Przeczytaj
Głowa państwa czy strażnik żyrandola?
Oprócz tradycyjnych, symbolicznych uprawnień (które nietrudno bagatelizować), takich jak nadawanie orderów, odznaczeń, tytułów honorowych czy obywatelstwa polskiego, Prezydent RP dysponuje szeregiem ważnych kompetencji, gwarantowanych mu przez konstytucję. Uprawnienia te można podzielić na pięć głównych obszarów - są to kompetencje w zakresie polityki zagranicznejpolityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa, a także w obszarze władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej.
Część kompetencji Prezydenta RP konstytucja określa jako prerogatywy – wyłączne uprawnienia. Wiele jednak uprawnień głowy państwa wymaga stosownego wniosku w danej sprawie, zgody lub kontrasygnatykontrasygnaty innych organów władzy.
Słownik
uprawnienie rządzących do podejmowania decyzji w imieniu lub wobec obywateli
współpodpisanie aktu prawnego przez drugą osobę, potwierdzające jego ważność, np. wymóg złożenia podpisu przez Prezesa Rady Ministrów na urzędowym akcie Prezydenta RP
przejście sił zbrojnych z formy organizacji w czasach pokoju do formy organizacyjnej właściwej dla stanu wojny (np. żołnierze rezerwy przechodzą w takim wypadku do służby czynnej)
obszar zewnętrznej działalności państwa, którego celem jest realizacja jego interesów na arenie międzynarodowej
proces zobowiązania się państwa do przestrzegania ustaleń umowy międzynarodowej, dokonywany przez upoważniony do tego organ władzy państwowej