Argumentowanie

Argumentowanie to przekonywanie kogoś do podjęcia pewnych decyzji, opiera się na przywołaniu rozumowania, w świetle którego owe decyzje są zasadne i słuszne. Argumentacja może skłaniać do:

  • uznania jakiegoś zdania za prawdziwe bądź fałszywe;

  • uznania jakiejś oceny za słuszną bądź nie;

  • przyjęcia bądź odrzucenia jakiejś postawy;

  • podjęcia bądź zaniechania jakiegoś działania.

RQpJjeoOA6WnQ
Argumentacja jest częścią perswazji, czyli działań podejmowanych w celu przekonania kogoś do czegoś. Perswazja może się obywać bez argumentacji, na przykład w wychowaniu i nauczaniu poprzez naśladownictwo lub w reklamie poprzez mające wzbudzać określone reakcje obrazy.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Rozumowanie to proces myślowy polegający na uznaniu za prawdziwe jakiegoś zdania (jakichś zdań) ze względu na zdanie (zdania) wcześniej uznane za prawdziwe. WnioskowaniewnioskowanieWnioskowanie to jeden z podstawowych rodzajów rozumowania i trzon argumentacji.

Składnikami argumentacji są argumenty. Argument składa się z przesłanekprzesłankaprzesłanekwnioskuwniosekwniosku, zwanego też konkluzją.

bg‑azure

Sprawdź, czy Leon nie mówi prawdy.

R6J1EzwVksoWU1
CZY LEON NIE MÓWI PRAWDY? Wszystkie kobiety są rodzone przez kobiety. Anna jest kobietą. Anna została urodzona przez kobietę. Leon jest mężczyzną. Leon nie mógł urodzić Anny. Leon twierdzi, że urodził Annę. Leon nie mówi prawdy.

Słownik

perswazja
perswazja

(łac. persuasio – przekonanie) namawianie do czegoś lub odradzanie czegoś z przytoczeniem odpowiednich argumentów

przesłanka
przesłanka

zdanie, na podstawie którego dochodzimy do wniosków

wniosek
wniosek

twierdzenie wyprowadzone ze zdań uznanych za prawdziwe przy użyciu praw logiki i zgodnie z regułami wnioskowania

wnioskowanie
wnioskowanie

wnioskowanie jest takim procesem myślowym, w którym na podstawie przekonania o prawdziwości pewnych twierdzeń dochodzimy do uznania prawdziwości innych twierdzeń