Przeczytaj
Człowiek w społeczeństwie
Aktywność człowieka (obywatela) w społeczeństwie wynika z kilku założeń składających się na jego podmiotowość.
Czym jest aktywność obywatelska?
Aktywnością obywatelskąAktywnością obywatelską jest udział obywateli w życiu politycznym, gospodarczym, kulturalnym i społecznym zarówno państwa, jak i wspólnoty lokalnej. Aktywność ta jest aktywnością świadomą i dobrowolną.
Aktywność obywatelska przejawia się m.in. udziałem w wyborach, kontrolowaniem lub sprawowaniem władzy, przynależnością do organizacji społecznych lub stowarzyszeń, dbaniem o ład i porządek publiczny, reagowaniem na przejawy łamania przyjętych zasad, zaangażowaniem się w pomoc potrzebującym oraz samoorganizowaniem się obywateli w sprawach dotyczących wspólnego dobra.
Kapitał społeczny
Pojęcie kapitału społecznegokapitału społecznego pomaga zrozumieć problem zaangażowania obywateli w życie zarówno państwa, jak i społeczności lokalnej. Z jednej strony państwo ma do czynienia z przedstawicielami społeczności lokalnych, którzy chcą wpływać na działania państwa, a z drugiej – zadaniem państwa jest podnoszenie standardów i jakości życia obywateli, co pomaga w kształtowaniu kapitału ludzkiego i społecznego. Zależność jest też odwrotna: z punktu widzenia efektywności i tempa rozwoju społeczno‑gospodarczego (więc także rozwoju kapitału społecznego) ważna jest skala zaangażowania obywatelskiego i poziom aktywności mieszkańców.
Kapitał społeczny jest różnie definiowany.
The Forms of Capital (Formy kapitału)Zbiór rzeczywistych i potencjalnych zasobów, jakie związane są z posiadaniem trwałej sieci mniej lub bardziej zinstytucjonalizowanych związków wspartych na wzajemnej znajomości i uznaniu, lub (…) z członkostwem w grupie, która dostarcza każdemu ze swych członków wsparcia w postaci kapitału posiadanego przez kolektyw wiarygodności (…).
Bourdieu podkreśla znaczenie liczby znajomych jako element istotny dla zaangażowania społecznego jednostki.
James Coleman definiuje kapitał społeczny jako zdolność ludzi do współpracy w grupie lub organizacji. W rezultacie realizuje się wspólne interesy i podnosi efektywność wspólnego działania. Dzieje się to w ramach struktury społecznej, gdzie ludzie podejmują działania zgodnie z panującymi zasadami, normami i obowiązkami, ale przy tym mają pewne oczekiwania i zobowiązania. Czynnikiem ważnym, według Colemana, są relacje, więzi międzyludzkie.
Francis Fukuyama zauważył związek między kapitałem społecznym i działalnością społeczną, polityczną i gospodarczą oraz wpływ kultury i tradycji szczególnie na działalność gospodarczą. Z tych powodów kapitał społeczny definiuje on jako nieformalne wartości i normy etyczne, wspólne dla członków danej grupy, które umożliwiają skuteczne współdziałanie. Szczególnie ważne dla dobrego funkcjonowania jest wzajemne zaufanie.
Robert Putnam z kolei uważa, że na kapitał społeczny składają się trzy elementy: zaufanie, normy wzajemności i sieci (układy) obywatelskiego zaangażowania. Cechy te kreują efekty zewnętrzne dla całej wspólnoty. Zatem, podobnie jak Fukuyama, kładzie nacisk na zaufanie i wartości.
Ciekawe, że w odróżnieniu od kapitału finansowego, zużywanie kapitału społecznego prowadzi do jego pomnożenia.
Typy kapitału społecznego
Budowanie kapitału społecznego
W latach 1970–1989 Robert Putnam przeprowadził we Włoszech badania nad kształtowaniem kapitału społecznego. Okazało się, że między północą i południem kraju istnieją znaczne różnice: społeczności, w których wypracowano na przestrzeni wieków kapitał społeczny przejawiający się normami wzajemności i sieciami obywatelskiego zaangażowania, zdecydowanie łatwiej podejmują się dobrowolnej współpracy.
Demokracja w działaniu: tradycje obywatelskie we współczesnych WłoszechKapitał społeczny odnosi się do takich cech organizacji społeczeństwa, jak: zaufanie, normy i powiązania, które mogą zwiększyć sprawność społeczeństwa, ułatwiając skoordynowane działania: Tak jak i inne postaci kapitału, kapitał społeczny jest produktywny, umożliwia bowiem osiągnięcie pewnych celów, których nie dałoby się osiągnąć, gdyby go zabrakło.
Można powiedzieć, że mechanizm współpracy buduje wzajemne zaufanie, które jest przenoszone na inne sfery życia społecznego. Jest też fundamentem dla projektowania i wdrażania kolejnych działań.
Demokracja w działaniu: tradycje obywatelskie we współczesnych WłoszechJeśli poziome sieci obywatelskiego zaangażowania pomagają ich uczestnikom rozwiązywać dylematy zbiorowego działania, to tym bardziej powinny sprzyjać sukcesowi instytucji w szerszym społeczeństwie.
Słownik
udział obywateli w życiu politycznym, gospodarczym, kulturalnym i społecznym zarówno państwa, jak i wspólnoty lokalnej; to aktywność świadoma i dobrowolna
zasoby, których wartość opiera się na wzajemnych relacjach i zaufaniu społecznym