Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Kiedy zaczęła się historiahistoriahistoria

Utrwalanie wydarzeń, by do nich wrócić po jakimś czasie, stało się możliwe, gdy człowiek wynalazł pismo. Nastąpiło to ok. 3500 lat p.n.e. Wtedy skończyła się prehistoriaprehistoriaprehistoria - okres, gdy ludzie nie znali pisma - a zaczęła się historia. Pismo umożliwiło ludzkości szybszy i wszechstronny rozwój. Dzięki zapiskom pochodzącym sprzed lat poznajemy naszą przeszłość o wiele dokładniej, niż gdybyśmy badali jedynie zabytki materialne takie jak: grobowce, budynki czy przedmioty codziennego użytku

RYN87TfFTCVuc
Starożytna biblioteka w Aleksandrii, ilustracja z XIX w. Zwoje papirusu to ówczesne książki.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Słowo o wielu znaczeniach

R7G2QWrInI2XQ1
Prace starożytnych historyków, jak np. o „Wojnie peloponeskiej" Tukidydesa (ok. 460 - ok. 400 p.n.e.), należą do historiografii. Na zdjęciu fragment rękopisu „Wojny peloponeskiej" z I w. n.e.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Gdy mamy na myśli wydarzenia i zmiany, mówimy „historia” lub „dzieje”dzieje„dzieje”, ale słowo „historia” ma więcej znaczeń. Kiedy ktoś nam opowiedział coś ciekawego, możemy nazwać taką wypowiedź „ciekawą historią”, w sensie ciekawej opowieści (narracji). Jeśli była to opowieść o minionych wydarzeniach, o zmienności świata, to znaczy, że wysłuchaliśmy narracji historycznej. Jeżeli czytamy opowieść o przeszłości napisaną zgodnie z regułami naukowymi, to mamy do czynienia z opracowaniem historycznym. Należy ono do ogromnego zbioru naukowych prac historycznych, nazywanego historiografiąhistoriografiahistoriografią. Historia to również nazwa przedmiotu szkolnego; z kolei w znaczeniu kierunku na uniwersytecie to dziedzina wiedzy, nauka. Ma ona swoje metody badania przeszłości i zasady, według których ją opisuje. Dlatego nie każda opowieść o minionych wydarzeniach jest pracą naukową i nie każda należy do historiografii.

Podział na epokiepokaepoki

Od czasu wynalezienia pisma do współczesności upłynęło kilka tysięcy lat. W tym okresie miały miejsce przełomowe wydarzenia, które wpłynęły na losy poszczególnych państw, kontynentów, a także świata. Posłużyły one historykom do dokonania periodyzacjiperiodyzacjaperiodyzacji - podziału historii na epoki. Cechą charakterystyczną danej epoki są podobne zjawiska, które przebiegały na dużych obszarach. Epoki te następują po sobie chronologiczniechronologiachronologicznie, czyli w kolejności następowania jednej po drugiej. Najstarszą epoką jest starożytność, po niej nastąpiło średniowiecze, następnie nowożytność i okres nazywany w historii powszechnej XIX wiekiem, a w historii Polski - epoką rozbiorową. Ostatnią epoką, trwającą do dziś, są dzieje najnowsze.

CezurycezuraCezury w historii powszechnej

Rn9GqF8zidym81
Jan Gutenberg - ur. ok. 1400, zm. 3 lutego 1468,niemiecki mincerz i specjalista od obróbki metali, wynalazca druku i pionier drukarstwa. Jak myślisz, dlaczego wynalezienie druku jest podawane jako jedna z cezur średniowiecza?
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Starożytność, jako pierwsza epoka historyczna zaczęła się wraz z wynalezieniem pisma ok. 3500 p.n.e. Za jej koniec przyjęto upadek cesarstwa rzymskiego na zachodzie w 476 n.e. Zaczęło się wówczas średniowiecze. Najczęściej uznaje się, że trwało ono do odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Niekiedy przyjmuje się, że wydarzeniem kończącym średniowiecze było wynalezienie druku przez Gutenberga w 1450 r., upadek cesarstwa rzymskiego na wschodzie, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego, w 1453 r., albo wystąpienie Marcina Lutra w 1517 r., które doprowadziło do reformacji i powstania kościoła protestanckiego. Za koniec epoki nowożytnej kraje należące do zachodniego kręgu kulturowego przyjmują rok 1789, w którym wybuchła rewolucja francuska. W jej wyniku monarchia absolutna we Francji została zastąpiona konstytucyjną. Źródłem władzy już nie był król, lecz naród. Wydarzenia, które zaczęły się we Francji, doprowadziły do zmian w całej Europie.

