bg‑orange

Endocytoza

Dostarczanie dużych cząsteczek do wnętrza komórki odbywa się za pomocą procesu zwanego endocytoząendocytozaendocytozą. Cząsteczki te są zawieszone w płynach fizjologicznych. Pobierane cząsteczki są zamykane w pęcherzyku endocytarnym (endocytotycznym). Powstaje on w wyniku uwypuklenia lub wpuklenia błony komórkowej, która otacza transportowaną cząsteczkę. Wewnątrz komórki zawartość pęcherzyka endocytarnego rozkładana jest przez enzymy hydrolityczne pochodzące z lizosomów.

Endocytoza jest sposobem odżywiania się niektórych organizmów, m.in. protistów zwierzęcych (np. pantofelka, ameby). Nie może zachodzić w komórkach, które mają ścianę komórkową.

RySzaTwMS1irv
Ilustracja interaktywna przedstawia proces endocytozy (fagocytozy). Ukazana jest komórka z nierówną powierzchnia błony komórkowej z czterema wypustkami. Pomiędzy parami wypustek znajdują się po dwie wrzecionowate cząsteczki transportowanych substancji. Substancje zostają wchłonięte do wnętrza komórki i tworzą okrągły pęcherzyk endocytarny.
Endocytoza (fagocytoza).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RZZqdrjiXmMQ8
Mapa myśli. Wyróżnia się dwa typy endocytozy ze względu na rodzaj pobieranych substancji:. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Endocytoza
    • Elementy należące do kategorii Endocytoza
    • Nazwa kategorii: fagocytoza
    • Nazwa kategorii: pinocytoza
    • Koniec elementów należących do kategorii Endocytoza
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2

Fagocytoza

FagocytozafagocytozaFagocytoza jest jednym z typów endocytozy. Komórki zdolne do pobierania substancji w ten sposób określane są fagocytami lub komórkami żernymi. Fagocytoza jest wykorzystywana do pobierania dużych cząstek pokarmowych, np. mikroorganizmów oraz szczątków komórek. Po wykryciu substancji pokarmowych w pobliżu komórki tworzą się wypustki błony, które otaczają pobieraną substancję, zamykając ją w pęcherzyku, który następnie jest wciągany do wnętrza komórki. Podczas fagocytozy pęcherzyki endocytarne (w tym procesie nazywane fagosomamifagosomyfagosomami) łączą się z lizosomami, tworząc tzw. lizosomy wtórne. Po strawieniu przetransportowanej cząsteczki przez enzymy lizosomalne i uwolnieniu produktów trawienia, błona komórkowa, która tworzyła fagosom, jest ponownie włączana w błonę komórki.

RVCWHkI2EFQRr
Schemat przebiegu fagocytozy.
Źródło: Jacek FH, Wikimedia Commons, domena publiczna.
bg‑gray2

Pinocytoza

Innym typem endocytozy jest pinocytozapinocytozapinocytoza. Jest ona wykorzystywana do wchłaniania płynów i rozpuszczonych w nich mniejszych cząsteczek, np. białek lub węglowodanów. Proces ten rozpoczyna się od powstania kanalika pinocytarnego zakończonego banieczką, która następnie odrywa się, co powoduje powstanie pęcherzyka endocytarnego. Powstające w drodze pinocytozy pęcherzyki nazywane są pęcherzykami pinocytotycznymipęcherzyki pinocytotycznepęcherzykami pinocytotycznymi. Podczas tego typu transportu całe pęcherzyki wraz z zawartością ulegają strawieniu przez enzymy lizosomów. Produkty trawienia wchłaniane są do cytozolu. Pinocytoza wiąże się z ubytkiem błony komórkowej.

R150Ikwuscvrw
Schemat przebiegu pinocytozy.
Źródło: Jacek FH, Wikimedia Commons, domena publiczna.
bg‑gray2

Endocytoza kierowana receptorami

Endocytoza kierowana receptorami działa na zasadzie wiązania ligandaligandligandareceptoremreceptorreceptorem – swoiste makrocząsteczki wiążą się z receptorami na zewnętrznej powierzchni komórki. Równocześnie od strony cytoplazmy błona komórkowa zostaje pokryta klatrynąklatrynaklatryną. W wyniku wpuklenia błony komórkowej pojawia się zagłębienie, tzw. dołek opłaszczony. Dołek, wciągany do wnętrza komórki, zamyka się i wnika do cytoplazmy. Klatryna wspomaga ten proces nadając pęcherzykowy, zaokrąglony kształt. W rezultacie substancje przedostają się do wnętrza komórki jako kompleksy makrocząsteczek z receptorami w pęcherzykach opłaszczonychpęcherzyk opłaszczonypęcherzykach opłaszczonych.

