WitaminywitaminyWitaminy to związki organiczne o prostej budowie, które nie są składnikami budulcowymi komórek ani nie dostarczają energii. Są jednak niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Charakteryzują się dużą aktywnością biologiczną, wchodzą w skład koenzymówkoenzymkoenzymów, są konieczne do syntezy hormonów. Wpływają na wzrost i właściwe funkcjonowanie organizmu, a także odgrywają ważną rolę podczas jego reakcji obronnych na stres oksydacyjnystres oksydacyjnystres oksydacyjny.
Człowiek czerpie witaminy głównie ze spożywanego pokarmu, ale część witamin z grupy B oraz witaminę K wytwarza w niewielkich ilościach jego mikroflora jelitowa.
R2j1ZOD6J7AV9
Nazewnictwo i klasyfikacja witamin
Witaminy są oznaczane wielkimi literami alfabetu lub też stosuje się w odniesieniu do nich nazewnictwo chemiczne, np. witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Budowa chemiczna witamin jest bardzo zróżnicowana, dlatego kryterium ich klasyfikacji opiera się na zdolności do rozpuszczania w wodzie lub w tłuszczach.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Są magazynowane w organizmie człowieka głównie w mięśniach i wątrobie.
Witamina A (retinol) Witaminą A nazywana jest cała grupa organicznych związków chemicznych posiadających podobną strukturę. Zalicza się do niej retinol, retinal, kwas retinowy. Witamina A (retinol) jest syntetyzowana z prowitaminyprowitamina prowitaminy A, którą jest βbeta‑karoten – pomarańczowy barwnik roślinny.
Witamina D (kalcyferol) Witaminą D nazywana jest grupa steroidowych związków organicznych. Istnieją dwie szczególnie istotne formy witaminy D: cholekalcyferol (witamina DIndeks dolny 33) i ergokalcyfelor (witamina DIndeks dolny 22). Witamina DIndeks dolny 33 powstaje w skórze z prowitaminy – 7‑dehydrocholesterolu pod wpływem światła UV oraz dostarczana jest z pożywieniem. Witamina DIndeks dolny 22 dostarczana jest wyłącznie z pożywieniem, głównie z produktami roślinnymi.
Witamina E (tokoferol) Witaminą E nazwano grupę związków w skład, której wchodzą tokoferole – jasnożółte, przezroczyste oleje. Najbardziej aktywną formą witaminy E jest αalfa‑tokoferol.
Witamina K (filochinon) Do witamin K zaliczane są dwa związki organiczne: witamina KIndeks dolny 11 (filochinon) dostarczana z pokarmem roślinnym oraz witamina KIndeks dolny 2 Indeks dolny koniec2 (menachinon) – wytwarzana przez bakterie jelitowe.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie
Witaminy rozpuszczalne w wodzie
Należą do nich witaminy z grupy B: BIndeks dolny 11 (tiamina), BIndeks dolny 22 (ryboflawina), BIndeks dolny 33 (niacyna, zwana także kwasem nikotynowym lub witaminą PP), BIndeks dolny 55 (kwas pantotenowy), BIndeks dolny 66 (pirydoksyna), BIndeks dolny 77 (biotyna, zwana także witaminą H), BIndeks dolny 99 (kwas foliowy, zwany także witaminą BIndeks dolny 1111), BIndeks dolny 1212 (kobalamina), a ponadto witamina C (kwas askorbinowy). Ich bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie sprawia, że nie mogą być magazynowane w organizmie, gdyż ich nadmiar jest wydalany z moczem. Witaminy te muszą więc być dostarczane do organizmu wraz z pełnowartościowym pokarmem.
RUE4ODV6zPLBL1
Słownik
glukoneogeneza
glukoneogeneza
proces biosyntezy glukozy z niecukrowych składników, takich jak kwas pirogronowy, kwas mlekowy, metabolity cyklu Krebsa i większość aminokwasów; zachodzi w komórkach wątroby i nerek zwierząt oraz ludzi
koenzym
koenzym
niebiałkowa część enzymu połączona z apoenzymem, czyli białkową częścią enzymu. Większość enzymów jest aktywna dopiero wtedy, gdy koenzym połączy się z apoenzymem
łańcuch oddechowy
łańcuch oddechowy
(łańcuch transportu elektronów) zespół związków chemicznych (przenośników elektronów), uszeregowanych według wzrastających potencjałów oksydoredukcyjnych. Jeden z etapów oddychania komórkowego.
protrombina
protrombina
związek chemiczny, który pod wpływem trombokinazy i innych substancji uczestniczących w procesie krzepnięcia krwi, np. jonów wapnia, przekształca się w trombinę – ważny enzym wpływający na przebieg procesu krzepnięcia krwi
prowitamina
prowitamina
związek chemiczny, który pod wpływem enzymów lub energii świetlnej przekształca się w organizmie w witaminę, np. βbeta‑karoten jest prowitaminą wit. A
stres oksydacyjny
stres oksydacyjny
zaburzenie równowagi pomiędzy ilością substancji o właściwościach przeciwutleniających (np. witamin A, E, C) a ilością substancji utleniających (wolnych rodników), które wytwarzają się w organizmie w wyniku np. złej diety, palenia tytoniu czy długotrwałego stresu. Stanowi przyczynę wielu chorób, m.in. nowotworów
witaminy
witaminy
związki organiczne o różnej budowie chemicznej, niezbędne do prawidłowej czynności organizmu, do wytwarzania składników budulcowych, hormonów, koenzymów, uczestniczące w procesach przemian metabolicznych węglowodanów, białek i tłuszczów