RqwwcMiV0nDD6
Jan Gutenberg wpadł na pomysł, aby odlewać czcionki z metalu, tworzyć z nich matryce całych stron i wielokrotnie je odbijać na papierze w prasie drukarskiej. Jego dokonanie wywołało ogromne przemiany . Książki potaniały i stały się szerzej dostępne. Powielano też ulotki. Drukarze odpowiadając na zapotrzebowanie rynku drukowali nie tylko po łacinie, ale i w językach narodowych. Druk bardzo przyspieszył rozpowszechnianie poglądów i osiągnięć naukowych oraz kształtowania się świadomości narodowej.
Źródło: Aodhdubh, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.5.

W roku 1789 zaczął się tzw. długi wiek XIX, trwający do wybuchu I wojny światowej w 1914 r. Od tego momentu do dziś trwa epoka nazywana  w historii powszechnej dziejami najnowszymi (historią najnowszą). Niekiedy określa się ją także współczesnością.

RfXE7Su2oU2lB1
Za początek epoki nowożytnej najczęściej uznaje się odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Jak myślisz, dlaczego?
Źródło: John Vanderlyn, Lądowanie Kolumba, 1847, olej na płótnie, 365.7 x 548.6 cm, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Cezury w historii Polski

RpiFdg6sGSfLe1
Powszechnie przyjmuje się, że chrzest Mieszka I nastąpił w 966 r. Nie ma na to jednak na to pewnego dowodu. Podobnie nie jest pewne miejsce chrztu. Być może dokonano go w kaplicy pałacu książęcego w Ostrowie Lednickim.
Źródło: Ferdziu, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Polscy historycy uznali rok 966, w którym Mieszko I przyjął chrzest, za rozpoczynający historię Polski. Wcześniejszy okres został nazwany prehistorią ziem polskich, tzn. starożytność wyróżniamy jedynie w dziejach powszechnych. W 966 r. rozpoczęło się średniowiecze, które umownie trwało w Polsce do 1505 r. W tym roku została uchwalona konstytucja Nihil novi (łac. nic nowego). Na mocy jej postanowień szlachta uzyskała przewagę na królem, ponieważ mogła zablokować każde prawo, które uznała za niezgodne z jej interesem. Rozpoczęła się epoka nowożytna (nowożytność), która trwała do III rozbioru Polski w 1795 r. Wówczas nastała epoka rozbiorowa, zakończona w 1918 r. wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Zaczął się trwający do dziś okres nazywany dziejami najnowszymi.

Podobnie jak Polska również inne państwa i narody podzieliły swe dzieje na okresy według przełomowych dla nich wydarzeń.

Kryteria wyboru cezur

Historię podzielono na epoki głównie ze względu na wydarzenia polityczne i przekształcenia ustrojowe. Rzadziej uwzględnia się przemiany ekonomiczne i społeczne. Najbardziej rozpowszechniony, po politycznym, jest podział stosowany ze względu na zmiany kulturowe, zgodnie z nim np. po średniowieczu wyodrębniono renesans, następnie barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, modernizm i współczesność.

Wiedzę na temat przeszłości czerpiemy ze źródeł historycznych, czyli zachowanych do dziś śladów działalności człowieka. Mogą to być źródła materialne – pisane (np. kroniki, pamiętniki, listy, żywoty świętych, żywoty cesarzy, dokumenty, akta, napisy na ścianach budynku) i niepisane (np. wykopaliska, dzieła sztuki, budowle, ikonografia), oraz źródła niematerialne, czyli legendy, zwyczaje.

Słownik

cezura
cezura

przełomowy moment w dziejach całej ludzkości lub narodu, wyznaczający koniec jednej epoki i początek następnej

chronologia
chronologia

kolejność następowania po sobie wydarzeń lub zjawisk; także nauka badająca sposoby liczenia czasu w przeszłości i obecnie

dzieje
dzieje

przebieg wydarzeń; losy, wypadki, fakty z życia pojedynczych osób lub całego społeczeństwa

epoka
epoka

okres, etap w historii zapoczątkowany jakimś ważnym wydarzeniem

historia
historia

nauka zajmująca się badaniem przeszłości

historiografia
historiografia

całokształt pracy wszystkich historyków w postaci piśmiennictwa historycznego

periodyzacja
periodyzacja

(gr. periodos - okres, cykl) podział na okresy, fazy; w historii oznacza m.in. podział na epoki

prehistoria
prehistoria

okres dziejów ludzkości od czasów pojawienia się człowieka do powstania pierwszych źródeł pisanych; także: nauka zajmująca się badaniem tego okresu

Indeks górny definicja na podstawie Internetowego Słownika PWN Indeks górny koniec

Słowa kluczowe

prehistoria, historia, historiografia, epoka, chronologia, periodyzacja

Bibliografia:

N. Davies, Europa. Rozprawa historyka z historią, przekł. Elżbieta Tabakowska, Kraków 2006.

J. Le Goff, Długie średniowiecze, przekł. Maria Żurowska, Warszawa 2007.

J. Topolski, Wprowadzenie do historii, Poznań 2009.

W. Werner, Wprowadzenie do historii, Warszawa 2012.