Przeczytaj
Barwniki fotosyntetyczne to organiczne związki chemiczne uczestniczące w procesie fotosyntezyfotosyntezy. Odpowiedzialne są za pochłanianie (inaczej: absorpcję) promieniowania elektromagnetycznego w zakresie światła widzialnego i uwalnianie elektronów. Dzieli się je na: chlorofile i bakteriochlorofile, karotenoidy i fikobiliny. Różnią się one budową, zakresem absorbowanego światła widzialnego oraz pełnionymi funkcjami.
Chlorofile
Chlorofile to zielone barwniki pochłaniające światło widzialne w zakresie fal niebieskich i czerwonych. Światło w zakresie fal zielonych ulega jedynie odbiciu od cząsteczek barwnika – właśnie to sprawia, że rośliny są zielone.
Chlorofile nie są jednorodną grupą barwników fotosyntetycznych – wyróżnia się kilka ich rodzajów: a, b, c, d oraz barwniki pokrewne, takie jak bakteriochlorofile: a, b, c, d, e i g. Głównymi barwnikami fotosyntetycznymiGłównymi barwnikami fotosyntetycznymi są chlorofil a oraz bakteriochlorofil a. Pozostałe rodzaje chlorofili i bakteriochlorofili są barwnikami dodatkowymibarwnikami dodatkowymi i pełnią funkcje pomocnicze w fotosyntezie.
Chlorofil a występuje w komórkach sinic, protistów roślinopodobnych i roślin.
Bakteriochlorofile
Bakteriochlorofil a występuje w komórkach bakterii zielonych i purpurowych. Jego budowa przypomina strukturę chlorofilu. Różnice dotyczą niewielkich modyfikacji w układzie porfirynowym i rodzaju alkoholu, którym może być fitol lub geranylogeraniol.
Karotenoidy
Karotenoidy to żółte, pomarańczowe i czerwone barwniki będące polimeramipolimerami izoprenuizoprenu. W cząsteczce barwnika obecne są dwa pierścienie cykloheksylowe połączone długim łańcuchem węglowym, w którym występuje układ sprzężonych wiązań podwójnych.
Karotenoidy są dodatkowymi barwnikami fotosyntetycznymi, które absorbują światło widzialne w zakresie fal fioletowych i niebieskich. Oprócz tego nadają barwę kwiatom, owocom i nasionom. Do karotenoidów zalicza się: ksantofile – barwniki żółte i karoteny – barwniki pomarańczowe i czerwone.
Fikobiliny
Fikobiliny to niebieskie i czerwone barwniki rozpuszczalne w wodzie, występujące u sinic i krasnorostów. Ich struktura przypomina budowę bilirubiny – barwnika występującego w żółci (substancji produkowanej i wydzielanej przez wątrobę). W cząsteczce fikobiliny obecny jest łańcuch zbudowany z czterech pierścieni pirolowych.
Fikobiliny są dodatkowymi barwnikami fotosyntetycznymi, które absorbują światło widzialne w zakresie fal zielonych, żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Barwniki te łączą się z białkami, tworząc kompleksy: niebieski – fikocyjaninę i czerwony – fikoerytrynę.
Główne i dodatkowe barwniki fotosyntetyczne
Cząsteczki chlorofilu a i bakteriochlorofilu a, czyli głównych barwników fotosyntetycznych, są zdolne do uwalniania elektronów pod wpływem absorbowanego światła. Chlorofile b, c oraz d, karotenoidy i fikobiliny pełnią funkcję barwników pomocniczych, które tworząc tzw. układ antenowyukład antenowy wychwytują energię świetlną i przekazują ją do centrów reakcji fotosystemów, tworzonych przez cząsteczki chlorofilu a. Barwniki dodatkowe absorbują światło widzialne o innej długości fali niż główne barwniki fotosyntetyczne, dzięki czemu organizmy fotoautotroficzne mogą wykorzystywać do fotosyntezy szersze spektrum światła widzialnego. Ponadto karotenoidy spełniają funkcje ochronne, przeciwdziałając fotooksydacjifotooksydacji całego aparatu fotosyntetycznego.
Lokalizacja barwników fotosyntetycznych
W komórkach prokariotycznychkomórkach prokariotycznych barwniki fotosyntetyczne zlokalizowane są: w chlorosomach – u bakterii zielonych, chromatoforach – u bakterii purpurowych lub tylakoidach – u sinic.
Chlorosomy są pęcherzykowatymi strukturami połączonymi z błoną komórkową. Pełnią funkcję anten wychwytujących światło i przekazujących jego energię na bakteriochlorofil a, będący centrum reakcji wbudowanym w błonę komórkową. Podobną strukturę mają chromatofory.
Z kolei tylakoidy są wydłużonymi i spłaszczonymi błoniastymi strukturami, w które wbudowane są fikobilisomy – kompleksy składające się z barwników (fikobilin) i białek. Pełnią one funkcję anteny absorbującej światło i przekazującej jego energię do centrum aktywnego w fotosystemie PSII, w którym znajdują się cząsteczki chlorofilu a.
W komórkach eukariotycznychkomórkach eukariotycznych fotosynteza zachodzi w chloroplastach. W błony tylakoidów gran wbudowane są fotosystemy PS I i PS II oraz system białkowych przenośników elektronów i protonów.
Słownik
barwnik fotosyntetyczny wchodzący w skład układu antenowego fotosystemu, którego cząsteczki pochłaniają fotony, a energię wzbudzenia przekazują do centrum reakcji
proces przeniesienia elektronu lub energii z cząsteczki barwnika absorbującego promieniowanie świetlne na inną cząsteczkę chemiczną; jest mechanizmem powstawania w organizmach żywych reaktywnych form tlenu, będących przyczyną stresu oksydacyjnego i uszkodzenia związków chemicznych obecnych w komórkach
(gr. fos – światło; synthesis – łączenie) proces metaboliczny zachodzący u organizmów samożywnych, polegający na wytwarzaniu złożonych związków organicznych z prostych związków nieorganicznych przy udziale energii świetlnej i w obecności barwników fotosyntetycznych
barwnik fotosyntetyczny znajdujący się w centrum reakcji fotosystemu, którego cząsteczki pod wpływem energii pochłoniętych fotonów ulegają wzbudzeniu i uwalniają elektrony
CIndeks dolny 55HIndeks dolny 88; organiczny związek chemiczny zaliczany do węglowodorów nienasyconych
typ komórki, której informacja genetyczna jest oddzielona od reszty cytoplazmy za pomocą otoczki jądrowej; wewnątrz komórki obecny jest system błon wewnątrzkomórkowych (siateczka śródplazmatyczna szorstka i gładka, aparaty Golgiego, lizosomy, mikrociałka), organelle półautonomiczne (mitochondria, chloroplasty) i cytoszkielet
typ komórki, której informacja genetyczna leży bezpośrednio na terenie cytoplazmy i nie jest od niej oddzielona; komórki te nie mają systemu błon wewnątrzkomórkowych i cytoszkieletu
związek chemiczny o dużej masie cząsteczkowej zbudowany ze stale powtarzającego się elementu – monomeru
część promieniowania elektromagnetycznego z zakresu 380–750 nm, na który wrażliwe są komórki światłoczułe siatkówki ludzkiego oka
kompleks białek i barwników fotosyntetycznych, który absorbuje kwanty światła i przekazuje ich energię do centrów reakcji fotosystemów