł. Maria Żurowska, Warszawa 2007.

J. Topolski, Wprowadzenie do historii, Poznań 2009.

W. Werner, Wprowadzenie do historii, Warszawa 2012.