Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Wahadło matematycznewahadło matematyczneWahadło matematyczne to drgający na sznurku, lub sztywnym pręcie ciężarek. Rozmiar tego ciężarka jest tak mały w porównaniu z długością sznurka, a sznurek lub pręt tak lekki w porównaniu z ciężarkiem, że możemy traktować ciężarek jako masę punktową. W praktyce, jeśli sznurek ma długość 1 m i zawiesimy na nim kulkę o średnicy centymetra, będziemy mogli twierdzić, że stworzyliśmy wahadło matematycznewahadło matematycznewahadło matematyczne. Wahadłem matematycznymwahadło matematyczneWahadłem matematycznym natomiast nie będzie duża bombka choinkowa wisząca na nitce o długości 1 cm.

Okres drgańokres drgańOkres drgań wahadła matematycznegowahadło matematycznewahadła matematycznego obliczamy ze wzoru:

T=2πlg,

gdzie l jest długością wahadła, zaś g jest przyspieszeniem grawitacyjnym. Z kolei amplituda drgań wahadła zależy od wychylenia początkowego i prędkości początkowej. Im bardziej odchylimy wahadło od pionu na samym początku i im mocniej je pchniemy, tym większą amplitudę ono osiągnie. Widać natomiast, że ani wychylenie początkowe, ani prędkość początkowa, ani amplituda drgań nie pojawiają się w podanym wzorze na okres. Zatem, gdybyśmy uznali ten wzór za prawdziwy, okres drgańokres drgańokres drgań wahadła matematycznegowahadło matematycznewahadła matematycznego nie zależałby od amplitudy drgań.

Przyroda jest jednak trochę bardziej skomplikowana. Okazuje się, że powyższy wzór jest jedynie przybliżeniem. Daje od wartości tym lepsze, im amplituda drgań wahadła jest dużo mniejsza niż jego długość. Takie drgania nazywamy małymi drganiami i tylko dla takich drgań okres wahadła praktycznie nie zależy od amplitudy. To oznacza, że jeśli odchylimy wahadło o 5Indeks górny o od pionu i puścimy bez prędkości początkowej, to jego okres będzie praktycznie taki sam, jak przy 10Indeks górny o. Gdy jednak wychylenie początkowe będzie wynosiło 45Indeks górny o, 90Indeks górny o lub 120Indeks górny o , dla każdej z tych wartości kąta, okres drgań wahadła będzie inny. Spróbujmy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

RF5rePVw7TMZr
Rys. 1. Siły działające na wahadło matematyczne. Użyte na rysunku oznaczenia sił zostały opisane w tekście.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Rozważmy wahadło matematycznewahadło matematycznewahadło matematyczne o długości l, które w pewnym momencie jest wychylone o kąt α od pionu, jak na rysunku powyżej (Rys. 1.). Ciężarek o masie m porusza się po łuku, który na powyższym rysunku został oznaczony czarną linią, mającą kształt łuku. Położenie ciężarka x liczymy wzdłuż tego łuku. Przyjmijmy, że x =0 w położeniu równowagi. Kiedy ciężarek wychyli się w prawo od położenia równowagi, jego położenie będziemy przyjmować jako dodatnie i będzie ono równe drodze wzdłuż łuku, między położeniem równowagi a ciężarkiem. Podobnie, kiedy ciężarek wychyli się w lewo od położenia równowagi, jego położenie będziemy przyjmować jako ujemne i będzie ono równe co do wartości drodze wzdłuż łuku, między położeniem równowagi a ciężarkiem. Jeśli wyrazimy α w radianach, można zapisać długość łuku x jako:

x=lα.

A zatem:

α=xl.

Wartość składowej siły grawitacji prostopadłej do łuku wynosi F1=mgcosα. To ona, wspólnie z siłą naciągu sznurka o wartości N, odpowiada za utrzymanie ciężarka w ruchu po wycinku okręgu. Zatem wypadkowa tych dwóch sił, musi pełnić rolę siły dośrodkowej:

Fd=mv2l=Nmgcosα,

gdzie v jest prędkością chwilową ciężarka.

Wartość składowej siły grawitacji stycznej do łuku wynosi F2=mgsinα i to ona przyciąga ciężarek w kierunku położenia równowagi i jest odpowiedzialna za jego ruch wahadłowy. Uwzględniając fakt, że ta siła jest skierowana przeciwnie do kierunku wychylenia ciężarka, można zapisać:

F2=mgsinα=mgsin(xl).

Siła ta wcale nie jest proporcjonalna do wychylenia, czyli do -x, tylko do sin(x/l), a więc nie mamy tu do czynienia z ruchem harmonicznym. To sprawia, że obliczenie okresu drgańokres drgańokresu drgań jest bardzo trudne. Spójrzmy jednak na wartości sinα dla kilku wartości α wyrażonych w radianach:

α [rad]

sinα

0,00000 (= 0Indeks górny o)

0,00000

0,17453 (= 10Indeks górny o)

0,17365

0,26180 (= 15Indeks górny o)

0,25882

0,34907 (= 20Indeks górny o)

0,34202

0,52360 (= 30Indeks górny o)

0,50000

Dopóki α nie przekracza 15Indeks górny o, wartości αsinα są niemal identyczne - różnica pojawia się dopiero na trzeciej cyfrze znaczącej. Dla tak małych kątów można zatem stosować przybliżenie sinαα, dzięki któremu otrzymujemy przybliżony wzór na siłę:

F 2 = m g sin α m g α = m g x l .

