Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Równia pochyła to po prostu płaski blat lub deska, ustawiona pod kątem do podłoża. Na ustawione na równi ciało działają trzy siły: siła grawitacji , siła rekcji podłoża i siła tarcia . Aby opisać ruch ciała wzdłuż równi, rozkładamy siłę grawitacji na dwie składowe, prostopadłą i równoległą do równi, odpowiednio . Składowa prostopadła równoważy siłę reakcji podłoża , a jej wartość jest równa naciskowi ciała wywieranemu na równię. Między wartościami sił zachodzą następujące relacje (zgodnie z Rys.1.):

R1DNUuyT3uWRH
Rys. 1. Równia pochyła z umieszczonym na niej klockiem
Fz=mg sin α
T= μ FN= μ mg cos α
Fw=Fz-T=mg sin α - μ mg cos α =mg( sin α - μ cos α )

gdzie uwzględniliśmy, że wartość siły tarcia równa jest iloczynowi współczynnika tarcia μ i nacisku ciała na podłoże.

Przyspieszenie, jakie uzyskuje ciało, obliczamy z drugiej zasady dynamiki Newtona, a=Fwm, otrzymując:

a=g( sin α - μ cos α )

Zatem otrzymaliśmy wynik, który stwierdza, że przyspieszenie, jakiego doznaje ciało, nie zależy od jego masy! Niezależnie od tego, czy ciało jest klockiem czy kulą, czy zaniedbujemy tarcie czy nie, ani jaki jest kąt pochylenia równi – zawsze dostajemy ten sam wynik. Przyspieszenie, jakiego doznaje spadające ciało, wbrew temu, co twierdził Arystoteles, nie zależy od masy tego ciała. Dowiódł tego GalileuszGalileuszGalileusz, ale nie przeprowadził takich obliczeń, jak my powyżej – zrobił coś znacznie bardziej spektakularnego i szokującego jak na jego czasy: przeprowadził eksperyment! Był to przełom w nauce, ponieważ zamiast wyłącznie prowadzić logiczne rozważania (które – jak widać – mogły być błędne, jeśli opierały się na błędnych założeniach), zaczął przeprowadzać eksperymentalną wersyfikację hipotez. Równia GalileuszaGalileuszGalileusza miała 6 metrów długości, a pomiaru czasu toczenia się na niej mosiężnych kul dokonywał on za pomocą zegara wodnego. Zaobserwował w ten sposób, że prędkość ruchu kul zmienia się w trakcie ruchu – poruszają się ruchem przyspieszonym, w tym samym odstępie czasu pokonując coraz dłuższą drogę.

Równia pochyła interesuje nas nie tylko w kontekście możliwości toczenia i zsuwania po niej różnych brył. Interesuje nas również dlatego, że jest maszyną prostą, która po modyfikacji jest wykorzystywana w innych maszynach prostych! Przypomnijmy, że maszyny proste to urządzenia, które pozwalają zmienić kierunek lub wartość przyłożonej siły. Siła grawitacji przyłożona do ciała na równi, skierowana jest pionowo w dół, a jak skierowana jest siła, która wprawia to ciało na równi w ruch? Jest ona skierowana równolegle do powierzchni równi, czyli równia zmieniła kierunek działania użytecznej siły. Możemy wykorzystać równię również w inny sposób – jeśli połączymy ze sobą podstawą dwie równie pochyłe, otrzymamy klin, jak na Rys. 2. Siła  przyłożona do podstawy tego klina, będzie przenoszona do powierzchni równi – zmieniając kierunek działania pierwotnej siły. W efekcie uderzenie skierowane pionowo w dół spowoduje przyłożenie do ciała dwóch sił skierowanych bardziej poziomo niż pionowo – w zależności od kąta zbieżności klina (kąta naprzeciw grzbietu klina). Przy okazji warto zwrócić uwagę, że klin jest graniastosłupem trójkątnym.

R1FoFLGuK5LVb
Rys. 2. Klin - w przekroju tworzony przez dwie równie pochyłe

Jaka będzie wartość przyłożonych sił? Przyłożenie pionowo w dół siły P powoduje przyłożenie do ciała dwóch sił nacisku prostopadłych do powierzchni klina. Wartość tych sił zależy oczywiście od wartości siły P oraz kąta zbieżności klina:

P=2Q sin α 2

Z klinem spotykamy się na co dzień w wielu miejscach, jak zaprezentowano na Rys. 3.:

R1Hog3fk929Ny
Rys. 3. Przykłady klinów: ostrze siekiery lub noża, klin do łupania drewna, klin blokujący drzwi.

Ale klin to nie jedyne zastosowanie równi pochyłej. Przyjrzyjmy się… śrubie! Na Rys. 4. widać z lewej strony profil śruby z dobrze widocznym gwintem. Strzałka w prawej części rysunku prezentuje schematyczną konstrukcję „nawijania” równi pochyłej na walec – tworząc w ten sposób gwintowaną śrubę. Zastanówmy się, jak parametry nawijanej równi i walca będą wpływać na ostateczne parametry otrzymanej śruby.

RZWMIpAowKpOc
Rys. 4. Śruba jako równia pochyła nawinięta na walec, tworząca gwint

Przede wszystkim możemy zauważyć, że dwa kluczowe parametry, to średnica walca d oraz kąt α nachylenia równi. To te parametry decydują o tym, ile pełnych obrotów należy wykonać, aby całkowicie opleść walec równią. Wprowadzimy tu nowe pojęcie: skok śruby. Wyobraźmy sobie, że wykonujemy jeden pełen oplot – po wykonaniu oplotu, czyli obrocie równi o 360° dookoła walca, sprawimy, że koniec nawijanego fragmentu równi znajdzie się odrobinę niżej niż miejsce, z którego rozpoczęliśmy nawijanie. Ta odległość to właśnie skok śruby. Oznaczmy ją jako h. Jaka będzie wartość h? Przyjrzyjmy się Rys. 5.:

RUgsIEuDONZqs
Rys. 5. Schemat konstrukcji gwintu do wyznaczenia wartości skoku śruby

Z widocznych na Rys. 5. oznaczeń, możemy wyprowadzić następującą zależność trygonometryczną:

tg α =h2 π r=h π d

Zatem skok śruby wynosi:

h= π d tg α

Teraz przyjrzyjmy się procesowi przykręcania śruby. Przyłożenie do łba śruby śrubokręta i obrócenie go powoduje przyłożenie do łba śruby momentu siły – a przez naprężenia metalu śruby zostanie również przyłożony moment siły do powierzchni gwintu. O ile jednak kierunek działania siły wkręcającej śrubę będzie prostopadły do jej długości, to wypadkowa siła działająca na powierzchnię równi będzie skierowana wzdłuż jej długości (jako maszyna prosta – śruba zmieniła kierunek działania siły z obrotowego na liniowy), jak na Rys. 6.:

R1NHYY4dmmvsb
Rys. 6. Siły i relacje geometryczne na gwincie śruby

Z widocznych na rysunku zależności geometrycznych otrzymujemy:

tg α =F2F1

Korzystając z wcześniej ustalonej zależności kąta α od skoku śruby oraz średnicy śruby, otrzymujemy:

tg α =h π d=F2F1
h π d=F2F1
F2=F1h π d

gdzie: F1 – siła, z jaką wkręcana jest śruba (przyłożona do łepka) [N], h – skok gwintu [m], d – średnica śruby [m], F2 – siła, z jaką śruba wkręca się w materiał [N].

Słowniczek

Galileusz
Galileusz

włoski XVII‑wieczny prekursor współczesnej fizyki.