Przeczytaj
Późniejsze eksperymenty badające fototropizm
Czym jest fototropizm?
Rola auksyn w ruchach fototropicznych
Szczytowa część koleoptyla traw jest nie tylko miejscem największej wrażliwości na bodźce świetlne, lecz także ośrodkiem, którym wędruje w dół koleoptyla prąd substancji wzrostowych, przede wszystkim auksyn. Mechanizm zjawiska fototropizmu tłumaczy się nierównomiernym rozmieszczeniem auksyn w strefie wzrostu koleoptyla.
Jeżeli roślina jest oświetlona tylko z jednej strony, to po stronie przeciwnej do tej, na którą bezpośrednio pada światło, stwierdza się większe nagromadzenie auksyn. Fitohormony te stymulują wzrost wydłużeniowy komórek po stronie zacienionej, co prowadzi do wygięcia pędu w stronę bodźca świetlnego.
Kierunki wygięcia fototropicznego pędu i korzenia są przeciwne ze względu na różną wrażliwość tych organów na stężenia auksyny – to samo stężenie auksyny stymuluje wzrost komórek pędu i hamuje wzrost komórek korzenia.
Więcej na temat roli auksyn w ruchach fototropicznych przeczytasz tutajtutaj.
Słownik
(gr. auxánō – „powoduję wzrost”) hormony roślinne (fitohormony) uczestniczące w regulacji wzrostu wydłużeniowego komórek i w ich różnicowaniu
(gr. phōs; phōtós – światło; trópos – zwrot, obrót) ruch wzrostowy u roślin polegający na wygięciu organu rośliny w odpowiedzi na kierunkowo działający bodziec świetlny; wygięcie w kierunku światła (fototropizm dodatni) wykazują zwykle organy pędowe roślin, a w kierunku przeciwnym do światła (fototropizm ujemny) – niektóre korzenie; fototropizm występuje również u grzybów, a także u niektórych osiadłych zwierząt, w których ciele znajdują się symbiotyczne zielone komórki glonów (zooksantelle)
łodyga podliścieniowa; osiowy organ roślin nasiennych znajdujący się między korzeniem a liścieniami, którego zaczątek istnieje w większości zarodków
pochwiasto ukształtowany pierwszy liść siewki trawy, obejmujący pozostałe części młodego pędu siewki
występująca u grzybów strzępka, rosnąca pionowo w górę i zakończona zarodnią