Przeczytaj
Przypomnijmy, jakie może być wzajemnie położenie prostej i płaszczyzny w przestrzeni. Prosta może być równoległa do płaszczyzny. Powiemy wtedy, że kąt pomiędzy prostą a płaszczyzną jest równy . Prosta może być również prostopadła do płaszczyzny, czyli kąt pomiędzy prostą a płaszczyzną wynosi . W trzecim przypadku prosta przecina płaszczyznę pod innym kątem niż prosty. Aby wyznaczyć miarę takiego kąta, wyznaczamy rzut prostokątny prostej na płaszczyznę oraz wyznaczamy kąt pomiędzy prostą a tym rzutem.
Wyznaczanie kąta pomiędzy odcinkiem a płaszczyzną w czworościanie sprowadza się do wyznaczenia kąta nachylenia prostej zawierającej dany odcinek do tej płaszczyznykąta nachylenia prostej zawierającej dany odcinek do tej płaszczyzny.
Wyznaczymy miary kątów pomiędzy krawędzią a każdą ze ścian czworościanu foremnego.
Rozwiązanie:
Przyjrzymy się czworościanowi foremnemu.
Zauważmy, że ze względu na symetrie czworościanu foremnego nie ma znaczenia, którą krawędź będziemy rozważać. Przyjrzymy się krawędzi . Krawędź ta zawarta jest w ścianach i , czyli prosta jest równoległa do płaszczyzny i . Stąd miary kątów pomiędzy krawędzią a każdą ze ścian i są równe .
Pozostały do rozpatrzenia kąty pomiędzy krawędzią a każdą ze ścian i . Ponownie, ze względu na symetrie czworościanu foremnego, kąty te są przystające. Rzutem prostokątnym krawędzi na płaszczyznę jest odcinek zawarty w wysokość trójkąta .
Rozważmy kąt . Wysokość trójkąta równobocznego jest równa , czyli . Z trójkąta prostokątnego otrzymujemy .
Z tablic funkcji trygonometrycznych odczytujemy , czyli miary kątów pomiędzy krawędzią a każdą ze ścian i wynoszą około .
Wyznaczymy miary kątów pomiędzy krawędzią a każdą ze ścian w ostrosłupie prawidłowym trójkątnym, w którym krawędź boczna jest dwa razy dłuższa od krawędzi podstawy.
Rozwiązanie:
Przyjrzymy się ostrosłupowi prawidłowemu trójkątnemu, w którym krawędź boczna jest dwa razy dłuższa od krawędzi podstawy.
Zauważmy, że ze względu na symetrię ostrosłupa prawidłowego nie ma znaczenia, którą krawędź boczną będziemy rozważać. Przyjrzymy się krawędzi .
Krawędź ta zawarta jest w ścianach i , czyli miary kątów pomiędzy krawędzią a każdą ze ścian i wynoszą .
Pozostały do rozpatrzenia kąty pomiędzy krawędzią a każdą ze ścian i . Rzutem prostokątnym krawędzi na płaszczyznę jest odcinek zawarty w wysokości trójkąta . Rzut prostokątny wierzchołka na płaszczyznę zawiera się w wysokości trójkąta . Stąd rzut krawędzi na płaszczyznę zawarty jest w prostej .
Wysokość trójkąta równobocznego jest równa , czyli . Z trójkąta prostokątnego otrzymujemy .
Z trójkąta prostokątnego otrzymujemy .
Stosując twierdzenie cosinusów do trójkąta , otrzymujemy:
.
Zatem i , czyli miara kąta pomiędzy krawędzią a płaszczyzną podstawy wynosi około . Natomiast miara kąta pomiędzy krawędzią a ścianą jest równa około .
Dany jest czworościan , w którym wysokość ma długość . Kąty pomiędzy tą wysokością a ścianami , i wynoszą odpowiednio , i . Wyznaczymy odległości spodka wysokości od ścian , i .
Rozwiązanie:
Aby wyznaczyć odległość punktu od płaszczyzny należy wyznaczyć rzut prostokątny tego punktu na tę płaszczyznęrzut prostokątny tego punktu na tę płaszczyznę. Oznaczmy go przez . Odcinek jest więc rzutem prostokątnym odcinka na płaszczyznę . Stąd kąt jest kątem pomiędzy wysokością a płaszczyzną .
Z trójkąta prostokątnego wyznaczamy:, czyli . W analogiczny sposób wyznaczamy odległości punktu od każdej ze ścian i , które wynoszą odpowiednio i .
Dany jest czworościan , w którym wysokość ma długość . Odległość spodka wysokości od ściany wynosi . Wyznaczymy odległość punktu od prostej .
Rozwiązanie:
Niech będzie rzutem prostokątnym odcinka na płaszczyznę , a rzutem prostokątnym punktu na prostą . Wtedy punkty , i leżą na jednej prostej, gdyż płaszczyzna jest prostopadła do płaszczyzny .
Ponieważ , więc kąt na miarę a kąt ma miarę . Z trójkąta prostokątnego otrzymujemy . Z podobieństwa trójkątów i (cecha kkk) otrzymujemy: , czyli .
W czworościanie foremnym suma odległości dowolnego punktu wewnątrz tego czworościanu od jego czterech ścian jest równa wysokości czworościanu.
Weźmy dowolny punkt wewnątrz czworościanu foremnego . Suma objętości czterech czworościanów , , i jest równa objętości czworościanu . Odległość punktu od ścian , , i oznaczmy , , i , odpowiednio. Odległości te są wysokościami czworościanów , , i , odpowiednio.
Jeżeli oznacza pole ściany czworościanu a jego wysokość, to:
czyli
Słownik
punkt, w którym prosta przechodząca przez punkt i prostopadła do tej płaszczyzny przecina tę płaszczyznę
kąt ostry zawarty między prostą i jej rzutem prostokątnym na płaszczyznę