Przeczytaj
Dziedziczenie pozachromosomowe u prokariontów
W genomie komórek prokariotycznych, poza genoforem, który stanowi jedna cząsteczka DNA tworząca jeden chromosom, DNA zawarte jest również w plazmidach. Obecne w nich geny dziedziczą się pozachromosomowodziedziczą się pozachromosomowo. Plazmidy są kolistymi cząsteczkami DNA, które mogą się replikować. Jest to ważne dla komórek bakteryjnych, ponieważ zreplikowane plazmidy zostają przekazane nowym komórkom podczas podziału lub w tzw. horyzontalnym transferze genówhoryzontalnym transferze genów w trakcie koniugacjikoniugacji, transdukcjitransdukcji czy transformacjitransformacji komórek bakteryjnych. Informacja genetyczna zapisana w plazmidach nie dotyczy podstawowego metabolizmu komórki bakteryjnej. Dzięki niej bakterie mogą uzyskiwać natomiast oporność na antybiotyki lub zdolność do infekowania gospodarza. Geny plazmidów determinują cechy umożliwiające symbiozę bakterii z roślinami (np. u Rhizobium), a także rozkładanie nietypowych źródeł węgla (np. toluenu).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w materiale: Procesy płciowe i zmienność genetyczna bakteriiProcesy płciowe i zmienność genetyczna bakterii.
Genom u eukariontów
W komórkach eukariotycznych przeważająca część genomu znajduje się w jądrze komórkowym. Niewielka ilość DNA obecna jest także w innych organellach komórkowych – w mitochondriach i w chloroplastach. W komórkach zwierzęcych i grzybowych DNA pozachromosomowe zawarte jest w mitochondriach, a w komórkach roślinnych w mitochondriach i chloroplastach. Mitochondria i plastydyplastydy mają własne rybosomy o stałej sedymentacji, odpowiednio, 55S i 70S, oraz DNA w postaci kolistej, dwuniciowej cząsteczki przypominającej DNA komórek bakteryjnych. Zgodnie z teorią endosymbiozy obie organelle zostały zasymilowane przez przodka komórki eukariotycznej – więcej w materiale: Mitochondria i chloroplasty – organelle półautonomiczneMitochondria i chloroplasty – organelle półautonomiczne.
Nowe mitochondria i plastydy powstają poprzez wzrost i podział już istniejących organelli. Zazwyczaj występują licznie w komórkach, a każda organella może zawierać wiele kopii DNA. W jaki sposób odbywa się dziedziczenie pozajądrowej informacji genetycznej?
Mitochondria i chloroplasty dzielą się niezależnie od podziałów jądra komórkowego i są losowo rozdzielane do komórek potomnych. Dziedziczenie genów DNA mitochondrialnego (mtDNA) i chloroplastowego (chlDNA lub cpDNA) odbywa się więc pozachromosomowo, niezgodnie z prawami Mendla.
Dziedziczenie mtDNA
Genom mitochondrialny człowieka składa się z ok. 16 600 par zasad i ma charakter genów ciągłych, czyli takich, których sekwencja kodująca nie jest przedzielona odcinkami niekodujacymi. Ma on postać kolistych cząsteczek DNA.
Dziedziczenie mitochondrialne u ptaków i ssaków odbywa się w linii żeńskiej (matczynej). Wszystkie mitochondria występujące w organizmie potomnym, zarówno płci żeńskiej jak i męskiej, wywodzą się z mitochondriów zawartych w oocycie. Podczas zapłodnienia do wnętrza komórki jajowej plemnik dostarcza „jedynie” haploidalne jądro komórkowe. Jeżeli nawet doszłoby do wprowadzenia plemnikowych mitochondriów, to zdegenerowałyby się one na wczesnym etapie rozwoju zygoty. Z tego względu choroby powodowane nieprawidłowościami w DNA mitochondrialnym dziedziczone są po matce – przykłady takich jednostek chorobowych podano w materiale: Choroby człowieka dziedziczone pozajądrowoChoroby człowieka dziedziczone pozajądrowo.
Do tej pory u człowieka odnotowano tylko jeden przypadek dziedziczenia mitochondrialnego DNA po ojcu – 17 osób odziedziczyło mitochondria zarówno po matce, jak i ojcu.
U niektórych gatunków małży (np. omułków) obserwuje się zjawisko dziedziczenia zarówno żeńskich, jak i męskich mitochondriów. Natomiast u należącego do kokcydiów Cryptosporidium (pasożyt układu pokarmowego człowieka i innych ssaków) w ogóle nie zachodzi dziedziczenie mitochondrialne, bo mitochondria tego organizmu nie zawierają DNA. U większości roślin mtDNA również pochodzi z linii żeńskiej.
Dziedziczenie chlDNA
W plastydach komórek roślinnych występują koliste cząsteczki DNA nazywane DNA plastydowym lub DNA chloroplastowym. Liczy ono 120 000–170 000 par zasad i zawiera 80–300 genów.
Dziedziczenie chloroplastowego DNA zazwyczaj odbywa się jednostronniejednostronnie, najczęściej w linii żeńskiej. Dziedziczenie obustronneDziedziczenie obustronne zachodzi bardzo rzadko (np. u wiesiołka).
U niektórych roślin nagonasiennych (np. sosny) dziedzicznie plastydowe odbywa się w linii męskiej.
Słownik
dziedziczenie mitochondriów lub plastydów po jednym z rodziców
dziedziczenie mitochondriów lub plastydów po obu rodzicach
dziedziczenie informacji genetycznej w inny sposób niż za pośrednictwem genów obecnych w chromosomach DNA jądrowego; zachodzi niezgodnie z prawami Mendla
inaczej poziomy transfer genów; zjawisko przenoszenia genów pomiędzy dwoma organizmami niepotomnymi; występuje częściej u organizmów prokariotycznych
mechanizm wymiany DNA między komórkami bakterii; podczas koniugacji materiał genetyczny jest przekazywany poprzez pile płciowe (fimbrie)
organelle otoczone dwiema błonami występujące u wszystkich roślin lądowych oraz niektórych roślin pierwotnie wodnych i protistów roślinopodobnych
proces przenoszenia materiału genetycznego z jednych komórek bakteryjnych na drugie za pośrednictwem bakteriofagów
zmiana w materiale genetycznym danego szczepu bakterii (biorcy) pod wpływem pobranego z otoczenia DNA pochodzącego z rozpadu komórek innego szczepu bakterii (dawcy)