Z powyższej zależności wynika, że dla małych kątówprzybliżenie małych kątówdla małych kątów siła jest proporcjonalna do wychylenia -x, więc ruch jest harmoniczny. By znaleźć okres drgańokres drgańokres drgań, możemy teraz zastosować zależności, które znamy dla ruchu harmonicznego (zob. e‑materiał pt. Okres drgań w ruchu harmonicznym):

x(t)=Asin(ωt+ϕ0),
F(t)=ma(t)=mAω2sin(ωt+ϕ0)=mω2x(t).

Porównując ostatnie wyrażenie ze wzorem na wartość siły F2 dostajemy:

mxgl=mxω2ω=gl,

czyli:

.

W ten sposób otrzymaliśmy, wspomniany już na początku tego e‑materiału, wzór na okres drgańokres drgańokres drgań wahadła matematycznegowahadło matematycznewahadła matematycznego. Pokazaliśmy jednak, że wzór ten nie jest dokładny, ale jest konsekwencją pewnych przybliżeń, o których należy pamiętać.

Ważne!

Tylko dla małych odchyleń wahadła od pionu jego okres drgańokres drgańokres drgań nie zależy od amplitudy.

Zastanówmy się, co powyższy wniosek oznacza w praktyce. Zacznijmy od stwierdzenia, że okres drgań mierzymy z ustaloną dokładnością. Dopóki będziemy wprawiać wahadło w drgania o małej amplitudzie, uzyskany wzór na okres będzie poprawny. Oznacza to między innymi, że z przy przyjętej dokładności pomiaru, nie stwierdzimy zależności okresu drgań od amplitudy.

Jeśli jednak zaczniemy wprawiać wahadło w drgania o coraz większej amplitudzie, przybliżenie małych kątówprzybliżenie małych kątówprzybliżenie małych kątów przestanie obowiązywać. Wartość sinα będzie coraz bardziej odbiegała (będzie coraz mniejsza) od α, co sprawi, że rzeczywista wartość siły stycznej do łuku F2=mgsinα będzie się coraz bardziej różniła od wartości przybliżonej F2mgα. Mniejsza siła nadaje ciężarkowi mniejsze przyspieszenie. W efekcie, przybliżona (tzn. większa od rzeczywistej) wartość siły F2 będzie opisywała szybsze (od rzeczywistych) drgania ciężarka i krótszy (od rzeczywistego) okres drgańokres drgańokres drgań. Zauważymy więc, przy ustalonej dokładności pomiarów, że okres drgań wzrasta wraz ze wzrastającą amplitudą.

Wyobraźmy sobie następujący skrajny przypadek: ciężarek jest zaczepiony na sztywnym pręcie i odchylamy go o 180Indeks górny o. Jeśli uda nam się puścić go idealnie bez prędkości początkowej, pozostanie on w bezruchu. Będzie spoczywał w położeniu równowagi nietrwałej, zupełnie jak ołówek postawiony na zatemperowanym rysiku. W takiej skrajnej sytuacji możemy czekać w nieskończoność, a ciężarek nie wykona jednego wahnięcia. Okres jego drgań dąży zatem do nieskończoności: T → ∞.

Na szczęście, w praktyce mamy najczęściej do czynienia z małymi drganiami. Dla takich drgań różnica między rzeczywistym okresem, a tym uzyskanym z przybliżonego wzoru, jest nieznaczna. Dlatego, w większości przypadków, podany wzór

,

można wykorzystywać bez obaw, twierdząc, że okres wahadła matematycznegowahadło matematycznewahadła matematycznego nie zależy od jego amplitudy. W każdym jednak przypadku, rozstrzygnięcie o stosowalności przybliżenia małych drgańprzybliżenie małych kątówprzybliżenia małych drgań zależy od dokładności, z jaką mierzymy okres drgań.

Słowniczek

okres drgań
okres drgań

(ang. period of oscillation)- czas trwania jednego pełnego drgania.

wahadło matematyczne
wahadło matematyczne

(ang. simple pendulum) - wahadło, które składa się z nieważkiej i nierozciągliwej linki, na której wisi ciężarek będący masą punktową.

przybliżenie małych kątów
przybliżenie małych kątów

(ang. small angle approximation) - przybliżenie, w którym przyjmuje się, że sinαα dla małych kątów α. Aby przybliżenie działało, kąt α musi być wyrażony w radianach.
Przybliżenie to, zastosowane do ruchu drgającego, prowadzi do jego opisu znanego jako przybliżenie małych drgań lub przybliżenie małych wychyleń.