W pęcherzykach ligand i receptor rozdzielają się. Substancje przenoszone są bezpośrednio do aparatu Golgiego, skąd część cząsteczek transportowana jest do innych organelli komórkowych. Jeśli zawartość pęcherzyka jest komórce zbędna, łączy się on z lizosomem. Ligandy rozkładane są przez enzymy lizosomów dopiero po kilkudziesięciu minutach, co wskazuje na ich rolę w regulacji szlaków metabolicznych. Pęcherzyk z receptorem wraca do błony komórkowej i łączy się z nią.

Endocytoza kierowana receptorami jest mechanizmem bardziej selektywnym od pinocytozy. Pozwala na zdobycie dużych ilości konkretnych substancji. Tą drogą z płynu zewnątrzkomórkowego pobierane są m.in. cholesterol, witamina BIndeks dolny 12, hormony białkowe, cytokiny i czynniki wzrostu.

R9qARTFPO6NIs
Schemat przebiegu endocytozy kierowanej receptorami.
Źródło: Jacek FH, Wikimedia Commons, domena publiczna.
bg‑orange

Egzocytoza

EgzocytozaegzocytozaEgzocytoza jest procesem odwrotnym do endocytozy. Podczas niej transportowane są lipidy, białka, hormony, śluz i enzymy trawienne wytwarzane lub modyfikowane w komórce lub w jej organellach. Substancje te przenoszone są z wnętrza komórki do środowiska zewnętrznego. U roślin, z wykorzystaniem tego procesu, wydzielane są także wielocukry służące do budowy ściany komórkowej. Pęcherzyki transportujące wyodrębniane są z błon retikulum endoplazmatycznego i aparatu Golgiego. Błony pęcherzyków zlewają się z błoną komórkową i uwalniają swoją zawartość na zewnątrz. W wyniku tego procesu następuje rozbudowywanie błon i wzrost komórki.

R1IG6RgLUlIkD
Ilustracja przedstawia schemat trawienia wewnątrzkomórkowego: połączenie fagosomu i lizosomu, trawienie substancji pokarmowych i usuwanie niestrawionych resztek na drodze egzocytozy. Na początku przy okrągłym fagosomie, w którym znajdują się dwie wrzecionowate substancje stałe, znajduje się kulisty lizosom zawierający drobne, ziarniste enzymy. W kolejnym etapie lizosom wnika do fagosomu. Powstaje duża, owalna struktura określana mianem lizosomu wtórnego, który wypełniony jest licznymi enzymami. W następnym etapie lizosom wtórny zbliża się do błony komórkowej, gdzie łączy się z błoną i wydala na zewnątrz błony komórkowej zawarte w sobie resztki na drodze egzocytozy.
Schemat trawienia wewnątrzkomórkowego: połączenie fagosomu i lizosomu, trawienie substancji pokarmowych i usuwanie niestrawionych resztek na drodze egzocytozy.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ciekawostka

Pomimo powstawania ubytków błony komórkowej podczas pinocytozy, powierzchnia i objętość komórki się nie zmienia, ponieważ ubytki te są równoważone przez wprowadzanie błony podczas fuzji pęcherzyków przy egzocytozie.

Słownik

egzocytoza
egzocytoza

(gr. éxō – na zewnątrz, kýtos – komórka) proces przenoszenia cząsteczek, np. niestrawionych resztek pokarmowych, z wnętrza komórki do środowiska zewnętrznego

endocytoza
endocytoza

(gr. éndon – na zewnątrz, kýtos – komórka) proces przenoszenia cząsteczek i płynu ze środowiska zewnętrznego do wnętrza komórki

fagocytoza
fagocytoza

(gr. phágos – na zewnątrz, kýtos – komórka) rodzaj endocytozy; proces przenoszenia dużych cząstek pokarmu do wnętrza komórki

fagosomy
fagosomy

organelle komórkowe tworzące się w komórkach eukariotycznych w procesie fagocytozy i zawierające materiał przeznaczony do strawienia

klatryna
klatryna

podstawowe białko tworzące cytoplazmatyczny płaszcz wokół początkowo dołka, a następnie pęcherzyka opłaszczonego

ligand
ligand

cząsteczka wiążąca się specyficznie z inną, zwykle większą cząsteczką, tzw. receptorem komórkowym

pinocytoza
pinocytoza

(gr. pino – pić, kýtos – komórka) rodzaj endocytozy; podczas tego procesu pobierane są drobiny białek oraz wielkocząsteczkowe substancje rozpuszczalne w wodzie wraz z płynem zewnątrzkomórkowym

pęcherzyki pinocytotyczne
pęcherzyki pinocytotyczne

pęcherzyki endocytarne powstające w procesie pinocytozy

pęcherzyk opłaszczony
pęcherzyk opłaszczony

pęcherzyk endocytarny powstający w procesie endocytozy kierowanej receptorami

receptor
receptor

tu: białko na powierzchni błony komórkowej, wiążące się ze swoistymi substancjami