Przeczytaj
Kwasy i zasady w organizmie człowieka
Skąd w organizmie człowieka pojawiają się związki o charakterze kwasowym i zasadowym? W organizmie nieustannie przebiegają reakcje biochemiczne, które dostarczają kwasów. Są to np. kwas mlekowy, który powstaje w wyniku reakcji glikolizyglikolizy beztlenowej, i kwas moczowy, będący produktem końcowym metabolizmu puryn.
Soki trawienne również zawierają kwasy i zasady. Warto wymienić sok żołądkowy, zawierający kwas solny (HCl), oraz zasadowy, bogaty w wodorowęglany sok trzustkowy. Źródłem kwasów i zasad w naszym organizmie jest również pokarm.
Zawartość kwasów i zasad ciągle się zmienia, jednak do prawidłowego przebiegu reakcji metabolicznych potrzebne jest stałe pHpH krwi. Zapewniają je układy buforowe krwi, do których należą przede wszystkim:
bufor wodorowęglanowy;
bufor fosforanowy;
bufor białkowy.
Układy buforowe działają przez neutralizację kwasów i zasad, które dostały się do organizmu wraz z pokarmem (kwasy i zasady egzogenne) lub powstały w wyniku reakcji metabolicznych w organizmie (kwasy i zasady endogenne). Obniżenie pH poniżej 7,35 nazywane jest kwasicąkwasicą, a przekroczenie wartości 7,45 – zasadowicązasadowicą.
Pojemność buforowa
Zdolność do przeciwstawiania się zmianom pH przez związki wchodzące w skład danego buforu nazywamy pojemnością buforową. Pojemność buforowa zawsze jest ograniczona. Dodanie do danego buforu zbyt dużej ilości kwasu lub zasady sprawi, że w pewnym momencie zdolności neutralizujące tego buforu ulegną wyczerpaniu.
Pojemność buforowa zależy m.in. od stężenia buforu – im bardziej rozcieńczony bufor, tym mniejsza jego pojemność buforowa. Warto wiedzieć, że miarą pojemności buforowej jest stosunek liczby moli danego kwasu lub zasady, która musi zostać dodana do 1 litra roztworu buforu, aby wywołać zmianę jego pH o jedną jednostkę.
Słownik
ciśnienie wewnątrznaczyniowe, warunkowane przez białka koloidalne osocza
ciąg reakcji biochemicznych, które prowadzą do przekształcenia jednej cząsteczki glukozy w dwie cząsteczki kwasu pirogronowego; rolą glikolizy jest wytworzenie substratów dla cyklu Krebsa i fosforylacji oksydacyjnej
zaburzenie równowagi kwasowo‑zasadowej przejawiające się wzrostem stężenia jonów wodorowych w płynach ustrojowych, spowodowane zwiększeniem zawartości kwasów lub utratą zasad; kwasica może być wyrównana, gdy kwasowość krwi nie ulega zmianie, oraz niewyrównana, ze zwiększoną kwasowością krwi; w zależności od rodzaju produktów nagromadzonych w ustroju rozróżnia się kwasicę metaboliczną i kwasicę oddechową (z podwyższeniem ilości COIndeks dolny 22 we krwi); kwasica metaboliczna bywa objawem wielu chorób, m.in. cukrzycy, chorób nerek, głodu; kwasica oddechowa występuje w chorobach płuc, niedomodze krążenia, w zaburzeniach automatyki oddychania
skala ilościowa mówiąca o kwasowości i zasadowości danego roztworu
zaburzenie równowagi kwasowo‑zasadowej płynów ustrojowych, spowodowane utratą kwasów lub zwiększeniem zawartości zasad; buforowe mechanizmy regulujące mogą utrzymać pH krwi bez zmiany – zasadowica wyrównana; gdy jednak działanie ich jest niedostateczne, pH krwi wzrasta – zasadowica niewyrównana; zasadowica metaboliczna – wywołana np. utratą kwasów przy długotrwałych wymiotach, niedoborem potasu, niektórymi lekami (środki alkaliczne w chorobie wrzodowej); zasadowica oddechowa – wywołana spadkiem prężności COIndeks dolny 22 we krwi wskutek nadmiernego pobudzenia ośrodka oddechowego (gorączka, śpiączka wątrobowa, zatrucia)